20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Knihovny připravují pro čtenáře mnoho výjimečných akcí

Knihovní fond čítá statisíce titulů, čtenáři mohou vybírat z on-line katalogů nebo si zajít na přednášku nebo workshop.

Reklama

V Buštěhradu knihovna sídlí v přízemí západního křídla buštěhradského zámku a kromě provozování veřejných knihovnických a informačních služeb pro dětské i dospělé čtenáře, správy a organizace knihovního fondu pořádá kulturní akce, výstavy, přednášky a promítání a spolupracuje i s místní základní a mateřskou školou. Nové prostory a pohodlí nabízejí čtenářům tři samostatné místnosti, recepci s knihami, klidná studijní místa u počítače nebo v křeslech a na sofa, a samostatný dětský koutek s dětskými obrázky, hračkami a samozřejmě knihami pro děti. Velmi oblíbeným se stalo i venkovní posezení v přilehlém zámeckém podloubí. A jak píše na webu knihovny Drahomíra Čermáková, jediná pracovnice knihovny: „ Kromě potěchy ducha si zde můžete pochutnat na výtečné kávě a užít si pobyt ve zrekonstruovaných prostorách buštěhradského zámku.“

K oblíbeným akcím buštěhradské knihovny patří pasování čtenářů, které se týká každého žáka po absolvování 1. třídy. Velmi užitečnou službou je on-line katalog, díky němuž si mohou čtenáři vybírat knihy z pohodlí svých obýváků. Do budoucna chce knihovna rozšířit fond o audioknihy.

Připomeňme, že první veřejná knihovna v Buštěhradě byla otevřena až v době Československé republiky v roce 1922 a jejím prvním zaznamenaným knihovníkem byl učitel František Černoch. Místo, kde byla provozována, není nikde doloženo, ale s největší pravděpodobností zůstávala v čp. 62.

„Budeme rádi, když nám dáte vědět, zda jste s našimi službami spokojeni,“ žádají čtenáře pracovnice stochovské knihovny a také pro to dělají maximum. Například pro zdravotně znevýhodněné uživatele se zrakovým či jiným zdravotním postižením zajišťují v rámci tzv. zvukové knihovny ve spolupráci se Středočeskou vědeckou knihovnou v Kladně možnost výpůjček zvukových knih a zvukově obrazových dokumentů.

Čtenáři se mohou například ve stochovské knihovně spolehnout i na sympatického rádce, který funguje jako virtuální knihovník a podle zvolených kritérií vybere ty nejlepší knihy. Sužba iKnihovnice zase ze sebe sype stále nové nezávislé recenze knih nejrůznějších žánrů. Sympatický je fakt, že je píšou sami čtenáři. EKnihovna umožňuje stahovat zdarma elektronické verze vybraných titulů, audioknihy jsou tak samozřejmostí, stejně tak čtenářský deník, který nabízí klasická díla ve zvukové podobě ke stažení zdarma. K akcím knihovny, o které bude jistě velký zájem, patří i drátování vajec nebo přednáška o rodinných konstelacích.

Ve Slaném v Knihovně Václava Štecha mohou čtenáři vybírat zhruba ze 30 tisíc svazků všech žánrů. „Jsme bohužel velmi limitováni prostorem,  a abychom každý rok mohli nakupovat novinky, musíme pravidelně i vyřazovat. Je to téměř jedna ku jedné. Tyto knihy, pokud nejsou silně poškozené nebo opotřebované, nabízíme v pravidelných měsíčních burzách vždy 1. sobotu v měsíci. Musím říct, že se burzy těší velké oblibě a zájem o ně ani po letech neupadá,“ vysvětluje Zoja Kučerová, vedoucí Knihovny Václava Štecha a Infocentra Pod Velvarskou branou.

I zdejší knihovna se samozřejmostí využívá moderní technologie. V roce 2018 začali zpracovávat regionální periodika, a tak lze podle klíčových slov vyhledat záznamy v knihovním on-line katalogu. Návštěvníci mohou využít i databázi Kramerius s digitálními dokumenty zapojených knihoven, které splňují podmínky autorského zákona. „U vybraných periodik můžeme zpřístupnit našim čtenářům elektronicky jejich archiv. Jedná se např. o D-test, Vesmír, Svět motorů, Zdraví, Psychologie dnes. Pro zájemce o elektronické knihy máme k dispozici dvě čtečky s dotykovým displejem,“ doplňuje vedoucí knihovny

K vyhledávaným projektům slánské knihovny patří také příměstské tábory a velký projekt (NE)obyčejných prázdnin s knihovnou nebo projekt Živá knihovna aneb Nesuď knihu podle obalu. Studenti a žáci slánských i mimoslánských škol se seznámili s pojmy stereotypy ve společnosti, jak jim nepodléhat a udělat si vlastní názor. Akce komornějšího charakteru vznikají ve spolupráci se Společností patriotů Slaného.

A na závěr citát Jiřího Žáčka, který má ráda Zoja Kučerová: „Chcete zmoudřet? Můj ty světe – otevřete knížku – čtěte!“

Jen jasné chvíle počítám. Hodiny na zdi ukazují čas spolehlivěji. Přesněji, slunce je spolehlivé

Včera, 17:02
Bývalý kladenský hostinec U Kulatý báby v části Podprůhon, který patří městu, poslouží skautům. Rozhodli...
20.4.2019
Po dlouhých pěti letech se Rytíři dostali zpět do extraligy, když porazili České Budějovice a...
18.4.2019
Kladenští policisté obvodního oddělení Kladno Kročehlavy a kladenského dopravního inspektorátu měli napilno.
17.4.2019
Kladenský hokej učinil v úterý další důležitý krok směrem k postupu do extraligy. Hlavně zásluhou...
15.4.2019
Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vyjíždí na trať o víkendech a státních svátcích až do konce...
15.4.2019
Kladenští hokejisté se v baráži dostali do úžasné formy a už to vypadalo, že si...
13.4.2019
Rozjetí Rytíři po nepovedeném vstupu nyní kosí v baráži jednoho soupeře za druhým. Jaromír Jágr...
11.4.2019
Město Slaný získalo zadarmo od investora park včetně zámečku v lokalitě Benar. Radnice má s...
9.4.2019
Tradiční událost s bohatým kulturním doprovodným programem se uskutečnila 22. března.
8.4.2019
Kladenští hokejisté zažili na domácím hřišti hororový vstup do barážového utkání s Chomutovem. Díky parádnímu...
Reklama