2℃
Dnes je 15. listopad , svátek má Leopold

Ministryně Klára Dostálová: Město Slaný má několik opravdu zajímavých projektů

Ministryně pro místní rozvoj při své návštěvě Královského města Slaný řešila s představiteli města nejpalčivější problémy.

Mezi ně patří rekonstrukce a revitalizace rozsáhlých projektů, které dají městu zase o něco hezčí tvář. Ministryně mluvila především o možnostech podpory z národních dotačních programů a využití evropských fondů v novém programovém období.

„S panem starostou Hrabánkem, zastupiteli i panem tajemníkem jsem mluvila nejen o tom, jak to vypadá s jejich aktuálně podanými žádostmi o dotace, ale probírali jsme i další možnosti dotací. Ať už šlo o peníze na školy, veřejné budovy, brownfieldy, sociální bydlení či sportoviště. Jedním z hlavních témat je nyní budoucí programové období evropských dotací, tak jsem nastínila chystané novinky z našeho Integrovaného regionálního operačního programu. Zajímala jsem se také o aktuální projekty města, třeba právě o záměr přeměny starého téměř vybydleného domu na kvalitní městské nájemní i sociální bydlení nebo rekonstrukci místního zámečku a zámecké zahrady,“ řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Debata se při setkání stočila také k novému stavebnímu zákonu a všemu co s tím souvisí. Následovala prohlídka budovy zámečku a parku Benar, který městu věnoval dosavadní turecký vlastník. V současné době město řeší možnosti jeho rekonstrukce a revitalizace parku. V centru pozornosti je také Okresní dům.

„Projekt Benar je třeba rozdělit na dvě části – první se týká fáze revitalizace zahrady, která k bývalé vile továrníka Přibyla náleží. Tento architektonický skvost bychom rádi začali revitalizovat již během roku 2020 tak, aby park mohla veřejnost začít užívat co nejdříve. Chceme co nejvíce zachovat původní duch, ve kterém park tvořil nejlepší zahradní architekt z doby Československa pan Josef Kumpán. Podařilo se v archivech najít jeho původní návrhy, z nichž při přípravě studie revitalizace vycházeli soudobí špičkoví zahradní architekti manželé Krejčiříkovi,“ vysvětluje postup při rekonstrukci a revitalizaci parku Benar  tisková mluvčí slánského úřadu Markéta Růtová a dodává: „Druhá část projektu se týká samotné rekonstrukce bývalé vily – zámečku. Zde jsme zatím ve fázi diskusí nad možným využitím. Jakmile bude toto jasnější, lze hledat účelně zdroje, z kterých by bylo možné rekonstrukci financovat.“

Rekonstrukce Okresního domu má také již jasně dané obrysy. Město si nechalo v  roce 2018 zpracovat velice podrobný materiál jeho možného využití. Zprávu vypracoval tým odborníků z Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT.

„Kromě této nezávislé analýzy potřeb, řekněme, také proběhlo v dubnu loňského roku veřejné projednání, kde město s občany diskutovalo nad jejich představou využití Okresního domu a následně v květnu téhož roku proběhla anketa, kde veřejnost měla možnost napsat své nápady na využití Okresního domu.

Aktuálně se připravuje projektová dokumentace na vybudování Kulturního a vzdělávacího centra pod záštitou Městské Knihovny Václava Štecha ve Slaném. Vznikly by tak vhodné a odpovídající prostory pro množství aktivit, které naše knihovna organizuje pro veřejnost a vhodné prostory pro komunitní setkávání,“ doplňuje tisková mluvčí.

Včera, 07:27
Po reprezentační pauze si los nachystal po fanoušky domácí hokejové extraligy velice atraktivní souboj. Duel...
12.11.2019
Velvary na Kladensku získaly dotaci na opravu kulturního sálu v bývalém hotelu Záložna. Předpokládané náklady...
12.11.2019
Městys Zlonice, při soutoku Zlonického a Dřínovského potoka nedaleko Slaného, může svým návštěvníkům nabídnut cestu...
11.11.2019
Zlatá plaketa profesora Jánského se uděluje dobrovolným dárcům za čtyřicet bezplatných odběrů.
10.11.2019
V průběhu celého dne probíhaly tradiční akce věnované vzpomínce na prvního československého prezidenta Tomáše Garigue...
10.11.2019
S podzimem přichází respirační onemocnění a chřipky. Sebe i svoje děti můžeme chránit očkováním, hygienici...
10.11.2019
Paní se dostala do složité životní situace a své problémy chtěla vyřešit odchodem z tohoto...
9.11.2019
Otvovice v údolí Zákolanského potoka se původně jemenovaly Otvojice nebo Utvojice.
9.11.2019
Cílem říjnových aktivit je upozornit na prevenci onemocnění rakovinou prsu a podpora žen, které se...
8.11.2019
,,Zabezpečte se! Chraňte majetek sobě i svým sousedům“ není jenom rada, ale také název projektu,...
Reklama