Lidice – ne pomsta, ale oběť. Šlo ve skutečnosti o rituál, který měl zachránit celou Třetí říši?

Další fotky

Krutost lidická tragédie otřásla celým světem. Nacistické řádění však zřejmě mělo svůj smysl, cíl a řád. Proč?

Rituální oběť?

Vůbec se totiž nejednalo o pomstu, jakkoliv to tak navenek a na první pohled vypadá. Byla to oběť. Podle vůdcova rozkazu se tak totiž stalo doslova „k usmíření Heydrichovy smrti“. V kontextu druhé světové války mohla mít tato oběť pro nacisty ještě další význam. Rok 1942 považují historici v dějinách druhé světové války za „bod zlomu“. Na jaře toho roku přešel Sovětský svaz do ofenzívy a v létě se postup nacistických vojsk směrem na východ zastavil.

Lidická hrušeň jako jediná přežila vyhlazení Lidic fašisty. Které stromy v Suchdole připomínají významné osobnosti?

Bod zlomu

Pokud nacisté skutečně věřili v moc lidských obětí, je třeba připomenout, že to byl právě rok 1942, kdy Hitler již v lednu přijal politiku konečného řešení židovské otázky a začalo masové vyhlazování především Židů v koncentračních táborech. Masové vraždy civilistů byly součástí nacistické okupační politiky jak v Polsku, tak v SSSR a do konce roku 1942 nacisté vyvraždili na tři miliony lidí. Co v těchto počtech znamenají jedny Lidice?

Nakonec roku 1942 k obratu ve válce skutečně došlo, ale ve prospěch spojenců. Nepomohlo ani údajně rituální vztyčení nacistické vlajky na Elbrusu v druhé polovině srpna 1942. Již v lednu 1943 následovala porážka u Stalingradu, v létě u Kursku a na Sicílii.

Expozice v lidickém domku připomíná výstavbu nových Lidic

Další oběti

Nepomohla ani další „masová oběť“, vyhlazení varšavského ghetta při tamním povstání v dubnu 1643 (60 000 mrtvých) a nakonec ani poslední údajná „oběť vodě“, zatopení berlínského metra v dubnu 1945. Buď magická teorie dějin nefunguje anebo v ní nacisté udělali něco zásadně špatně. Anebo měli Spojenci prostě jen lepší mágy? Nacisté obětovali a spojenci sílu jejich obětí přetáhli na svoji stranu? Zajímavé vysvětlení toho, proč spojenci nechali vykrvácet nejen varšavské ghetto, ale i partyzány na území Jugoslávie, Slovenské národní povstání a nakonec i Pražské povstání v květnu 1945.

FOTO: Lidice – rituální oběť

Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 5Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 15Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 6Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 2Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 3
Další fotky
Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 8Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 7Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 2

 

Hirošima a Nagasaki

Americký generál Patton, který se netajil svým přáním osvobodit Prahu a případně pokračovat dál na východ, umírá při dosud řádně neobjasněné autonehodě ještě v prosinci 1945. Budeme-li pokračovat v těchto magických dějinách druhé světové války ještě o kousek dál, musíme připustit, že největší hromadnou zápalnou obětí se stali obyvatelé Hirošimy a Nagasaki, nic netušící lidé, kteří se během několika vteřin doslova vypařili. Japonská kapitulace pak byla už jen otázkou času. Tím také skončila 2. světová válka a spolu s vyhlazením Lidic se stala už jen historií, pro nás stále více vzdálenější.

 

 

Včera, 17:24
Most v Kladně na Sítné si vyžádal nutné opravy, do konce února bude doprava omezena...
Včera, 16:11
Školáci se svými rodiči a učiteli se zamýšleli nad tématem „Zpomal, prosím“, uvažovali tedy nad...
27.1.2020
Malí hokejisté mají nové zázemí, respektive šatny včetně toalet a sprch. Prostory jim 21. ledna...
26.1.2020
“Je sobota 18. ledna. Rock Café na Národní je plné lidí a zábava je v...
26.1.2020
Kromě zásobování už má kamionová doprava vjezd do historického města Slaný zakázán.
24.1.2020
V první třetině roku 1943 pracovala Olga Ivanovna Kamínková nejprve s partyzány jako průzkumnice a...
22.1.2020
Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové. Lehmannová rezignovala v úterý v...
22.1.2020
Tříkrálová sbírka na pomoc potřebným začala v pondělí 6. ledna odpoledne slavnostním průvodem tří králů,...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
Reklama