10℃
Dnes je 23. září , svátek má Berta

Kladno zahajuje provoz takzvaných chytrých zastávek

Kladno zahajuje provoz takzvaných chytrých zastávek, první už jsou ve zkušebním provozu na náměstí Sítná. Ukážou skutečné časy příjezdu autobusů. Celkem jich město bude mít do konce května téměř 70. Na tři největší křižovatky spojů – stanice Gymnázium, náměstí Svobody a u hlavního vlakového nádraží – nechá město nainstalovat velké světelné panely s přehledem spojů, informovala mluvčí kladenské radnice Štěpánka Filipová.

Reklama

„Inspirovali jsme se systémy, které fungují například v Anglii. A věříme, že chytré zastávky lidem usnadní život a zvýší kvalitu cestování městskou hromadnou dopravou,“ uvedl primátor Kladno Dan Jiránek (ODS). Podle něj město přivítá i zpětnou vazbu od cestujících, aby bylo případně možné systém lépe nastavit.
Nahrazení původních zastávek moderními elektronickými je součástí projektu za více než 20 milionů korun, z něj většinu pokryje evropská dotace. Město také zavádí na zastávkách bezplatný internet a nevidomým bude systém automaticky hlásit názvy zastávek uvnitř vozů po vjezdu autobusu do blízkosti zastávky.
Polohu autobusů systém zjišťuje přes technologii GPS, označníky a panely také ukazují čísla linek a cílové stanice a zobrazují i další informace včetně případných dopravních omezení, jejich prostřednictvím bude také možné měřit hladinu hluku v lokalitě. „Informace získané prostřednictvím těchto čidel mohou sloužit například k sestavování teplotních map města nebo při kontrole dodržování hlukových norem dopravy. Naší vizí je, aby i k těmto informacím měla v rámci otevřenosti radnice přístup veřejnost,“ dodal kladenský radní pro dopravu a kulturu Oldřich Černý (SPD).
Přehled o příjezdech jednotlivých linek by měli mít cestující nejen přímo na zastávkách, ale také prostřednictvím mobilní aplikace Město Kladno. Informace by tak měly být dostupné i na ostatních zhruba 125 méně využívaných zastávkách v katastru Kladna bez chytrých označníků.
Náklady na servis a údržbu součástí projektu během pěti let město odhaduje na více než čtyři miliony korun.
Kladno plánuje i další kroky, které posílí prvky Smart City, tedy „chytrého města“. Chystá třeba elektronické sledování obsazenosti parkovišť, například na náměstí Svobody zkouší systém, kdy u Centra správních agend senzory zabudované v obrubníku sledují obsazenost parkovacích míst. Takto by v budoucnu mohla být sledována i další parkoviště.
Chytrá čidla hlídají v současné době zaplněnost prvních čtyř podzemních kontejnerů na tříděný odpad i průchodnost vhozových otvorů. Letos chce město ověřit i technologii, která má díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu identifikovat výtluky na vozovkách. V budoucnu se chce Kladno zaměřit například také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami a zapojení projektu sdílení kol do systému.
Zdroj: čtk

 

Včera, 19:19
Jen pár minut před koncem základní hrací doby Rytíři s Vítkovicemi prohrávali. Po povedeném závěru...
Včera, 12:11
Městská doprava na ruzyňské letiště se potýká v posledních letech s kapacitními problémy. Nejezdí tam...
21.9.2019
Sezóna kladenského divadla měla začít ve středu 11. září, začátek sezóny však divadlo muselo posunout....
21.9.2019
Špatný vstup do extraligové sezony pro hokejisty z Kladna pokračuje! V Karlových Varech zapsali už...
19.9.2019
Slánský městský parkovací dům musí na konci září řidiči vyklidit, město přeruší jeho provoz. Společnost...
19.9.2019
Slaný chystá stavbu zázemí u atletického stadionu. Požádá o dotaci, která by měla pokrýt zhruba...
19.9.2019
Klub středočeských zastupitelů za ANO žádá prošetření možného střetu zájmů zastupitelů za STAN Věslava Michalika...
17.9.2019
Buštěhrad opravuje městské sociální byty. Aktuální rekonstrukce se týká přízemí domu č. p. 128, kde...
17.9.2019
V prázdninovém čase zaznamenali záchranáři přes dvacet pět tisíc výjezdů, z toho jejich pomoc potřebovalo...
17.9.2019
Bohužel, ne všichni z hubchtivých se drží pravidla, že zásadně sbírám jen to, co znám....
Reklama