Lidice – ne pomsta, ale oběť. Šlo ve skutečnosti o rituál, který měl zachránit celou Třetí říši?

Další fotky

Krutost lidická tragédie otřásla celým světem. Nacistické řádění však zřejmě mělo svůj smysl, cíl a řád. Proč?

Rituální oběť?

Vůbec se totiž nejednalo o pomstu, jakkoliv to tak navenek a na první pohled vypadá. Byla to oběť. Podle vůdcova rozkazu se tak totiž stalo doslova „k usmíření Heydrichovy smrti“. V kontextu druhé světové války mohla mít tato oběť pro nacisty ještě další význam. Rok 1942 považují historici v dějinách druhé světové války za „bod zlomu“. Na jaře toho roku přešel Sovětský svaz do ofenzívy a v létě se postup nacistických vojsk směrem na východ zastavil.

Lidická hrušeň jako jediná přežila vyhlazení Lidic fašisty. Které stromy v Suchdole připomínají významné osobnosti?

Bod zlomu

Pokud nacisté skutečně věřili v moc lidských obětí, je třeba připomenout, že to byl právě rok 1942, kdy Hitler již v lednu přijal politiku konečného řešení židovské otázky a začalo masové vyhlazování především Židů v koncentračních táborech. Masové vraždy civilistů byly součástí nacistické okupační politiky jak v Polsku, tak v SSSR a do konce roku 1942 nacisté vyvraždili na tři miliony lidí. Co v těchto počtech znamenají jedny Lidice?

Nakonec roku 1942 k obratu ve válce skutečně došlo, ale ve prospěch spojenců. Nepomohlo ani údajně rituální vztyčení nacistické vlajky na Elbrusu v druhé polovině srpna 1942. Již v lednu 1943 následovala porážka u Stalingradu, v létě u Kursku a na Sicílii.

Expozice v lidickém domku připomíná výstavbu nových Lidic

Další oběti

Nepomohla ani další „masová oběť“, vyhlazení varšavského ghetta při tamním povstání v dubnu 1643 (60 000 mrtvých) a nakonec ani poslední údajná „oběť vodě“, zatopení berlínského metra v dubnu 1945. Buď magická teorie dějin nefunguje anebo v ní nacisté udělali něco zásadně špatně. Anebo měli Spojenci prostě jen lepší mágy? Nacisté obětovali a spojenci sílu jejich obětí přetáhli na svoji stranu? Zajímavé vysvětlení toho, proč spojenci nechali vykrvácet nejen varšavské ghetto, ale i partyzány na území Jugoslávie, Slovenské národní povstání a nakonec i Pražské povstání v květnu 1945.

FOTO: Lidice – rituální oběť

Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 5Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 15Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 6Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 2Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 3
Další fotky
Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 8Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 7Lidice – rituální oběť - Lidice-prokletá vesnice 2

 

Hirošima a Nagasaki

Americký generál Patton, který se netajil svým přáním osvobodit Prahu a případně pokračovat dál na východ, umírá při dosud řádně neobjasněné autonehodě ještě v prosinci 1945. Budeme-li pokračovat v těchto magických dějinách druhé světové války ještě o kousek dál, musíme připustit, že největší hromadnou zápalnou obětí se stali obyvatelé Hirošimy a Nagasaki, nic netušící lidé, kteří se během několika vteřin doslova vypařili. Japonská kapitulace pak byla už jen otázkou času. Tím také skončila 2. světová válka a spolu s vyhlazením Lidic se stala už jen historií, pro nás stále více vzdálenější.

 

 

9.6.2021
Kladenští kriminalisté po rozsáhlé květnové akci, kterou připravovali několik měsíců, obvinili deset lidí z výroby...
28.5.2021
Výbuch na balkoně panelového domu ve Vodárenské ulici v Kladně dnes rozbil skleněnou výplň a...
13.5.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
13.5.2021
„Aby sport začal děti znovu bavit!“ to vidí jako nejdůležitější májový úkol pro trenéry početného...
13.5.2021
Krajské ředitelství policie Středočeského kraje ve spolupráci s Nadací Charta 77 – Konto Bariéry, Středočeským...
7.5.2021
Turista se může zastavit v muzeu studené války a bunkru protiraketové obrany Prahy nebo si...
5.5.2021
Funkcionalistická budova Městské spořitelny byla dokončena roku 1930 podle návrhu architekta Jana Rejchla. V roce...
29.4.2021
Recidivista podle policie vykrádal automaty v nemocnicích na Kladensku, nyní je ve vazbě. Za krádeže...
22.4.2021
V Kladně nastoupí od září do prvních tříd 709 prvňáků, o 59 méně než loni....
21.4.2021
Kladno používá ve školách a školkách i PCR testování na covid, pozitivní byl zatím jeden...
19.4.2021
Altán, který ve veřejném hlasování získal 3. místo, a byl schválen k financování, doplňuje řadu...
Reklama