Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů

Kladno chce zvýšit poplatek za svoz odpadu kvůli růstu nákladů v posledních letech. Poplatek od posledního zdražení v roce 2013 činí 600 korun na osobu. Náklady spojené s odpadem jsou teď pro město v průměru kolem 1100 korun na obyvatele.

O kolik vzroste částka vybíraná od lidí, zatím město nezveřejnilo, definitivně rozhodnou v prosinci zastupitelé, informovala mluvčí radnice Lucie Steinerová.

Cílem zvýšení poplatku, který se netýká dětí do tří let a seniorů starších 70 let, je snížit rozdíl mezi příjmy a náklady města na nakládání s odpady. Loni činily náklady na odpady v Kladně více než 76 milionů, město vybralo prostřednictvím poplatků 35 milionů a obdrželo dalších sedm milionů korun za vytříděný odpad, z rozpočtu tedy doplácelo 34 milionů korun. Roste i množství odpadu, zatímco v roce 2011 ho Kladeňáci ve městě vyprodukovali téměř 18.200 tun, minulý rok přes 20.300 tun.

Dočká se i Příbram parkovacího domu? Beroun či Kladno je už mají, další města výstavbu plánují

„Po analýze celé situace je jasné, že rozdíl mezi příjmy a náklady na komunální odpad stále roste. Poplatky za odpady se nezvyšovaly několik let. Od roku 2000 se zvýšily pouze jednou, a to ze 492 korun na 600 korun v roce 2013. Posledních šest let tedy v cenách není zahrnuta ani inflace, ceny služeb, pohonných hmot ani nové technologie,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).

Město v posledních letech zajistilo více kontejnerů a speciálních nádob, které umožňují třídění odpadu. „V ulicích města jsou k dispozici, vedle kontejnerů na komunální odpad, také kontejnery na plasty, papír, dva druhy skla, elektroodpad a také bioodpad. Vedle klasických kontejnerů se staráme také například o podzemní kontejnery na tříděné odpady, jejichž provoz přináší více prostoru v ulicích, ale také náročnější manipulaci,“ dodal vedoucí kladenského odboru životního prostředí Radovan Víta. Kladno bude také potřebovat nový sběrný dvůr v Kročehlavech.

Jak Kladno bojuje proti kriminalitě?

Například v Berouně, Stříbře, Přerově, Chebu a dalších městech je dnes poplatek za odpady o 100 korun vyšší než v Kladně, v Humpolci o 180 a v Kaplicích se platí 850 Kč ročně. O zvyšování poplatku za odpad budou v prosinci rozhodovat i rakovničtí zastupitelé. Zde poplatek činí stejně jako v Kladně 600 korun ročně. Výdaje za rok dosahují zhruba 16,5 milionu korun, na poplatcích město vybere přibližně osm a půl milionu korun.

ČTK

Včera, 12:06
Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými...
Včera, 10:29
Práce na rekonstrukci silnice I/16 mezi Velvary a Chržínem běží po týdenním odkladu zahájení celé...
8.7.2020
Při nepříznivém počasí prý zvony šepotají, při bouřce si vyprávějí o budoucnosti, za vichřice mluví...
7.7.2020
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
7.7.2020
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
6.7.2020
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
5.7.2020
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
4.7.2020
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Reklama