15℃
Dnes je 19. říjen , svátek má Michaela

Lidický památník představuje výtvarné práce dětí

Mezinárodní porota v letošním ročníku ocenila přes tisíc prací. Jsou mezi nimi malby, kresby, grafiky, fotografie, krátké filmy i prostorové práce.

Reklama

Výstava vítězných prací letošního už 46. ročníku jedné z největších a nejstarších výtvarných soutěží a výstav na světě, která byla tentokrát na téma voda, je ke zhlédnutí na dvou místech současně. Hlavní část výstavy je umístěna v 1. patře Lidické galerie a druhá část je vystavena v Národním zemědělském muzeu v Praze. Obě výstavy jsou k vidění až do 25. listopadu.

Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech.

„Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než dvacet pět tisíc velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších šedesáti až sedmdesáti států,“ vysvětluje Filip Petlička, mluvčí Památníku Lidice.

„Za posledních zhruba deset let se podařilo povědomí o Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice rozšířit do všech myslitelných koutů světa. Především díky aktivní spolupráci se zastupitelskými úřady České republiky v zahraničí a s Českými centry. Ke geograficky nejodlehlejším zemím, které se soutěže účastní, patří Austrálie, Filipíny, Paraguay, Argentina, nebo Venezuela. Letos se například nově přihlásil také Island. Svým rozsahem, počtem zúčastněných zemí a posláním Památník Lidice ke světovým unikátům, zhruba ke čtyřem světovým soutěžím podobného typu,“ připomíná Jiří Mottl, kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

Výstavy se zúčastňují děti od 4 do 16 let ze všech typů škol a organizací, které pracují s dětmi, jakož i jednotlivci. Hlavní téma je doporučováno organizátorům Českou komisí pro UNESCO a záleží na dětech, jakou techniku při zpracování svých prací zvolí, mohou to být malby, kresby, grafiky, fotografie, výtvarné objekty jako jsou kov, keramika, dřevo, sklo a textil, a nově i filmy a animace. Letošní ročník je historicky rekordní, zúčastnilo se ho téměř třicet tisíc dětí ze 79 zemí světa.

„Nás organizátory těší především dva hlavní aspekty, jednak, že soutěž přímo motivuje a inspiruje děti k výtvarnému projevu, k odhodlání zúčastnit se soutěže a poslat svoji kresbu poštou přes půl světa do Lidic. A poté dlouhodobá motivace vůči školám a organizacím, které pracují s mládeží. Porota si jejich práce kontinuálně všímá, a za pět let opakující se úspěšnou účast v soutěži může být škole udělena cena nejvyšší, cena poroty. V neposlední řadě  nás těší přízeň, vážnost a podpora, které se MDVV Lidice těší ze strany ambasadorů a politických osobností. Každoroční účast zástupců ambasád a ministerstev na vernisáži dává dětem i pedagogům vědomí, že je jejich práce brána s respektem,“ dodává kurátor Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

 

Dnes, 15:01
Již devátého ročníku Polívkové smrště se dočká pěší zóna Anděl – od pondělka 21. do...
Dnes, 14:51
Veřejnosti se otevřela nová galerie současného českého umění - PragArtswork Gallery. Na adrese Vinohradská 39...
Dnes, 12:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 12:11
Divadlo Na Jezerce získalo záruku dlouhodobého fungování v prostorách, které mu pronajímá Praha 4.
Dnes, 10:44
Nejen zvířata se chystají na zimní období. Se začínajícími mrazíky se musí na chladnou část...
Dnes, 09:11
Bývalá vozovna poblíž Klamovky se stane novou tržnicí a prostor ohraničený souběhem ulic Plzeňské a...
Včera, 18:33
Tradiční Rio Botičo je po roce opět tady a desítky nadšených vodáků už stříhají metr,...
Včera, 15:28
Jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny bude v sobotu na Letné!
Včera, 15:09
Radnice Prahy 5 získá prostor pro nové komunitní centrum na smíchovské vltavské náplavce na Hořejším...
Včera, 10:44
Výstavba moderního domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by...
Včera, 07:08
Třetí pražská městská část vydala publikaci o dějinách Žižkova, (Královských) Vinohradů a Jarova od dob...
Reklama