16℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Knihovny připravují pro čtenáře mnoho výjimečných akcí

Knihovní fond čítá statisíce titulů, čtenáři mohou vybírat z on-line katalogů nebo si zajít na přednášku nebo workshop.

Reklama

V Buštěhradu knihovna sídlí v přízemí západního křídla buštěhradského zámku a kromě provozování veřejných knihovnických a informačních služeb pro dětské i dospělé čtenáře, správy a organizace knihovního fondu pořádá kulturní akce, výstavy, přednášky a promítání a spolupracuje i s místní základní a mateřskou školou. Nové prostory a pohodlí nabízejí čtenářům tři samostatné místnosti, recepci s knihami, klidná studijní místa u počítače nebo v křeslech a na sofa, a samostatný dětský koutek s dětskými obrázky, hračkami a samozřejmě knihami pro děti. Velmi oblíbeným se stalo i venkovní posezení v přilehlém zámeckém podloubí. A jak píše na webu knihovny Drahomíra Čermáková, jediná pracovnice knihovny: „ Kromě potěchy ducha si zde můžete pochutnat na výtečné kávě a užít si pobyt ve zrekonstruovaných prostorách buštěhradského zámku.“

K oblíbeným akcím buštěhradské knihovny patří pasování čtenářů, které se týká každého žáka po absolvování 1. třídy. Velmi užitečnou službou je on-line katalog, díky němuž si mohou čtenáři vybírat knihy z pohodlí svých obýváků. Do budoucna chce knihovna rozšířit fond o audioknihy.

Připomeňme, že první veřejná knihovna v Buštěhradě byla otevřena až v době Československé republiky v roce 1922 a jejím prvním zaznamenaným knihovníkem byl učitel František Černoch. Místo, kde byla provozována, není nikde doloženo, ale s největší pravděpodobností zůstávala v čp. 62.

„Budeme rádi, když nám dáte vědět, zda jste s našimi službami spokojeni,“ žádají čtenáře pracovnice stochovské knihovny a také pro to dělají maximum. Například pro zdravotně znevýhodněné uživatele se zrakovým či jiným zdravotním postižením zajišťují v rámci tzv. zvukové knihovny ve spolupráci se Středočeskou vědeckou knihovnou v Kladně možnost výpůjček zvukových knih a zvukově obrazových dokumentů.

Čtenáři se mohou například ve stochovské knihovně spolehnout i na sympatického rádce, který funguje jako virtuální knihovník a podle zvolených kritérií vybere ty nejlepší knihy. Sužba iKnihovnice zase ze sebe sype stále nové nezávislé recenze knih nejrůznějších žánrů. Sympatický je fakt, že je píšou sami čtenáři. EKnihovna umožňuje stahovat zdarma elektronické verze vybraných titulů, audioknihy jsou tak samozřejmostí, stejně tak čtenářský deník, který nabízí klasická díla ve zvukové podobě ke stažení zdarma. K akcím knihovny, o které bude jistě velký zájem, patří i drátování vajec nebo přednáška o rodinných konstelacích.

Ve Slaném v Knihovně Václava Štecha mohou čtenáři vybírat zhruba ze 30 tisíc svazků všech žánrů. „Jsme bohužel velmi limitováni prostorem,  a abychom každý rok mohli nakupovat novinky, musíme pravidelně i vyřazovat. Je to téměř jedna ku jedné. Tyto knihy, pokud nejsou silně poškozené nebo opotřebované, nabízíme v pravidelných měsíčních burzách vždy 1. sobotu v měsíci. Musím říct, že se burzy těší velké oblibě a zájem o ně ani po letech neupadá,“ vysvětluje Zoja Kučerová, vedoucí Knihovny Václava Štecha a Infocentra Pod Velvarskou branou.

I zdejší knihovna se samozřejmostí využívá moderní technologie. V roce 2018 začali zpracovávat regionální periodika, a tak lze podle klíčových slov vyhledat záznamy v knihovním on-line katalogu. Návštěvníci mohou využít i databázi Kramerius s digitálními dokumenty zapojených knihoven, které splňují podmínky autorského zákona. „U vybraných periodik můžeme zpřístupnit našim čtenářům elektronicky jejich archiv. Jedná se např. o D-test, Vesmír, Svět motorů, Zdraví, Psychologie dnes. Pro zájemce o elektronické knihy máme k dispozici dvě čtečky s dotykovým displejem,“ doplňuje vedoucí knihovny

K vyhledávaným projektům slánské knihovny patří také příměstské tábory a velký projekt (NE)obyčejných prázdnin s knihovnou nebo projekt Živá knihovna aneb Nesuď knihu podle obalu. Studenti a žáci slánských i mimoslánských škol se seznámili s pojmy stereotypy ve společnosti, jak jim nepodléhat a udělat si vlastní názor. Akce komornějšího charakteru vznikají ve spolupráci se Společností patriotů Slaného.

A na závěr citát Jiřího Žáčka, který má ráda Zoja Kučerová: „Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku – čtěte!“

Jen jasné chvíle počítám. Hodiny na zdi ukazují čas spolehlivěji. Přesněji, slunce je spolehlivé

Včera, 16:33
Kladenskému závodu výrobce stavebnic Lego loni meziročně vzrostl zisk ze 191 milionů korun na 228...
17.6.2019
Zastupitelé Pcher na Kladensku se neshodují v tom, kde má obec postavit školku. Část zastupitelů...
16.6.2019
Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle...
16.6.2019
Už v roce 2006 vybudovala Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky zajímavou naučnou...
15.6.2019
Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich...
14.6.2019
Výstava, která je věnovaná životu a dílu známého spisovatele, novináře a sportovního redaktora Oty Pavla,...
14.6.2019
Konto Bariéry slavnostně ocenilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
14.6.2019
Do začátku hokejové extraligy zbývají ještě necelé tři měsíce. Kladno už ale pomalu dává dohromadu...
13.6.2019
Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma chemie s...
13.6.2019
Všichni noví policisté složili 17. května služební slib do rukou ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského...
Reklama