Ministryně Klára Dostálová: Město Slaný má několik opravdu zajímavých projektů

Ministryně pro místní rozvoj při své návštěvě Královského města Slaný řešila s představiteli města nejpalčivější problémy.

Mezi ně patří rekonstrukce a revitalizace rozsáhlých projektů, které dají městu zase o něco hezčí tvář. Ministryně mluvila především o možnostech podpory z národních dotačních programů a využití evropských fondů v novém programovém období.

„S panem starostou Hrabánkem, zastupiteli i panem tajemníkem jsem mluvila nejen o tom, jak to vypadá s jejich aktuálně podanými žádostmi o dotace, ale probírali jsme i další možnosti dotací. Ať už šlo o peníze na školy, veřejné budovy, brownfieldy, sociální bydlení či sportoviště. Jedním z hlavních témat je nyní budoucí programové období evropských dotací, tak jsem nastínila chystané novinky z našeho Integrovaného regionálního operačního programu. Zajímala jsem se také o aktuální projekty města, třeba právě o záměr přeměny starého téměř vybydleného domu na kvalitní městské nájemní i sociální bydlení nebo rekonstrukci místního zámečku a zámecké zahrady,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Debata se při setkání stočila také k novému stavebnímu zákonu a všemu co s tím souvisí. Následovala prohlídka budovy zámečku a parku Benar, který městu věnoval dosavadní turecký vlastník. V současné době město řeší možnosti jeho rekonstrukce a revitalizace parku. V centru pozornosti je také Okresní dům.

„Projekt Benar je třeba rozdělit na dvě části – první se týká fáze revitalizace zahrady, která k bývalé vile továrníka Přibyla náleží. Tento architektonický skvost bychom rádi začali revitalizovat již během roku 2020 tak, aby park mohla veřejnost začít užívat co nejdříve. Chceme co nejvíce zachovat původní duch, ve kterém park tvořil nejlepší zahradní architekt z doby Československa pan Josef Kumpán. Podařilo se v archivech najít jeho původní návrhy, z nichž při přípravě studie revitalizace vycházeli soudobí špičkoví zahradní architekti manželé Krejčiříkovi,“ vysvětluje postup při rekonstrukci a revitalizaci parku Benar  tisková mluvčí slánského úřadu Markéta Růtová a dodává: „Druhá část projektu se týká samotné rekonstrukce bývalé vily – zámečku. Zde jsme zatím ve fázi diskusí nad možným využitím. Jakmile bude toto jasnější, lze hledat účelně zdroje, z kterých by bylo možné rekonstrukci financovat.“

Rekonstrukce Okresního domu má také již jasně dané obrysy. Město si nechalo v  roce 2018 zpracovat velice podrobný materiál jeho možného využití. Zprávu vypracoval tým odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT.

„Kromě této nezávislé analýzy potřeb, řekněme, také proběhlo v dubnu loňského roku veřejné projednání, kde město s občany diskutovalo nad jejich představou využití Okresního domu a následně v květnu téhož roku proběhla anketa, kde veřejnost měla možnost napsat své nápady na využití Okresního domu.

Aktuálně se připravuje projektová dokumentace na vybudování Kulturního a vzdělávacího centra pod záštitou Městské Knihovny Václava Štecha ve Slaném. Vznikly by tak vhodné a odpovídající prostory pro množství aktivit, které naše knihovna organizuje pro veřejnost a vhodné prostory pro komunitní setkávání,“ doplňuje tisková mluvčí.

Včera, 12:20
Policie pokračuje v pátrání po čtyřměsíčním chlapci, který se v pátek večer ztratil své matce...
28.5.2020
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
25.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
25.5.2020
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Smlouva s novým dodavatelem, firmou Nextbike zahrnuje dodání sta nových modelů kol s třírychlostní přehazovačkou,...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
16.5.2020
Kladno, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, která ve městě působí zhruba 15 let, a Středočeské vodárny...
12.5.2020
Obyvatelé se v rámci projektu Setkání s občany vyjadřovali k pozitivům i negativům života ve...
7.5.2020
Město Slaný na Kladensku letos pokračuje v opravě ulic v centru. Fortenská ulice je téměř...
1.5.2020
Škrty v rozpočtu Slaného pozdrží zahájení některých investic - například stavbu sportovní haly, zasíťování pozemků...
Reklama