15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Na Kladensku začala sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci

Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle vítovského pěstitele Karla Dryáka mohla být nadprůměrná, řekl. Česnek Dryák pěstuje zhruba na 40 hektarech půdy, roční produkce dosahuje kolem 350 až 400 tun. Používá převážně francouzské odrůdy. Patří mezi největší pěstitele v ČR.

Reklama

Část sklizeného česneku se prodává rovnou, většinu sklizně je ale třeba nejdříve usušit, aby česnek vydržel co nejdéle. Dryák nedávno dokončil opravu sýpky ze 16. století, kterou využije k tradičnímu způsobu sušení česneku s listy a stvoly na dřevěných věšácích. Tento způsob má podle pěstitele zajistit i silnější aroma, protože se při sušení silice česneku stahují z listů dolů do hlavy česneku.
K dobré sklizni letos přispěly jarní deště, farma také začala používat speciálně upravené záhony. Fungují jako houba, což se osvědčilo i v období sucha. Půda se upraví frézou tak, aby byla načechraná. „Má to i docela velkou nasávací schopnost,“ uvedl Dryák. Podle něj se z takto upravené půdy česnek i lépe sklízí.
Jako řada dalších středočeských podniků bojuje Dryákova farma s nedostatkem zájemců o práci. Spolupracuje mimo jiné s vězni z bělušické věznice, kteří ale mají oddělené pracoviště od ostatních zaměstnanců.
Farma Dryák obhospodařuje přes 800 hektarů půdy a v sezoně zde pracuje až kolem 120 lidí. Kromě česneku se věnuje například pěstování cibule, třešní, švestek, broskví, jablek, meruněk, řepy, pšenice. Je dodavatelem řady tuzemských obchodních domů, například pro obchody Albert je největším dodavatelem českého česneku.
Zdroj: čtk

Sukulenty, to nejsou jen kaktusy. Pokochejte se v botanické zahradě krásou rostlinného těla

Včera, 17:30
Kladno od příštího roku zvýší ceny nájemného v městských bytech, sazebník zohlední životní situaci nájemníků,...
Včera, 12:08
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Zaměstnanci kladenského městského divadla, herci i další personál, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují návrat odvolaného...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
14.8.2019
Od pátku 16. srpna bude uzavřeno autobusové nádraží v Kladně. Důvodem je rekonstrukce ulice Dukelských...
13.8.2019
Oprava kulturního domu v Novém Strašecí na Rakovnicku by mohla začít na podzim. Město získalo...
11.8.2019
V kladenském akvaparku jsou dva nové tobogany, původní ještě poslouží návštěvníkům blízkého koupaliště. Nyní pokračují...
10.8.2019
Sklizeň v některých částech středních Čech už končí, místy ji naopak téměř zastavily srážky. Podle...
Reklama