Na Kladensku začala sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci

Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle vítovského pěstitele Karla Dryáka mohla být nadprůměrná, řekl. Česnek Dryák pěstuje zhruba na 40 hektarech půdy, roční produkce dosahuje kolem 350 až 400 tun. Používá převážně francouzské odrůdy. Patří mezi největší pěstitele v ČR.

Část sklizeného česneku se prodává rovnou, většinu sklizně je ale třeba nejdříve usušit, aby česnek vydržel co nejdéle. Dryák nedávno dokončil opravu sýpky ze 16. století, kterou využije k tradičnímu způsobu sušení česneku s listy a stvoly na dřevěných věšácích. Tento způsob má podle pěstitele zajistit i silnější aroma, protože se při sušení silice česneku stahují z listů dolů do hlavy česneku.
K dobré sklizni letos přispěly jarní deště, farma také začala používat speciálně upravené záhony. Fungují jako houba, což se osvědčilo i v období sucha. Půda se upraví frézou tak, aby byla načechraná. „Má to i docela velkou nasávací schopnost,“ uvedl Dryák. Podle něj se z takto upravené půdy česnek i lépe sklízí.
Jako řada dalších středočeských podniků bojuje Dryákova farma s nedostatkem zájemců o práci. Spolupracuje mimo jiné s vězni z bělušické věznice, kteří ale mají oddělené pracoviště od ostatních zaměstnanců.
Farma Dryák obhospodařuje přes 800 hektarů půdy a v sezoně zde pracuje až kolem 120 lidí. Kromě česneku se věnuje například pěstování cibule, třešní, švestek, broskví, jablek, meruněk, řepy, pšenice. Je dodavatelem řady tuzemských obchodních domů, například pro obchody Albert je největším dodavatelem českého česneku.
Zdroj: čtk

Sukulenty, to nejsou jen kaktusy. Pokochejte se v botanické zahradě krásou rostlinného těla

Včera, 09:43
Do systému pražské dopravy se od soboty zapojí zbývající část Rakovnicka. Drtivá většina linek zůstává,...
11.8.2020
Smečno na Kladensku má nový školní pavilon, žáci jej začnou využívat v září. Stavba je...
10.8.2020
Ve Slaném na Kladensku postaví město sběrný dvůr vybavený moderními technologiemi. Dosud jej provozovalo na...
5.8.2020
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
4.8.2020
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
30.7.2020
Několik desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Lidice, včetně přeživších lidických...
24.7.2020
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
22.7.2020
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50...
Reklama