O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců

O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek konkurzu ministerstvo oznámí zřejmě v pondělí odpoledne, řekla jeho mluvčí Michaela Lagronová.

Podání přihlášky potvrdil už minulý týden historik Eduard Stehlík, kromě něj má o funkci podle médií zájem historik Jiří Nenutil.

Uzávěrka pro podání přihlášek byla v pátek, v případě doručení poštou je ale rozhodující datum odeslání, jedna z platných přišla ještě v úterý. „V pátek by měly proběhnout ústní pohovory s těmi jednotlivými adepty,“ uvedla Lagronová. Jednoho až tři kandidáty, kteří při pohovoru získají nejvyšší bodové ohodnocení, doporučí odborná komise ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD), který pak vybere vítěze.

Policisté z pořádkové jednotky Středočeského kraje se zúčastnili zdravotnického kurzu

Bývalá ředitelka památníku Martina Lehmannová rezignovala na funkci v důsledku sporu s některými lidickými pamětníky, později podala výpověď i část vedoucích a odborných pracovníků.

Zaorálek už dříve ČTK řekl, že nový ředitel památníku by měl mít vztah k Lidicím, měl by být schopen komunikovat a získat si důvěru všech obyvatel Lidic. Stehlík je mimo jiné autorem dvou knih o historii Lidic a je čestným občanem obce. Do konkurzu se přihlásil poté, co se na něj obrátili lidičtí přeživší a vedení obce.

Nenutil má také k Lidicím vztah, počátkem ledna hovořil například na pohřbu Miloslavy Kalibové, která vypálení Lidic přežila.

Na střeše kladenské továrny Lego vznikla solární elektrárna

Památník Lidice připomíná nacistické vyhlazení obce Lidice 10. června 1942. Záminkou se stala domnělá souvislost obce s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha, ze zhruba 500 obyvatel Lidic jich válku přežilo 160. Přímo v Lidicích nacisté 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, 16. června 1942 v Praze-Kobylisích dalších 26 obyvatel Lidic. Pobyt v koncentračních táborech nepřežilo 53 lidických žen. V deportačním táboře bylo v plynovém autě udušeno 82 lidických dětí. Po osvobození se do Lidic postupně vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. Pod památník spadá i Památník Ležáky.

ČTK

bezdomovectví_ilustrační obrázek
Včera, 17:04
Bezdomovci a lidé vykázaní policií z domova kvůli domácímu násilí s nemocí COVID-19 budou zřejmě...
4.4.2020
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy se letos opět objevil rys ostrovid. V lednu ho...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
4.4.2020
Mělnické centrum pro seniory preventivně vytváří seznam pomocníků, kteří v případě rozšíření onemocnění COVID-19 zastoupí...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
3.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojil i Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany,...
3.4.2020
Radnice Prahy 6 dnes ráno začala odstraňovat sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Bubenči. Socha...
3.4.2020
Radní Středočeského kraje dali na doporučení odborné komise a rozhodli o tom, že speciální vůz...
2.4.2020
Praha zahájila pravidelné dezinfikování vltavských náplavek. Kromě toho se také dezinfikují náměstí, zastávky MHD, veřejné...
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
Reklama