4℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Lidice – prokletá vesnice? Co předznamenalo její tragický osud? Posvícení nebo svatba?

Proč za protektorátu stihl neskutečně krutý osud právě Lidice? Podle všeho mělo toto místo smůlu odjakživa…

Masakr ve 14. století

Za první historickou zmínku o Lidicích je považován kratičký záznam ve Zbraslavské kronice z února 1309. Je v ní zmíněn jakýsi Pavlík z Lidic, který v družině svého pána Jindřicha z Lipé vyhnal z Prahy znepřátelené německé měšťany a jejich domy vyraboval. První zatím známá historická zmínka o Lidicích je tedy vlastně zmínkou o masakru.

Lidice vyhořely celkem třikrát

Z další historie této obce se dozvídáme, že byla podobně jako mnoho tehdejších sídel vypálena za husitských válek. Podruhé se tak stalo před třicetiletou válkou. Tehdy vyhořelo i stavení, na jehož místě byl později postaven Horákův statek (s příznačným čp. 13), místo popravy 173 lidických mužů. To nejhorší však na Lidice teprve čekalo. Člověk se musí chtě nechtě ptát, proč právě Lidice?

Atentát na Heydricha spáchala skupina Anthropoid. Vzpomínali na ni v Lidicích a Ležákách

Nešťastné martinské posvícení

Stařičká pamětnice ve filmovém dokumentu režiséra Josefa Císařovského vzpomíná nad polní cestičkou: „Lidičtí vždycky říkali, že jejich smůla vězí v tom nešťastném martinském posvícení.“ Mělo se slavit 11. listopadu, ale jednou se slavilo už 2. listopadu. Tiché rozjímání a vzpomínku na mrtvé tak nahradilo nevázané veselí, a to nemohlo zůstat bez trestu.

Přízrak tajemné abatyše

Slánský historik Jindřich Hulínský (1865 až 1934) přidává příběh o pouti, která se v Lidicích „od nepaměti slaví 21. června“, tedy na sv. Jana Křtitele. Roku 1857 se právě o této pouti v jednom lidickém dvorci zjevila „vznosná postava ženy v říze jeptišky“ a začala obcházet hospodářství. Když zamířila k obytné části, mladý majitel dvorce František Drchkovský proti ní vyšel s puškou v ruce. Zjevení jako by se zaleklo, otočilo se a vydalo se opačným směrem, do zahrady.

Památník v Lidicích se do nové sezóny otevírá tento týden

Poklad v podzemí

Když se vrátila domů z cest matka mladého pána, vyprávěla, že i ona sama zjevení za svůj život několikrát spatřila, a to vždy o svatojánské noci. Je to prý „poslední abatyše řádu klarisek, která vždy jednou v noci prochází bývalé panství a jde se přesvědčit, zda velký poklad chrámový, u stavení našeho ukrytý, zůstává netknutý“. Svoji pochůzku abatyše pravidelně končívala tím, že požehnala celému stavení. Tentokrát ji však majitel dvorce odehnal, a tak abatyše nestihla – nebo již nechtěla – dvorci požehnat. Po někdejším klášteře (?) zůstalo navíc pod dvorcem ještě rozsáhlé, částečně nepřístupné sklepení. Samotný klášter se pak měl nacházet na místě zvaném „Svatý kopeček“, kde tehdy borový lesík zarůstal „kvapně již mizící základy starobylé nějaké stavby, zbytky to prý mohutného kdysi chrámového kněžiště“.

FOTO: Lidice – prokletá vesnice

Lidice – prokletá vesnice - Lidice prokletá vesnice 1Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 14Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 13Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 12Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 11
Další fotky
Lidice – prokletá vesnice - Lidice-prokletá vesnice 9

Věděli o tom nacisté?

Pečlivý historik J. Hulínský zemřel příliš brzy na to, aby mohl dát historické události do souvislosti s pozdější lidickou tragédií, ke které došlo rovněž téměř na sv. Jana Křtitele – 10. června 1942.

Lidice – ne pomsta, ale oběť. Šlo ve skutečnosti o rituál, který měl zachránit celou Třetí říši?

Pokud by ovšem tuto pověst znali němečtí okupanti, pátrání po obrovském pokladu v podzemí by vysvětlovalo, proč jim za oběť padly právě Lidice a proč byl přitom celý katastr obce přeorán doslova vzhůru nohama. Vědět o této legendě přitom nacisté skutečně mohli, protože jejich speciální úřad Ahnenerbe pátral nejen po slavné mytické nordické minulosti současných německých mocipánů, ale také po podzemních prostorách (nejen) na území protektorátu. Že by tedy za zkázou Lidic nestálo jen ono „nešťastné martinské posvícení“, ale také stejně nešťastná „svatojánská pouť“?

Včera, 12:13
Některé radnice ve středních Čechách od Nového roku zvýší nájmy v městských bytech. Po osmi...
18.11.2019
Hokejovému Kladnu se v tabulce zase dýchá trochu lépe. Rytíři získali ve dvou důležitých utkáních...
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
14.11.2019
Po reprezentační pauze si los nachystal po fanoušky domácí hokejové extraligy velice atraktivní souboj. Duel...
12.11.2019
Velvary na Kladensku získaly dotaci na opravu kulturního sálu v bývalém hotelu Záložna. Předpokládané náklady...
12.11.2019
Městys Zlonice, při soutoku Zlonického a Dřínovského potoka nedaleko Slaného, může svým návštěvníkům nabídnut cestu...
11.11.2019
Zlatá plaketa profesora Jánského se uděluje dobrovolným dárcům za čtyřicet bezplatných odběrů.
10.11.2019
V průběhu celého dne probíhaly tradiční akce věnované vzpomínce na prvního československého prezidenta Tomáše Garigue...
10.11.2019
S podzimem přichází respirační onemocnění a chřipky. Sebe i svoje děti můžeme chránit očkováním, hygienici...
10.11.2019
Paní se dostala do složité životní situace a své problémy chtěla vyřešit odchodem z tohoto...
Reklama