Kladenská matrika má letos rekordní počet registrovaných párů

Kladenská matrika má letos rekordní počet registrovaných párů. Matrikářka Jaroslava Vrňáková za více než deset let existence registrovaného partnerství vidí velký posun v přístupu rodin párů stejného pohlaví, společnost je podle ní obeznámená a tolerantnější. Kladenský magistrát už letos eviduje přes čtyřicet registrovaných partnerství a ještě nejde o konečné číslo.

Projevy pro registrační obřady píše Vrňáková každému páru na míru. „Nejnápaditější obřady měly zatím mužské páry z registrovaného partnerství. Ty jsou opravdu kreativní, vtipné, vstřícné, opravdu romantické a něžné, vděčné i noblesní,“ uvedla matrikářka. Jen jednou v životě prý zažila nepříliš vydařený obřad, který narušil otec jedné z žen, které vstupovaly do registrovaného partnerství.

„Pozná se, když rodina s registrací stejného pohlaví nesouhlasí. Hodně s tím bojují tatínkové, někdy i na obřadu chybí. U některých babiček je také vidět zdrženlivost, ale ty zase svá vnoučata milují, takže přijdou,“ řekla Vrňáková.

Celkově od roku 2006, kdy lze v České republice uzavřít registrované partnerství, kladenský úřad zaregistroval na 350 párů. Úřad je pověřený pro celé střední Čechy. „Má to stoupající tendenci. Zatímco v prvním roce 2006 bylo 26 obřadů, následující roky počty trochu klesly, aby se v roce 2014 opět navýšily na 24 registrací. Předloni jich bylo už 35, loni o dva více a v letošním už máme k 25. listopadu rekordních 44 obřadů a další jsou ještě v jednání,“ uvedla Vrňáková.

Pro příští rok má už nyní kladenský úřad tucet rezervovaných registrací. „Například pojedu do Areálu Botanika v Horním Bezděkově, na zámky Obříství a Bělá pod Bezdězem, do Dvora Hoffmeister v Číčovicích, na romantickou vyhlídku s kavárnou Roztoky nebo do penzionu Vigvam Kolín,“ dodala Vrňáková.

Jediným rozdílem mezi klasickou svatbou a registrací je to, že u partnerství se matrikářka musí nejprve otázat páru, kdo z nich bude první říkat „ano“. U klasických svateb je to automaticky muž. Ve svatebním páru mohou být oba cizinci, u registrace párů stejného pohlaví musí být jeden s českým občanstvím.

Jaroslava Vrňáková pracuje jako matrikářka osmatřicet let. S některými páry se vídá i po obřadu, zvou ji na své další rodinné oslavy, posílají pohledy z dovolených, stává se součástí jejich životů.

ČTK

Včera, 18:00
U příležitosti 90. výročí slavnostního otevření Sokolovny Zbraslav dokončila zbraslavská jednota vysněnou rekonstrukci bývalého kinosálu....
Včera, 17:39
Město Králův Dvůr se připravuje na zahájení výstavby nového lesoparku u Lanového centra v Počaplech....
Včera, 16:20
Komerční článek
V tomto roce se soutěž i nominace dostaly do úplně nového kontextu. Možná teď nemáte chuť „bojovat“...
Včera, 16:20
Irena, sestra Milan, to už nemohla vydržet. Z přízemí jejího domu se znovu ozýval hlasitý...
Včera, 12:28
Mnohaletá snaha Ekologického centra Orlov vyvrcholila oficiální certifikací Národního geoparku Barrandien (NGB), který se tak...
Včera, 07:05
„Takový hezký obličej máte, divím se, že vůbec takové věci děláte,“ uslyšela právnička Adéla Šípová...
29.9.2020
Méně něž rok trvala výstavba nového parkovacího domu Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi. Slavnostní otevření...
29.9.2020
Volby jsou za dveřmi. Voliči středočeského kraje už velmi brzy rozhodnou, kdo bude řídit kraj...
29.9.2020
Vůbec poprvé se město pustilo do participativního rozpočtu. A očekávání jsou vysoká. Občané mohou vymyslet...
29.9.2020
Lidé ze Středočeského kraje a Prahy si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře...
29.9.2020
Vynadal jí do krav a za trest jí zastavil až v další vesnici. Hrozný zážitek...
Reklama