Ministryně Klára Dostálová: Město Slaný má několik opravdu zajímavých projektů

Ministryně pro místní rozvoj při své návštěvě Královského města Slaný řešila s představiteli města nejpalčivější problémy.

Mezi ně patří rekonstrukce a revitalizace rozsáhlých projektů, které dají městu zase o něco hezčí tvář. Ministryně mluvila především o možnostech podpory z národních dotačních programů a využití evropských fondů v novém programovém období.

„S panem starostou Hrabánkem, zastupiteli i panem tajemníkem jsem mluvila nejen o tom, jak to vypadá s jejich aktuálně podanými žádostmi o dotace, ale probírali jsme i další možnosti dotací. Ať už šlo o peníze na školy, veřejné budovy, brownfieldy, sociální bydlení či sportoviště. Jedním z hlavních témat je nyní budoucí programové období evropských dotací, tak jsem nastínila chystané novinky z našeho Integrovaného regionálního operačního programu. Zajímala jsem se také o aktuální projekty města, třeba právě o záměr přeměny starého téměř vybydleného domu na kvalitní městské nájemní i sociální bydlení nebo rekonstrukci místního zámečku a zámecké zahrady,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Debata se při setkání stočila také k novému stavebnímu zákonu a všemu co s tím souvisí. Následovala prohlídka budovy zámečku a parku Benar, který městu věnoval dosavadní turecký vlastník. V současné době město řeší možnosti jeho rekonstrukce a revitalizace parku. V centru pozornosti je také Okresní dům.

„Projekt Benar je třeba rozdělit na dvě části – první se týká fáze revitalizace zahrady, která k bývalé vile továrníka Přibyla náleží. Tento architektonický skvost bychom rádi začali revitalizovat již během roku 2020 tak, aby park mohla veřejnost začít užívat co nejdříve. Chceme co nejvíce zachovat původní duch, ve kterém park tvořil nejlepší zahradní architekt z doby Československa pan Josef Kumpán. Podařilo se v archivech najít jeho původní návrhy, z nichž při přípravě studie revitalizace vycházeli soudobí špičkoví zahradní architekti manželé Krejčiříkovi,“ vysvětluje postup při rekonstrukci a revitalizaci parku Benar  tisková mluvčí slánského úřadu Markéta Růtová a dodává: „Druhá část projektu se týká samotné rekonstrukce bývalé vily – zámečku. Zde jsme zatím ve fázi diskusí nad možným využitím. Jakmile bude toto jasnější, lze hledat účelně zdroje, z kterých by bylo možné rekonstrukci financovat.“

Rekonstrukce Okresního domu má také již jasně dané obrysy. Město si nechalo v  roce 2018 zpracovat velice podrobný materiál jeho možného využití. Zprávu vypracoval tým odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT.

„Kromě této nezávislé analýzy potřeb, řekněme, také proběhlo v dubnu loňského roku veřejné projednání, kde město s občany diskutovalo nad jejich představou využití Okresního domu a následně v květnu téhož roku proběhla anketa, kde veřejnost měla možnost napsat své nápady na využití Okresního domu.

Aktuálně se připravuje projektová dokumentace na vybudování Kulturního a vzdělávacího centra pod záštitou Městské Knihovny Václava Štecha ve Slaném. Vznikly by tak vhodné a odpovídající prostory pro množství aktivit, které naše knihovna organizuje pro veřejnost a vhodné prostory pro komunitní setkávání,“ doplňuje tisková mluvčí.

Včera, 15:42
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
5.8.2020
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
4.8.2020
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
30.7.2020
Několik desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Lidice, včetně přeživších lidických...
24.7.2020
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
22.7.2020
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50...
22.7.2020
Kladno nechá opravit silniční podjezd v části Kročehlavy, práce na obnově mají začít letos. Opěrné...
Reklama