15℃
Dnes je 18. červen , svátek má Milan

Kladno zahajuje provoz takzvaných chytrých zastávek

Kladno zahajuje provoz takzvaných chytrých zastávek, první už jsou ve zkušebním provozu na náměstí Sítná. Ukážou skutečné časy příjezdu autobusů. Celkem jich město bude mít do konce května téměř 70. Na tři největší křižovatky spojů – stanice Gymnázium, náměstí Svobody a u hlavního vlakového nádraží – nechá město nainstalovat velké světelné panely s přehledem spojů, informovala mluvčí kladenské radnice Štěpánka Filipová.

Reklama

„Inspirovali jsme se systémy, které fungují například v Anglii. A věříme, že chytré zastávky lidem usnadní život a zvýší kvalitu cestování městskou hromadnou dopravou,“ uvedl primátor Kladno Dan Jiránek (ODS). Podle něj město přivítá i zpětnou vazbu od cestujících, aby bylo případně možné systém lépe nastavit.
Nahrazení původních zastávek moderními elektronickými je součástí projektu za více než 20 milionů korun, z něj většinu pokryje evropská dotace. Město také zavádí na zastávkách bezplatný internet a nevidomým bude systém automaticky hlásit názvy zastávek uvnitř vozů po vjezdu autobusu do blízkosti zastávky.
Polohu autobusů systém zjišťuje přes technologii GPS, označníky a panely také ukazují čísla linek a cílové stanice a zobrazují i další informace včetně případných dopravních omezení, jejich prostřednictvím bude také možné měřit hladinu hluku v lokalitě. „Informace získané prostřednictvím těchto čidel mohou sloužit například k sestavování teplotních map města nebo při kontrole dodržování hlukových norem dopravy. Naší vizí je, aby i k těmto informacím měla v rámci otevřenosti radnice přístup veřejnost,“ dodal kladenský radní pro dopravu a kulturu Oldřich Černý (SPD).
Přehled o příjezdech jednotlivých linek by měli mít cestující nejen přímo na zastávkách, ale také prostřednictvím mobilní aplikace Město Kladno. Informace by tak měly být dostupné i na ostatních zhruba 125 méně využívaných zastávkách v katastru Kladna bez chytrých označníků.
Náklady na servis a údržbu součástí projektu během pěti let město odhaduje na více než čtyři miliony korun.
Kladno plánuje i další kroky, které posílí prvky Smart City, tedy „chytrého města“. Chystá třeba elektronické sledování obsazenosti parkovišť, například na náměstí Svobody zkouší systém, kdy u Centra správních agend senzory zabudované v obrubníku sledují obsazenost parkovacích míst. Takto by v budoucnu mohla být sledována i další parkoviště.
Chytrá čidla hlídají v současné době zaplněnost prvních čtyř podzemních kontejnerů na tříděný odpad i průchodnost vhozových otvorů. Letos chce město ověřit i technologii, která má díky senzorům zabudovaným na vozech pro svoz odpadu identifikovat výtluky na vozovkách. V budoucnu se chce Kladno zaměřit například také na chytrou komunikaci se světelnými křižovatkami a zapojení projektu sdílení kol do systému.
Zdroj: čtk

 

Včera, 17:00
Zastupitelé Pcher na Kladensku se neshodují v tom, kde má obec postavit školku. Část zastupitelů...
16.6.2019
Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle...
16.6.2019
Už v roce 2006 vybudovala Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky zajímavou naučnou...
15.6.2019
Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich...
14.6.2019
Výstava, která je věnovaná životu a dílu známého spisovatele, novináře a sportovního redaktora Oty Pavla,...
14.6.2019
Konto Bariéry slavnostně ocenilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
14.6.2019
Do začátku hokejové extraligy zbývají ještě necelé tři měsíce. Kladno už ale pomalu dává dohromadu...
13.6.2019
Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma chemie s...
13.6.2019
Všichni noví policisté složili 17. května služební slib do rukou ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského...
12.6.2019
Dvaatřicetiletá žena z Kladna si na policejní služebně stěžovala, že je od února letošního roku...
Reklama