Neznámá oběť lidické tragédie

Před 78 lety zažily Lidice tu největší válečnou tragédii. Jeden z občanů, Josef Podzemský, místní rodák se rozhodl, že nenechá zapomenout na život ženy, o které dnes nikdo neví a přesto byla také obětí oněch hrůzných událostí v roce 1942 jako obyvatelka tehdejší obce.

Ponořme se nyní do vyprávění Josefa Podzemského: „Onou ženou byla Marie Podzemská, svobodná, sestra zastřeleného Štěpána Podzemského, tetička zabitého syna Štěpánka Podzemského a švagrová Anny Podzemské trpící v koncentračním táboře. Měla i další bratry, kteří v tragické době nebydleli v Lidicích, a sice to byl Ing. Josef Podzemský bydlící v Nové Pace a MUDr. Karel Podzemský z Nepomuka. A právě o Karla Podzemského jde. V době tragédie v Lidicích byla moje teta Marie na návštěvě u svého bratra Karla v Nepomuku. Návrat do Lidic nebyl možný a naštěstí nacisti nevěděli, kde se Marie nalézá, i když po ní bylo zahájeno velké, ale bezúspěšné pátrání.

Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

Z počátku ji její bratr Karel ukryl mimo své bydliště, později, kdy pátrání nacistů skončilo, ji po tři roky až do konce války v květnu 1945 ukrýval ve svém domě, kde měl i svou lékařskou ordinaci, a to tajně ve sklepní místnosti. Při odhalení by ji hrozil koncentrační tábor a krutý trest by hrozil i samotnému ochránci. Navíc jeho manželka byla evidována jako židovka, sledována a tehdy chodila s povinným označením JUDE. Marie mohla chodit ze sklepa ven do zahrady, ale jen na chvíli a pouze v noci. Její tříleté utrpení, nedostatek světla a tepla, a neustálá obava ze zatčení, se podepsalo na jejím psychickém stavu. Po květnu 1945, kdy se nemohla vrátit do zničených Lidic, nakonec s porušenou psychikou začala tříletou ochranu svým vlastním bratrem považovat za dlouhodobé utiskování jeho vinou a odjela za svým druhým bratrem Ing. Josefem Podzemským, který tehdy bydlel v Trutnově. Tam pak bydlela nedaleko jeho bydliště v soukromí.

Fakta:

  1. 5. 1942 – spáchán atentát na Reinharda Heydricha
  2. 6. 1942 – vypálení a zničení obce Lidice (vykopány i stromy a mrtví z hrobů), byli zastřeleni všichni muži, ženy a děti deportovány do koncentračních táborů.

Po půlnoci z 9. na 10. 6. byli obyvatelé obce vyhnáni ze svých domovů. Na návsi byli muži odděleni od žen a dětí a zahnáni do sklepů Horákova statku. Byli povražděni na zahradě statku.

Ženy a děti Němci převezli do Kladna. Ženy byly poté odvezeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti pak putovaly do dětských domovů, některé k poněmčení. Jejich poslední stopa končí v koncentračním táboře Lodž.

Přes velkou péči tohoto bratra se její psychický stav stále zhoršoval, její samostatné bydlení se stávalo riskantní, jediným východiskem bylo její převezení do psychiatrické léčebny v Kosmonosích, kde také po určité době zemřela. Jako její synovec mám toto vše v dobré paměti a to už i z toho důvodu, že patřím mezi několik dosud žijících mužských obyvatel tehdejších předválečných Lidic. V létě 1938 jsem bydlel se svým otcem Josefem, rodákem z Lidic a svou matkou v Nové Pace a tehdejší situace vypadala na začátek války s Němci a na bombardování města, kde byly průmyslové závody. Proto nás otec na čas přestěhoval ke svému bratru Štěpánovi do klidné obce Lidice, kde nic takového nehrozilo.

Lidice – prokletá vesnice? Co předznamenalo její tragický osud? Posvícení nebo svatba?

Bydlel jsem tam s matkou a malým bráškou asi tři měsíce. Jako čtyřletý se na obec dobře pamatuji, strýček tam měl statek s čp. 4 nedaleko kostela a koně, na kterém jsem mohl sedět a s kočárkem s bráškou jsme jezdili pěšky pro nákup do Buštěhradu. A měl jsem tam také hodnou tetičku Marušku, která pak měla svůj nezáviděníhodný průběh života, a ten jsem nemohl nechat nepoznaný. Musím k tomu všemu ještě dodat, že i další léta jsme vždy jezdili v letních měsících do Lidic za rodinou Podzemských, naposledy v roce 1941, ale v létě 1942 to už nešlo…“

24.10.2020
Hala aspiruje na velmi vysoké ohodnocení v rámci ekologické certifikace BREEAM 2016 New Construction dle nejnovějších...
23.10.2020
Na základě rozhodnutí Vlády ČR je od 22. října zásadně omezen maloobchod, služby, činnost úřadů...
19.10.2020
Stávající cesta byla rozšířena na čtyři metry pro bezpečný pohyb chodců a cyklistů. Tím ale...
18.10.2020
Především je to radnice. V roce 1705 byly Zlonice povýšeny na městečko a o dva...
18.10.2020
Pleskotova studie navrhuje unikátní zakotvení dvou betonových desek do ocelové konstrukce spojené systémem sloupů a...
17.10.2020
Dávná historie praví, že Hospozín byl původně kostelní vsí s velkým poplužním dvorem s tvrzí,...
16.10.2020
Cílem a smyslem revitalizace je podle architektů Ing. arch. Jana Červeného a Ing. arch. Ondřeje...
15.10.2020
Stavba obou etap obchvatu kolem Slaného vyšla na 750 milionů korun.
15.10.2020
V letošním roce se slavnostní vyhlášení oceněných knihovníků s ohledem na současně probíhající nouzová opatření...
13.10.2020
Opáčko z historie. Když na habsburský trůn usedla teprve třiadvacetiletá Marie Terezie, vrhla se na...
Reklama