Kladenští policisté připomínají cyklistické desatero

Dopravní inspektorát společně s oddělením tisku a prevence pořádá průběžně během prázdnin akce zaměřené na cyklisty jako účastníky silničního provozu.

Mnozí z kontrolovaných však neznají pravidla, jak se správně chovat při jízdě na bicyklu. Přinášíme proto důležité rady a upozornění pro cyklisty, které dopravní policisté vzkazují letním jezdcům.

Dbejte na stav kola a jeho výbavu
Používejte odpovídající velikost kola, mějte kolo funkční a seřízené s důrazem na brzdy, reflexní prvky, přední bílé a zadní červené odrazky a světla, zvonek, vhodné je mít nářadí a rezervní duši. Zejména v provozu a při rychlejší jízdě používejte přilbu,ostatně do 18 let je povinná vždy, a ochranné brýle proti slunci a hmyzu. Nezapomínejte na vhodný pitný režim.

Snažte se vidět a být viděni
Vizuální kontakt výrazně snižuje riziko kolize, proto mějte na sobě a na kole reflexní prvky a přinejmenším za snížené viditelnosti buďte vždy osvětleni vpředu i vzadu.

Vyhněte se alkoholu a omamným látkám
Alkohol a omamné látky neužívejte před jízdou, ale ani během ní. Jízdou pod vlivem alkoholu či omamných látek ohrožujete sebe i ostatní. V případě postihu je na vás pohlíženo stejně jako na řidiče motorového vozidla.

Vydejte se jen na cestu, kterou zvládnete
Trasu, na kterou se vydáváte, volte podle svých zkušeností a možností. Snažte se vyhnout komunikacím silně zatíženým automobily, na provoz si zvykejte postupně. Nezapomínejte, že chodník je pouze pro chodce, s výjimkou dětských cyklistů do deseti let. V maximální míře využívejte vyznačené cyklopruhy, koridory a stezky.

Buďte ohleduplní a předvídaví
Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se chovali ostatní k vám. Nespoléhejte se však na své okolí a předpokládejte, že všichni kolem vás mohou kdykoli chybovat. A také, že cesta před vámi nemusí být volně průjezdná,  nevjíždějte tedy bezhlavě tam, kam nevidíte. Dejte pozor na přijíždějící a předjíždějící vozidla.

Komunikujte s okolím
Při jakékoliv změně směru dávejte včas znamení paží, obzvlášť při odbočování vlevo a ujistěte se, že jej ostatní zaregistrovali. Teprve potom změňte směr. Sledujte stav vozovky, koleje, příčné prahy či mříže kanálů a v případě potřeby se jim včas vyhýbejte, vždy však s ohledem na bezpečnost vlastní i ostatních. Používejte všechny smysly, vyvarujte se poslechu hlasité hudby či telefonování a psaní sms za jízdy, protože výrazně omezují vaši soustředěnost a kontakt s okolím.

Jezděte při pravém okraji a s rozestupy
Ve vozovce i na stezce jezděte vpravo, přitom ale dodržujte bezpečný odstup od překážek, zejména od parkujících automobilů. Dejte si pozor na vozidla, která zastavila, nebo zastavují, především na vystupující – otevřené dveře. Při jízdě ve skupině jezděte za sebou s dostatečnými rozestupy a ve velké skupině se rozdělte na několik menších.

Dávejte pozor na mrtvé úhly
Především řidič rozměrnějšího vozidla  jako je autobus nebo nákladní automobil, které začíná odbočovat nebo třeba vyjíždět ze zastávky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte odbočující vozidla a neobjíždějte zleva vozidlo, které signalizuje, že se rozjede. Nezapomínejte také, že rozměrnější vozidla při zatáčení vybočují do stran.

Kolo zamykejte s rozmyslem
Bytelným zámkem připoutejte kolo k pevnému objektu a na dobře viditelném místě a to současně za rám a alespoň přední kolo, zadní se totiž hůře demontuje. Můžete také nechat kolo zapsat do registru kol a opatřit příslušnou nálepkou, což může řadu zlodějů odradit.

Kolizi se zraněním nahlaste
Pokud dojde ke kolizi se zraněním nebo podezřením na zranění, okamžitě ji telefonicky nahlaste. Přivolejte na místo Policii ČR na linku 158, v případě závažnějšího zranění také záchrannou službu na linku 155, kde v případě potřeby dostanete také instrukce pro nejnutnější pomoc zraněným.

Sen o veliké Itálii. Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil

9.6.2021
Kladenští kriminalisté po rozsáhlé květnové akci, kterou připravovali několik měsíců, obvinili deset lidí z výroby...
28.5.2021
Výbuch na balkoně panelového domu ve Vodárenské ulici v Kladně dnes rozbil skleněnou výplň a...
13.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.5.2021
„Aby sport začal děti znovu bavit!“ to vidí jako nejdůležitější májový úkol pro trenéry početného...
13.5.2021
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci s Nadací Charta 77 – Konto Bariéry, Středočeským...
7.5.2021
Turista se může zastavit v muzeu studené války a bunkru protiraketové obrany Prahy nebo si...
5.5.2021
Funkcionalistická budova Městské spořitelny byla dokončena roku 1930 podle návrhu architekta Jana Rejchla. V roce...
29.4.2021
Recidivista podle policie vykrádal automaty v nemocnicích na Kladensku, nyní je ve vazbě. Za krádeže...
22.4.2021
V Kladně nastoupí od září do prvních tříd 709 prvňáků, o 59 méně než loni....
21.4.2021
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Reklama