Piknik pod záhadným stromem nebo průzkum dolu Michael. Kam na zajímavý výlet v Kladně?

Další fotky

Jaro je v plném proudu a krásné počasí přímo vybízí k procházce do přírody. Ale kam se vypravit? Připravili jsme pro vás přehled tří míst, která můžete navštívit v Kladně a okolí. Ať už chcete šplhat po horách, nebo si vychutnat piknik pod památným stromem.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Odpočinek ve stínu větví

Říká se mu Dub na Beraníku a svoji majestátnost rozkládá v sousedství Kladna. Na obrovský dub zimní narazíme u lesní cesty asi 120 metrů západně od křižovatky ulic Lesní a Revoluční na Tuhani v části obce Vinařice. Dub není záhadný jen díky své mohutnosti, ale i proto, že zástavba v jeho nejbližším okolí patří sice k Vinařicím, strom samotný však už spadá do katastrálního území Libušína. Tedy města, které je odtud vzdálené skoro tři kilometry.

Tip na výlet: Osadou Blatov v Klánovickém lese se prošla historie

Jeden z hraničních kamenů mezi Kladnem a Libušínem můžeme spatřit hned u kmene dubu. Jeho kmen má měřený obvod 380 centrimetrů a jeho koruna dosahuje výšky 17 metrů. Dub je chráněn od roku 1978.

Vzhůru na Drvotovu stezku

Naučný okruh, který nese jméno jednoho ze svých zakladatelů, ornitologa a ochránce přírody Václava Drvoty, láká rok co rok s prvním jarním sluníčkem.

FOTO: Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael?

Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl Michael
Další fotky
Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezka

Drvotova stezka začíná i končí v Srbech u Kladna, měří 12 kilometrů a má 12 zastavení. Jedním z prvních zastavení stezky, která vznikla už v roce 1982, je přírodní rezervace Záplavy, kde hnízdí volavky. Cesta dovede turisty i k dolu Vaněk, který byl ve své době jedním ze 136 kladenských dolů. Oblíbený rybářský revír je u Turyňského rybníka, kde se dají ulovit kapři, štiky i sumci.

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Domovem hned několika druhů čolků je přírodní památka Kalspot, stezka dovede turisty i k pískovcovým lomům, zvaným podle blízkých Kamenných Žehrovic Žehrovák, nemine ani historické osídlení Kladenska, ani koněspřežnou dráhu na trase Praha–Lány, druhé nejstarší železnici v Evropě.

Cestičkou do dolu. Na konci buřtík

Tradiční výlet pořádá Klub přátel hornických tradic Kladno ve spolupráci s Hornickým skanzenem Mayrau ve Vinařicích 21. dubna. Magnetem letošní procházky je prohlídka dolu Michael v Brandýsku spojená s výstupem na nově zrekonstruovanou těžní věž, kde se také zájemci o výlet sejdou.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

Na programu sportovně poznávací akce je také zastavení u dolu Engerth a u nedaleké uhelné vlečky, další zastávkou je důl Barré, odkud skupina vyrazí skutečnou cestičkou k Mayrovce, kde se ujme uvítání harmonikář. Kdo bude chtít, může si tu na ohni opéct vlastní buřty.

Při procházce doprovází nadšené turisty neméně nadšení průvodci: Jaroslav Grubner, který 30 let pracoval na dole Ronna, a Tomáš Voldráb, který je vedoucím Hornického skanzenu Mayrau.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

Včera, 16:48
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
Včera, 12:01
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
Včera, 11:01
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Kvůli opravě vodovodu může v Kladně a okolí od února do května místy klesat tlak...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie téměř za sedm miliard korun, což...
10.1.2020
Požár ve slánské firmě, která vyrábí přívěsy a návěsy, ve čtvrtek večer způsobil škodu téměř...
Reklama