15℃
Dnes je 22. říjen , svátek má Sabina

Záhadná historie kladenské Poldovky. Po kom dodnes nese jméno?

Další fotky

Továrna známé huti Poldi Kladno se nachází na kraji Kladna. V ponurém podzimním odpoledni, které se brzy mění v temnou noc se obrysy Poldovky černě rýsují a nenápadně připomínají industriální minulost města, která však ještě neřekla své poslední slovo.

Reklama

Industriální klenot ožívá. Co bude s bývalou šroubárnou v Libčicích?

Na počest manželky

Historie Poldovky sahá až do roku 1889, kdy založil v sousedství Vojtěšské huti na Kladně vídeňský podnikatel a ředitel válcoven v Teplicích Karl Wittgenstein speciální ocelárnu. Na počest jeho manželky Leopoldiny, která pocházela z Prahy, dostal podnik jméno Poldina huť. Huť byla součástí velkého uhelného, železářského a ocelářského kartelu, „Pražské železářské společnosti“ (Prager Eisenindustrie-Gesellschaft), do něhož patřily i železárny v Králově Dvoře u Berouna. V roce 1893 si nechal podnik registrovat ochrannou známku s profilem hlavy paní Leopoldiny (Poldi).

Poldovka jde v dubnu do dražby. Nejnižší podání je 160 milionů

Válečný průmysl

Výroba se rychle rozjela. Huť dodala například části do první oceánské rakousko-uherské bitevní lodě třídy Habsburg.  Na začátku minulého století zaměstnávala Huť Poldi asi 1200 dělníků a vyráběla 36 tisíc tun oceli a 16 tisíc tun hotových výrobků, zejména válečných děl, hlavní, dále ocelová péra, ocel na nástroje a ocelové dráty. Většina výrobků se vyvážela. Roku 1929 už zaměstnávala Huť 4000 dělníků a vyráběla 40 tisíc tun výrobků.

Tři nejnebezpečnější kladenské lokality: Centrum Kladna, Kročehlavy a okolí okresního města

Během okupace byla Huť Poldi součástí Herrmann-Göring Werke. Těsně před 2. světovou válkou měla Poldina huť pobočky se sklady a obchodní zastoupení ve 39 zemích světa. Žáruvzdorné oceli POLDI se uplatnily na československých cvičných proudových letounech Aero L-29 Delfín a jejich pokračovatelích Aero L-39 Albatros.

Neblahé dopady privatizace

Je smutnou skutečností, že jedna z nejméně povedených privatizací po roce 1989 postihla právě tento podnik. Krach, který následoval v letech 1996-1997 pak velmi výrazně poškodil celý region, s ekologickými i ekonomickými důsledky se město snaží vyrovnat dodnes.

Od podzimu 2012 funguje společnost pod novým jménem POLDI s.r.o., s novou vlastnickou a manažerskou strukturou. V polovině roku 2009 společnost dokončila rozsáhlou investici a zahájila tak provoz nových výrobních zařízení v rekonstruované Ocelárně, žíhárně, dokončující výrobě a zejména zcela nové kovárně s kovacím lisem STG 4000. Firma je součástí německého koncernu SCHOLZ AG.

Objekt je veřejnosti nepřístupný, avšak v některých dnech roku jsou pořádány Dny otevřených dveří, kdy se konají prohlídky areálu, ukázky výroby, a odborný výklad.

FOTO: Poldi Kladno

Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Kladno, PoldiPoldi Kladno - Kladno PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno
Další fotky
Poldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - Poldi KladnoPoldi Kladno - poldi kladnoPoldi Kladno - PoldiPoldi Kladno - Poldi Kladno

Historický význam Poldovky přesahuje hranice regionu

Ať už jste z Kladna a Poldovka vám přirostla k srdci, nebo jste o ní dosud neslyšeli, její historický význam dalece přesahuje hranice kladenského regionu. Doufejme že vedení města si tuto skutečnost uvědomuje a v budoucnu na tuto oblast nezanevře. Případ oživení ostravských vysokých pecí ve Vítkovicích nám ukazuje, jakým směrem lze o industriální dědictví pečovat a zároveň do místa přivést nové návštěvníky.

FOTO: Poldi Kladno – výstava

Poldi Kladno – výstava - Kladno PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Národní technické muzeumPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno
Další fotky
Poldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Karl_Wittgenstein_and_his_wife_Leopoldine (1)Poldi Kladno – výstava - Kladno, PoldiPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi KladnoPoldi Kladno – výstava - Poldi Kladno

 

Dnes, 07:17
Policistky oddělení tisku a prevence Kladno ve spolupráci s pracovnicí Magistrátu města Kladna se zapojily...
Včera, 10:44
V Týdnu knihoven si v kladenské vědecké knihovně převzali nejlepší dobrovolné knihovnic z pěti knihoven...
Včera, 09:15
Komerční článek
Termín nástupu: ihned, případně dle dohody Náplň pracovní činnosti: zajišťování správy a údržby svěřených objektů...
Včera, 09:15
Po osmidenní pauze se na extraligovém ledě opět ukázali Rytíři z Kladna v čele s...
Včera, 07:09
Pokud chodíte rádi po naučných stezkách, je ještě stále počasí na to, vypravit se do...
20.10.2019
Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často...
19.10.2019
Poslední zářijový den kladenská nemocnice připravila zajímavý zdravotnický program, který využilo šest desítek lidí.
19.10.2019
Svatý Jan Nepomucký je patronem zpovědníků, poutníků a šťastného návratu a také lodníků. Vnímáme ho...
18.10.2019
První návštěvníci přišli do akvaparku koncem července v roce 1999. Náklady na jeho výstavbu a...
18.10.2019
Na kladenské autobusové nádraží se 29. října po více než dvou měsících vrátí provoz. Uzavřené...
17.10.2019
V minulém vydání Našeho regionu jsme vydali článek o zvýhodněném seniorském plavání v krytém bazénu...
Reklama