Lidice – prokletá vesnice? Co předznamenalo její tragický osud? Posvícení nebo svatba?

Proč za protektorátu stihl neskutečně krutý osud právě Lidice? Podle všeho mělo toto místo smůlu odjakživa…

Masakr ve 14. století

Za první historickou zmínku o Lidicích je považován kratičký záznam ve Zbraslavské kronice z února 1309. Je v ní zmíněn jakýsi Pavlík z Lidic, který v družině svého pána Jindřicha z Lipé vyhnal z Prahy znepřátelené německé měšťany a jejich domy vyraboval. První zatím známá historická zmínka o Lidicích je tedy vlastně zmínkou o masakru.

Lidice vyhořely celkem třikrát

Z další historie této obce se dozvídáme, že byla podobně jako mnoho tehdejších sídel vypálena za husitských válek. Podruhé se tak stalo před třicetiletou válkou. Tehdy vyhořelo i stavení, na jehož místě byl později postaven Horákův statek (s příznačným čp. 13), místo popravy 173 lidických mužů. To nejhorší však na Lidice teprve čekalo. Člověk se musí chtě nechtě ptát, proč právě Lidice?

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Nešťastné martinské posvícení

Stařičká pamětnice ve filmovém dokumentu režiséra Josefa Císařovského vzpomíná nad polní cestičkou: „Lidičtí vždycky říkali, že jejich smůla vězí v tom nešťastném martinském posvícení.“ Mělo se slavit 11. listopadu, ale jednou se slavilo už 2. listopadu. Tiché rozjímání a vzpomínku na mrtvé tak nahradilo nevázané veselí, a to nemohlo zůstat bez trestu.

Přízrak tajemné abatyše

Slánský historik Jindřich Hulínský (1865 až 1934) přidává příběh o pouti, která se v Lidicích „od nepaměti slaví 21. června“, tedy na sv. Jana Křtitele. Roku 1857 se právě o této pouti v jednom lidickém dvorci zjevila „vznosná postava ženy v říze jeptišky“ a začala obcházet hospodářství. Když zamířila k obytné části, mladý majitel dvorce František Drchkovský proti ní vyšel s puškou v ruce. Zjevení jako by se zaleklo, otočilo se a vydalo se opačným směrem, do zahrady.

Památník v Lidicích se do nové sezóny otevírá tento týden

Poklad v podzemí

Když se vrátila domů z cest matka mladého pána, vyprávěla, že i ona sama zjevení za svůj život několikrát spatřila, a to vždy o svatojánské noci. Je to prý „poslední abatyše řádu klarisek, která vždy jednou v noci prochází bývalé panství a jde se přesvědčit, zda velký poklad chrámový, u stavení našeho ukrytý, zůstává netknutý“. Svoji pochůzku abatyše pravidelně končívala tím, že požehnala celému stavení. Tentokrát ji však majitel dvorce odehnal, a tak abatyše nestihla – nebo již nechtěla – dvorci požehnat. Po někdejším klášteře (?) zůstalo navíc pod dvorcem ještě rozsáhlé, částečně nepřístupné sklepení. Samotný klášter se pak měl nacházet na místě zvaném „Svatý kopeček“, kde tehdy borový lesík zarůstal „kvapně již mizící základy starobylé nějaké stavby, zbytky to prý mohutného kdysi chrámového kněžiště“.

FOTO: Lidice – prokletá vesnice

Lidice – prokletá vesnice - Lidice prokletá vesnice 1Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 14Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 13Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 12Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 11
Další fotky
Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 9

Věděli o tom nacisté?

Pečlivý historik J. Hulínský zemřel příliš brzy na to, aby mohl dát historické události do souvislosti s pozdější lidickou tragédií, ke které došlo rovněž téměř na sv. Jana Křtitele – 10. června 1942.

Lidice – ne pomsta, ale oběť. Šlo ve skutečnosti o rituál, který měl zachránit celou Třetí říši?

Pokud by ovšem tuto pověst znali němečtí okupanti, pátrání po obrovském pokladu v podzemí by vysvětlovalo, proč jim za oběť padly právě Lidice a proč byl přitom celý katastr obce přeorán doslova vzhůru nohama. Vědět o této legendě přitom nacisté skutečně mohli, protože jejich speciální úřad Ahnenerbe pátral nejen po slavné mytické nordické minulosti současných německých mocipánů, ale také po podzemních prostorách (nejen) na území protektorátu. Že by tedy za zkázou Lidic nestálo jen ono „nešťastné martinské posvícení“, ale také stejně nešťastná „svatojánská pouť“?

Včera, 16:48
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
Včera, 12:01
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Kvůli opravě vodovodu může v Kladně a okolí od února do května místy klesat tlak...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie téměř za sedm miliard korun, což...
10.1.2020
Požár ve slánské firmě, která vyrábí přívěsy a návěsy, ve čtvrtek večer způsobil škodu téměř...
Reklama