5℃
Dnes je 22. listopad , svátek má Cecílie

K ohlášené středeční stávce se připojují další středočeské školy

K ohlášené středeční stávce kvůli platům pedagogů se i dnes připojují další středočeské školy, přesný počet zatím není znám. Podle předsedkyně středočeských školských odborů Boženy Salákové zůstanou zavřené řádově desítky zařízení. Celkem je v regionu kolem 1350 krajských, obecních a soukromých škol.

Na stávkujících školách budou ve středu vyvěšeny plakáty a cedule informující o protestu, uvnitř většinou nikdo nebude. „Může tam být stávkový výbor, ale není to povinné,“ řekla dnes Saláková ČTK.

Například v Kutné Hoře budou stávkovat tři ze čtyř základních škol a zapojit se podle Salákové chtějí i střední školy. V Kolíně se ke stávce připojí čtyři ze sedmi základních škol. Zavřené zůstanou školy Bezručova, Lipanská, Prokopa Velikého a Ovčárecká.

„Dávají informace na web, my jsme teď ráno dávali informace i na web města. Chápu, že to je samozřejmě nepříjemné pro rodiče, nicméně my na to opravdu vliv nemáme, je to věc školy a pedagogických pracovníků,“ řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Podle něj měly školské odbory řešit stávku dříve, ne jen pár dní předem. „Za mě je to dost pozdě a považuji to za nešťastné,“ dodal Kašpar.

Kladno je zřizovatelem 16 základních škol, z nichž se podle mluvčí magistrátu Lucie Steinerové do stávky zapojí tři se 1042 žáky, tedy zhruba 14 procent z celkového počtu. Samostatných mateřských škol město zřizuje 12 a všechny tyto školy zajistí plný provoz bez omezení. Do protestu se zapojí jen odloučené pracoviště Speciální ZŠ a MŠ Kladno v Pařížské ulici, podle mluvčí půjde o šest zaměstnanců školky a 24 dětí. „Do stávky vstoupí 124 zaměstnanců z celkového počtu 1138, což představuje zhruba 11 procent všech pracovníků ZŠ a MŠ zřizovaných městem,“ shrnula Steinerová.

V Mladé Boleslavi se ke stávce připojí šest z deseti městem zřizovaných základních škol. V Čelákovicích chce stávkovat Základní škola Kostelní, provoz přeruší i obě její detašovaná pracoviště. Většina pedagogů ze Základní a mateřské školy v Novém Strašecí na Rakovnicku se ke stávce též připojí, ale školka bude fungovat. Pro žáky prvního stupně zajistí dohled nestávkující učitelé a žáci druhého stupně budou mít výuku zrušenou.

V Říčanech u Prahy se už v pondělí ke stávce přihlásila 1. základní škola na Masarykově náměstí. Mimo provoz bude také družina, obědy ve školní jídelně ale budou pro děti zajištěny.

Stávkovat naopak nebudou školy v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi u Prahy, vyučování se tak ve středu uskuteční bez omezení. Ani v Lysé nad Labem na Nymbursku se nebude stávkovat, otevřené budou základní, mateřské i střední školy, uvedla místostarostka Romana Fischerová (ANO). Normální provoz budou mít také základní školy v Berouně, ani v jedné z nich se učitelé k protestu nechystají.

Příbram má sedm základních škol, zavřeno bude mít ZŠ Pod Svatou Horou a ZŠ 28. října zajistí program pro žáky 1. a 2. ročníků, ostatní děti budou mít volno. Další školy budou podle mluvčí radnice Evy Švehlové fungovat. Příbramské mateřské školy by měly být v provozu, pouze některé se k protestu připojí symbolicky.

ČTK

20.11.2019
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
17.11.2019
Flexibilní veřejné osvětlení, které šetří peníze i přírodu, rozjeli v pilotním projektu v Českém Brodě...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
11.11.2019
Státní fond životního prostředí odkládá proplacení milionové dotace firmě Ethanol Energy z Kutnohorska, spadající pod...
7.11.2019
Kutná Hora odebrala čestná občanství bývalým komunistickým prezidentům Klementu Gottwaldovi a Antonínu Zápotockému. Rozhodli o...
5.11.2019
Ve středních Čechách chce ve volbách do krajského zastupitelstva, které se konají příští rok na...
31.10.2019
Kutná Hora by měla v roce 2022 hostit 26. setkání hornických měst. Souhlasila s tím...
31.10.2019
Muže, který chtěl začátkem října ukončit svůj život skokem z rozhledny Babka u Zruče nad...
27.10.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic v uplynulém týdnu klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural...
Reklama