22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Kladenská nemocnice se připojila ke Světovému dni dárců krve

Světovým dnem dárců krve je každoročně 14. červen. Je to den, který připomíná zásluhy dárců krve a současně také vyzývá ty, kteří jsou zdraví, aby se dárci krve stali.

Reklama

Datum pro připomenutí důležitosti krve nebyl vybrán náhodou. Připadá symbolicky na den narození vídeňského profesora Karla Landsteinera, objevitele krevních skupin a Rh faktoru. Narodil se 14. června v roce 1868.

Jeden člověk ze tří potřebuje během života transfuzi, ale pouze jeden ze třeceti je dárcem. Lidská krev je jedinečná a nenahraditelná. Už 450 mililitrů této životadárné kapaliny, která se odebírá při dárcovství, může pomoci zachránit až tři lidské životy. I proto se Oblastní nemocnice Kladno spolu s Hematologicko-transfuzním oddělením opět připojila ke Světovému dni dárců krve.

„O tuto akci je každý rok velký zájem a v letošním roce využila příležitost k orientačnímu vyšetření krevní skupiny nejen téměř stovka zájemců, ale i studenti základní školy v Hřebči. Odborníci z Hematologicko-transfuzního oddělení poskytovali všem návštěvníkům také informace o darování krve, průběhu jejího odběru a v poledne si zájemci mohli jít prohlédnout, jak to na oddělení vypadá,“ popsala průběh celé akce tisková mluvčí nemocnice Hana Senohrábková.

Účastníci kladenského Světového dne dárců krve se sešli v Centru akutní medicíny, kde si podle zájmu mohli nechat orientačně vyšetřit krevní skupinu, poradit se s odborníky, jak darovat krev, seznámit se s průběhem odběru krve a nechat si změřit krevní tlak. Kdo chtěl, mohl si také prohlédnout hematologicko-transfuzního oddělení.

Pokud se chcete stát dárcem krve a nevíte, jak na to, stačí se podívat na webové stránky Hematologicko-transfuzního oddělení kladenské nemocnice, zavolat na telefonní číslo 312 606 343, případně napsat e-mail na hto@nemk.cz. Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let a vážící minimálně padesát kilogramů.

Vytáhnout do Ruska až v červnu je prostě pozdě. Napoleon by mohl vyprávět…

Před 1 hodinou
Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1) hostí snímky jubilujícího Jiřího Hankeho. Kurátorem výstavy je Josef...
Před 3 hodinami
Nadační fond Tertön Foundation plánuje v Kamenných Žehrovicích na Kladensku stavbu buddhistického centra. Vzniknout má...
Dnes, 10:26
V zastupitelstvu Pcher na Kladensku pokračují spory, starosta Marcel Miška (Pchery jinak) byl na konci...
Dnes, 09:27
Kladno řeší s dodavatelem, firmou AŽD Praha, nedostatky takzvaných chytrých zastávek, problémy se týkají například...
Včera, 17:00
Město Slaný plánuje opravu městské ubytovny v Ouvalově ulici a chce na to využít dotaci...
14.7.2019
Policisté zadrželi podezřelé z krádeží na čerpacích stanicích na Kladensku a na Berounsku. Způsobili škodu...
12.7.2019
Kladeňáci podali radnici téměř 50 návrhů na investice ve městě. Kladno letos poprvé vyhlásilo takzvaný...
11.7.2019
V budově u kladenského Floriánského náměstí bude po desítkách let znovu základní škola. Fungovat začne...
8.7.2019
Volejbalisté Kladna vstoupí do nové sezony se srbskou posilou Stefanem Okošanovičem, jenž dosud hrál extraligu...
6.7.2019
V Kladně přibude supermarket Lidl i byty, zastupitelé schválili smlouvu s investorem. Stavba vznikne na...
Reklama