Z archivu: Na vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi

Policie na Praze-západ dostala hlášení o tom, že se venku pohybuje kočkovitá šelma. Ta uprchla z Kontaktního Zooparku ve Zvoli poté, co jí někdo úmyslně poškodil výběh. Policie i majitelé zooparku po zvířeti okamžitě začali pátrat. Maxe, mládě pumy americké, se podařilo nalézt a odchytit o dva dny později ve Vraném nad Vltavou.

Během 12 hodin od útěku se mládě dle prohlášení zooparku na Facebooku několikrát pokusilo dostat do kontaktu s lidmi. Ti na něj ale místo pomoci házeli kameny, nebo na něj pustili psy. Max byl vystaven takovému stresu, který může u mláďat chovaných v zajetí způsobit až smrt. Poté se uchýlil do lesa, kde pátrací skupina zooparku a dobrovolníků mající okolo 40 lidí ztratila stopu.

Po nasazení pátracích psů bylo zjištěno, že mládě směřuje zpět k zooparku. Nakonec bylo lapeno okolo šesté hodiny ranní poté, co se puma procházela po zahradě u jednoho z domů ve Vraném nad Vltavou. Majitelka domu zavolala na polici a poté také pomohla s odchytem. Poskytla lano k zajištění zvířete. Odchyt trval téměř hodinu. Nakonec se Maxově adoptivní majitelce podařilo nasadit mláděti obojek. Zvíře bylo následně uspáno.

FOTO: Na vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi

Na vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - cougar cubNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - cougar cubNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby PumaNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby PumaNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby Puma
Další fotky
Na vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby PumaNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby PumaNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Depositphotos_6197290_originalNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Mládě pumyNa vystrašené mládě pumy pouštěli lidé psi - Baby Puma

Nemuselo zůstat jen u Maxe

 Max ovšem nemusel být jediným uprchlým zvířetem. Majitelé a pracovníci kontaktní zoo dále zjistili, že se někdo pokusil v tu samou noc zničit oplocení dalšího výběhu, ve kterém se nacházeli lev a levhart. Poškození jejich klecí však nebylo dostatečné na to, aby zvířata uteka. Policie případ nadále vyšetřuje. Majitelé neměli šanci všimnout si hluku, který vandalové způsobovali. Jednak kvůli noční aktivitě koček a také proto, že nemají nainstalován kamerový systém ani pohybová čidla. Majitelé slíbili, že vše napraví, protože se nejednalo o první útok na jejich zoopark.

Nechtěná nádhera

Již od počátků tohoto parku, kdy v roce 2012 obdržel majitel licenci k provozu kontaktní zoo, má tento park mnoho odpůrců jak ze strany lidí, tak politických kruhů. Lidem se nelíbí, že se tento park nachází v blízkosti jejich domovů. Někteří jedinci si dokonce vymýšlejí obvinění, aby zoo pošpinili a úřady ji nechaly zavřít. Například jednu paní ze sousedství údajně uštkl had, což ovšem nikdy nebylo potvrzeno. Právě kvůli tomu majitelé zooparku intenzivně přemýšlí o přesunu do jiné lokace, ideálně dál od lidských obydlí. Zoopark má i další problémy, jak tvrdí starosta Zvole Miroslav Stoklasa: „Zoopark nemá povolení k žádné ze staveb a termín k odstranění vyprší 23. srpna.“

Dvoumetrový leguán Oscar

Mládě pumy Maxík nebyl jediným velkým zvířetem, které v průběhu srpna opustilo svůj domov. Středočeští hasiči vyjížděli do obce Žilina na Kladensku zachránit bezmála dvoumetrového leguána Oscara, který majitelům utekl na strom do sousední zahrady.

Leguán se vyšplhal tak vysoko, že zaměstnal dokonce dvě hasičské jednotky. „Operační důstojník k události vyslal jednotku ze stanice Stochov s CAS 24, a protože se zvíře údajně nacházelo v horní části vzrostlého smrku, vyjela také jednotka z centrální kladenské stanice s automobilových žebříkem AZ 40,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík.

Osmiletého Oscara pohřešovali jeho majitelé už několik dní. Zvíře to evidentně moc netrápilo. Po příjezdu hasičů ležel v horní části stromu a spokojeně spal. „Jediný možný příjezd s výškovou technikou byl přes pozemek, který shodou náhod patří jednomu z kladenských profesionálních hasičů. Ten ani chvilku neváhal a souhlasil s najetím žebříku přes zahradu,“ popsal zásah Holomčík.

„Mistrovskou až téměř hodinářkou práci pak předvedl praporčík Antonín Vondrák, který i díky dokonalé elektronice dokázal žebřík ustavit tak, že se dalo košem přiblížit až ke spícímu zvířeti. Hasiči pak přes Oscara přehodili deku a vnesli ho do koše, což se mu zřejmě zdálo přirozené, protože se nijak necukal. Po přistání na zem byl leguán přemístěn do připravené přepravní klece, ve které jezdí s majiteli na výlety autem,“ dodal mluvčí, podle kterého se Oscarovi venku zjevně líbilo. Pokusil se totiž utéct na zahradu hned druhý den ráno. Majitelka nicméně leguána zarazila hned ve dveřích. Podle Holomčíka poté „odešel trucovat do obývací stěny“.

 

 

 

 

19.1.2021
Policie pátrá po neznámém řidiči, který v Říčanech u Prahy srazil nezletilou dívku při přecházení...
13.1.2021
Říčanské muzeum muselo výrazně omezit výukové programy pro děti a kvůli propadu příjmů se nevyhnulo...
12.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
12.1.2021
Některé rekreační chaty a chalupy se v zimním období stanou terčem zlodějů. Rádi si vybírají...
19.12.2020
Na patnácti lokalitách v okrajových částech Říčan vzniknou na pozemcích města květnaté louky, aleje, remízy...
17.12.2020
Město hledá firmu, která by postavila v Říčanech u Prahy novou školu pro 540 žáků. Ta...
14.12.2020
Nedávný sesuv kamení na silnici v Břežanském údolí u Prahy není jediný problém k řešení. Generální...
12.12.2020
Nově rekonstruované hřiště mají v základní škole U Obory v Praze 22 - Uhříněvsi. Má...
11.12.2020
Ministerstvo pro místní rozvoj řeší námitku systémové podjatosti ohledně územního rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského...
1.12.2020
Zdravotníci nemocnice v Říčanech (AGEL) v odběrovém místě na odběr vzorků na covid-19 zvládli za první měsíc...
30.11.2020
Současná epidemická situace bohužel nedovoluje lidem setkávat se tak, jak by si přáli. Rozsvícení vánočního...
Reklama