11℃
Dnes je 21. listopad , svátek má Albert

Piknik pod záhadným stromem nebo průzkum dolu Michael. Kam na zajímavý výlet v Kladně?

Další fotky

Jaro je v plném proudu a krásné počasí přímo vybízí k procházce do přírody. Ale kam se vypravit? Připravili jsme pro vás přehled tří míst, která můžete navštívit v Kladně a okolí. Ať už chcete šplhat po horách, nebo si vychutnat piknik pod památným stromem.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Odpočinek ve stínu větví

Říká se mu Dub na Beraníku a svoji majestátnost rozkládá v sousedství Kladna. Na obrovský dub zimní narazíme u lesní cesty asi 120 metrů západně od křižovatky ulic Lesní a Revoluční na Tuhani v části obce Vinařice. Dub není záhadný jen díky své mohutnosti, ale i proto, že zástavba v jeho nejbližším okolí patří sice k Vinařicím, strom samotný však už spadá do katastrálního území Libušína. Tedy města, které je odtud vzdálené skoro tři kilometry.

Tip na výlet: Osadou Blatov v Klánovickém lese se prošla historie

Jeden z hraničních kamenů mezi Kladnem a Libušínem můžeme spatřit hned u kmene dubu. Jeho kmen má měřený obvod 380 centrimetrů a jeho koruna dosahuje výšky 17 metrů. Dub je chráněn od roku 1978.

Vzhůru na Drvotovu stezku

Naučný okruh, který nese jméno jednoho ze svých zakladatelů, ornitologa a ochránce přírody Václava Drvoty, láká rok co rok s prvním jarním sluníčkem.

FOTO: Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael?

Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl Michael
Další fotky
Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezka

Drvotova stezka začíná i končí v Srbech u Kladna, měří 12 kilometrů a má 12 zastavení. Jedním z prvních zastavení stezky, která vznikla už v roce 1982, je přírodní rezervace Záplavy, kde hnízdí volavky. Cesta dovede turisty i k dolu Vaněk, který byl ve své době jedním ze 136 kladenských dolů. Oblíbený rybářský revír je u Turyňského rybníka, kde se dají ulovit kapři, štiky i sumci.

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Domovem hned několika druhů čolků je přírodní památka Kalspot, stezka dovede turisty i k pískovcovým lomům, zvaným podle blízkých Kamenných Žehrovic Žehrovák, nemine ani historické osídlení Kladenska, ani koněspřežnou dráhu na trase Praha–Lány, druhé nejstarší železnici v Evropě.

Cestičkou do dolu. Na konci buřtík

Tradiční výlet pořádá Klub přátel hornických tradic Kladno ve spolupráci s Hornickým skanzenem Mayrau ve Vinařicích 21. dubna. Magnetem letošní procházky je prohlídka dolu Michael v Brandýsku spojená s výstupem na nově zrekonstruovanou těžní věž, kde se také zájemci o výlet sejdou.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

Na programu sportovně poznávací akce je také zastavení u dolu Engerth a u nedaleké uhelné vlečky, další zastávkou je důl Barré, odkud skupina vyrazí skutečnou cestičkou k Mayrovce, kde se ujme uvítání harmonikář. Kdo bude chtít, může si tu na ohni opéct vlastní buřty.

Při procházce doprovází nadšené turisty neméně nadšení průvodci: Jaroslav Grubner, který 30 let pracoval na dole Ronna, a Tomáš Voldráb, který je vedoucím Hornického skanzenu Mayrau.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Včera, 08:33
Středočeši mohou stále žádat o peníze na výměnu starých kotlů za nové. Částku na dotační...
19.11.2019
Některé radnice ve středních Čechách od Nového roku zvýší nájmy v městských bytech. Po osmi...
18.11.2019
Hokejovému Kladnu se v tabulce zase dýchá trochu lépe. Rytíři získali ve dvou důležitých utkáních...
18.11.2019
Lídrem kandidátky České strany sociálně demokratické (ČSSD) do krajských voleb ve Středočeském kraji bude předseda...
14.11.2019
Po reprezentační pauze si los nachystal po fanoušky domácí hokejové extraligy velice atraktivní souboj. Duel...
12.11.2019
Velvary na Kladensku získaly dotaci na opravu kulturního sálu v bývalém hotelu Záložna. Předpokládané náklady...
12.11.2019
Městys Zlonice, při soutoku Zlonického a Dřínovského potoka nedaleko Slaného, může svým návštěvníkům nabídnut cestu...
11.11.2019
Zlatá plaketa profesora Jánského se uděluje dobrovolným dárcům za čtyřicet bezplatných odběrů.
10.11.2019
V průběhu celého dne probíhaly tradiční akce věnované vzpomínce na prvního československého prezidenta Tomáše Garigue...
10.11.2019
S podzimem přichází respirační onemocnění a chřipky. Sebe i svoje děti můžeme chránit očkováním, hygienici...
Reklama