8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Jak zlepšit město. Kladeňáci mohli podávat návrhy magistrátu

Poprvé v historii mohli až do 14. června obyvatelé Kladna rozhodovat o veřejných financích v rámci participativního rozpočtu.

Reklama

Návrhy směřovaly například na sportoviště, lavičky, pítka nebo zeleň, na místa a akce, které prospějí všem. Radnice na participativní rozpočet, který má název Společně v Kladně, vyčlenila celkem tři miliony korun. Informace o tom, jak vše funguje včetně termínů, zazněly na Setkání s občany.

„Od participativního rozpočtu, který jsme v rámci otevřené radnice zavedli, si slibujeme to, co v jiných městech – že lidé přijdou se svými nápady. Posoudíme je a ty možné zrealizujeme,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek a dodává: „Každý se na svět díváme jinak. Je jiné to, co napadne maminku s kočárkem, vytrvalostního běžce nebo třeba seniorku. A to je dobře. Právě společně můžeme naše město zlepšit.“

Na první veřejné akci k participativnímu rozpočtu zazněly už i konkrétní návrhy, jeden z nich se přimlouvá za zhotovení pergoly na náměstí Jana Masaryka, další si přeje lesní hřiště, mezi návrhy je i zprovoznění teqballového hřiště nebo umístění soch ve městě.

Návrhy ale celá akce Společně v Kladně nekončí, protože obyvatelé mohou dál o tom, které projekty radnice zaplatí a co uskuteční, hlasovat na internetu, a to od 15. do 31. října letošního roku.

„Hlasování na internetu bude předcházet jednání s autory návrhů, jejich zveřejnění na webu a prezentace na podzimní výstavě. Návrh musí být proveditelný, týkat se pozemku či majetku města a náklady na uskutečnění musí dosahovat minimálně 30 000 Kč a maximálně 500 000 Kč,“ doplňuje Štěpánka Filipová, z mediálního zastoupení, statutární město Kladno.

T. Pikartová

Včera, 11:32
Komerční článek
Město Slaný vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa: stavební technik Odboru správy majetku.
12.10.2019
Hokejové Kladno si připisuje další výhru! Proti Plzni potvrdilo dobrou domácí formu a s velkou...
9.10.2019
Komerční článek
Termín nástupu: ihned, případně dle dohody Náplň pracovní činnosti: zajišťování správy a údržby svěřených objektů...
9.10.2019
Jedno z nich je v parku Ořešín na východním konci města. Hlavně láká předškolní i...
9.10.2019
Projekt za zhruba 119 milionů korun vyřeší dlouhodobé problémy knihovny s uložením a ochranou knihovního...
8.10.2019
Součástí 6. ročníku spanilé jízdy veteránů Lidický okruh byl i doprovodný program, o jehož část...
8.10.2019
Nový školní rok přináší spoustu nových možmostí, ale mnohdy i problém. Nejdříve se zastavme v...
7.10.2019
K 1. lednu 2020 bude na základě novely veterinárního zákona schválené v roce 2017 povinné...
7.10.2019
První říjnový víkend byl pro Rytíře velice těžký. Ve dvou dnech museli odehrát dva zápasy!...
6.10.2019
Modernizace a zkapacitnění čístírny odpadních vod ve Slaném – Blahoticích, která nyní disponuje nejmodernějšími technologiemi,...
6.10.2019
Ministr vnitra Jan Hamáček přijal čtveřici příslušníků Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, aby odměnil jejich...
Reklama