8℃
Dnes je 15. říjen , svátek má Tereza

Kladenská nemocnice se připojila ke Světovému dni dárců krve

Světovým dnem dárců krve je každoročně 14. červen. Je to den, který připomíná zásluhy dárců krve a současně také vyzývá ty, kteří jsou zdraví, aby se dárci krve stali.

Reklama

Datum pro připomenutí důležitosti krve nebyl vybrán náhodou. Připadá symbolicky na den narození vídeňského profesora Karla Landsteinera, objevitele krevních skupin a Rh faktoru. Narodil se 14. června v roce 1868.

Jeden člověk ze tří potřebuje během života transfuzi, ale pouze jeden ze třeceti je dárcem. Lidská krev je jedinečná a nenahraditelná. Už 450 mililitrů této životadárné kapaliny, která se odebírá při dárcovství, může pomoci zachránit až tři lidské životy. I proto se Oblastní nemocnice Kladno spolu s Hematologicko-transfuzním oddělením opět připojila ke Světovému dni dárců krve.

„O tuto akci je každý rok velký zájem a v letošním roce využila příležitost k orientačnímu vyšetření krevní skupiny nejen téměř stovka zájemců, ale i studenti základní školy v Hřebči. Odborníci z Hematologicko-transfuzního oddělení poskytovali všem návštěvníkům také informace o darování krve, průběhu jejího odběru a v poledne si zájemci mohli jít prohlédnout, jak to na oddělení vypadá,“ popsala průběh celé akce tisková mluvčí nemocnice Hana Senohrábková.

Účastníci kladenského Světového dne dárců krve se sešli v Centru akutní medicíny, kde si podle zájmu mohli nechat orientačně vyšetřit krevní skupinu, poradit se s odborníky, jak darovat krev, seznámit se s průběhem odběru krve a nechat si změřit krevní tlak. Kdo chtěl, mohl si také prohlédnout hematologicko-transfuzního oddělení.

Pokud se chcete stát dárcem krve a nevíte, jak na to, stačí se podívat na webové stránky Hematologicko-transfuzního oddělení kladenské nemocnice, zavolat na telefonní číslo 312 606 343, případně napsat e-mail na [email protected]. Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku 18 až 65 let a vážící minimálně padesát kilogramů.

Vytáhnout do Ruska až v červnu je prostě pozdě. Napoleon by mohl vyprávět…

Včera, 11:32
Komerční článek
Město Slaný vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa: stavební technik Odboru správy majetku.
12.10.2019
Hokejové Kladno si připisuje další výhru! Proti Plzni potvrdilo dobrou domácí formu a s velkou...
9.10.2019
Komerční článek
Termín nástupu: ihned, případně dle dohody Náplň pracovní činnosti: zajišťování správy a údržby svěřených objektů...
9.10.2019
Jedno z nich je v parku Ořešín na východním konci města. Hlavně láká předškolní i...
9.10.2019
Projekt za zhruba 119 milionů korun vyřeší dlouhodobé problémy knihovny s uložením a ochranou knihovního...
8.10.2019
Součástí 6. ročníku spanilé jízdy veteránů Lidický okruh byl i doprovodný program, o jehož část...
8.10.2019
Nový školní rok přináší spoustu nových možmostí, ale mnohdy i problém. Nejdříve se zastavme v...
7.10.2019
K 1. lednu 2020 bude na základě novely veterinárního zákona schválené v roce 2017 povinné...
7.10.2019
První říjnový víkend byl pro Rytíře velice těžký. Ve dvou dnech museli odehrát dva zápasy!...
6.10.2019
Modernizace a zkapacitnění čístírny odpadních vod ve Slaném – Blahoticích, která nyní disponuje nejmodernějšími technologiemi,...
6.10.2019
Ministr vnitra Jan Hamáček přijal čtveřici příslušníků Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje, aby odměnil jejich...
Reklama