K ohlášené středeční stávce se připojují další středočeské školy

K ohlášené středeční stávce kvůli platům pedagogů se i dnes připojují další středočeské školy, přesný počet zatím není znám. Podle předsedkyně středočeských školských odborů Boženy Salákové zůstanou zavřené řádově desítky zařízení. Celkem je v regionu kolem 1350 krajských, obecních a soukromých škol.

Na stávkujících školách budou ve středu vyvěšeny plakáty a cedule informující o protestu, uvnitř většinou nikdo nebude. „Může tam být stávkový výbor, ale není to povinné,“ řekla dnes Saláková ČTK.

Například v Kutné Hoře budou stávkovat tři ze čtyř základních škol a zapojit se podle Salákové chtějí i střední školy. V Kolíně se ke stávce připojí čtyři ze sedmi základních škol. Zavřené zůstanou školy Bezručova, Lipanská, Prokopa Velikého a Ovčárecká.

„Dávají informace na web, my jsme teď ráno dávali informace i na web města. Chápu, že to je samozřejmě nepříjemné pro rodiče, nicméně my na to opravdu vliv nemáme, je to věc školy a pedagogických pracovníků,“ řekl ČTK starosta Kolína Michael Kašpar (Změna pro Kolín). Podle něj měly školské odbory řešit stávku dříve, ne jen pár dní předem. „Za mě je to dost pozdě a považuji to za nešťastné,“ dodal Kašpar.

Kladno je zřizovatelem 16 základních škol, z nichž se podle mluvčí magistrátu Lucie Steinerové do stávky zapojí tři se 1042 žáky, tedy zhruba 14 procent z celkového počtu. Samostatných mateřských škol město zřizuje 12 a všechny tyto školy zajistí plný provoz bez omezení. Do protestu se zapojí jen odloučené pracoviště Speciální ZŠ a MŠ Kladno v Pařížské ulici, podle mluvčí půjde o šest zaměstnanců školky a 24 dětí. „Do stávky vstoupí 124 zaměstnanců z celkového počtu 1138, což představuje zhruba 11 procent všech pracovníků ZŠ a MŠ zřizovaných městem,“ shrnula Steinerová.

V Mladé Boleslavi se ke stávce připojí šest z deseti městem zřizovaných základních škol. V Čelákovicích chce stávkovat Základní škola Kostelní, provoz přeruší i obě její detašovaná pracoviště. Většina pedagogů ze Základní a mateřské školy v Novém Strašecí na Rakovnicku se ke stávce též připojí, ale školka bude fungovat. Pro žáky prvního stupně zajistí dohled nestávkující učitelé a žáci druhého stupně budou mít výuku zrušenou.

V Říčanech u Prahy se už v pondělí ke stávce přihlásila 1. základní škola na Masarykově náměstí. Mimo provoz bude také družina, obědy ve školní jídelně ale budou pro děti zajištěny.

Stávkovat naopak nebudou školy v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi u Prahy, vyučování se tak ve středu uskuteční bez omezení. Ani v Lysé nad Labem na Nymbursku se nebude stávkovat, otevřené budou základní, mateřské i střední školy, uvedla místostarostka Romana Fischerová (ANO). Normální provoz budou mít také základní školy v Berouně, ani v jedné z nich se učitelé k protestu nechystají.

Příbram má sedm základních škol, zavřeno bude mít ZŠ Pod Svatou Horou a ZŠ 28. října zajistí program pro žáky 1. a 2. ročníků, ostatní děti budou mít volno. Další školy budou podle mluvčí radnice Evy Švehlové fungovat. Příbramské mateřské školy by měly být v provozu, pouze některé se k protestu připojí symbolicky.

ČTK

5.8.2020
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
4.8.2020
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
30.7.2020
Několik desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Lidice, včetně přeživších lidických...
24.7.2020
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
22.7.2020
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50...
22.7.2020
Kladno nechá opravit silniční podjezd v části Kročehlavy, práce na obnově mají začít letos. Opěrné...
21.7.2020
Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů ke zraněným cyklistům, část úrazů je velmi...
18.7.2020
Již v loňském roce knihovna rozšířila otevírací dobu o jeden den v týdnu, aby vyšla vstříc zájmu...
Reklama