Piknik pod záhadným stromem nebo průzkum dolu Michael. Kam na zajímavý výlet v Kladně?

Další fotky

Jaro je v plném proudu a krásné počasí přímo vybízí k procházce do přírody. Ale kam se vypravit? Připravili jsme pro vás přehled tří míst, která můžete navštívit v Kladně a okolí. Ať už chcete šplhat po horách, nebo si vychutnat piknik pod památným stromem.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Odpočinek ve stínu větví

Říká se mu Dub na Beraníku a svoji majestátnost rozkládá v sousedství Kladna. Na obrovský dub zimní narazíme u lesní cesty asi 120 metrů západně od křižovatky ulic Lesní a Revoluční na Tuhani v části obce Vinařice. Dub není záhadný jen díky své mohutnosti, ale i proto, že zástavba v jeho nejbližším okolí patří sice k Vinařicím, strom samotný však už spadá do katastrálního území Libušína. Tedy města, které je odtud vzdálené skoro tři kilometry.

Tip na výlet: Osadou Blatov v Klánovickém lese se prošla historie

Jeden z hraničních kamenů mezi Kladnem a Libušínem můžeme spatřit hned u kmene dubu. Jeho kmen má měřený obvod 380 centrimetrů a jeho koruna dosahuje výšky 17 metrů. Dub je chráněn od roku 1978.

Vzhůru na Drvotovu stezku

Naučný okruh, který nese jméno jednoho ze svých zakladatelů, ornitologa a ochránce přírody Václava Drvoty, láká rok co rok s prvním jarním sluníčkem.

FOTO: Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael?

Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Dub stromHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl Michael
Další fotky
Hurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - Brandýs Důl MichaelHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezkaHurá na výlety. Co takhle Drvotova stezka, nebo průzkum dolu Michael? - naučná Drvotova stezka

Drvotova stezka začíná i končí v Srbech u Kladna, měří 12 kilometrů a má 12 zastavení. Jedním z prvních zastavení stezky, která vznikla už v roce 1982, je přírodní rezervace Záplavy, kde hnízdí volavky. Cesta dovede turisty i k dolu Vaněk, který byl ve své době jedním ze 136 kladenských dolů. Oblíbený rybářský revír je u Turyňského rybníka, kde se dají ulovit kapři, štiky i sumci.

Tip na výlet: Bývalá šroubárna v Libčicích je industriální klenot. Turistu nadchne i zřícenina Liběhradu

Domovem hned několika druhů čolků je přírodní památka Kalspot, stezka dovede turisty i k pískovcovým lomům, zvaným podle blízkých Kamenných Žehrovic Žehrovák, nemine ani historické osídlení Kladenska, ani koněspřežnou dráhu na trase Praha–Lány, druhé nejstarší železnici v Evropě.

Cestičkou do dolu. Na konci buřtík

Tradiční výlet pořádá Klub přátel hornických tradic Kladno ve spolupráci s Hornickým skanzenem Mayrau ve Vinařicích 21. dubna. Magnetem letošní procházky je prohlídka dolu Michael v Brandýsku spojená s výstupem na nově zrekonstruovanou těžní věž, kde se také zájemci o výlet sejdou.

Tip na výlet: Park u zámku Měšice

Na programu sportovně poznávací akce je také zastavení u dolu Engerth a u nedaleké uhelné vlečky, další zastávkou je důl Barré, odkud skupina vyrazí skutečnou cestičkou k Mayrovce, kde se ujme uvítání harmonikář. Kdo bude chtít, může si tu na ohni opéct vlastní buřty.

Při procházce doprovází nadšené turisty neméně nadšení průvodci: Jaroslav Grubner, který 30 let pracoval na dole Ronna, a Tomáš Voldráb, který je vedoucím Hornického skanzenu Mayrau.

Když kámen vypráví. Odhalte s námi tajemnou sílu menhirů

5.8.2020
Buštěhradští zastupitelé se dnes na veřejném jednání vyjádří k návrhům obchvatu města. Jeho vznik záleží...
4.8.2020
Od poloviny srpna se mohou Kladenští vyjádřit k dlouhodobému rozvoji města. Dotazníky připravené vedením radnice...
4.8.2020
S rostoucím věkem člověka se mění i jeho potřeba na výživové složení, strukturu a množství jídla....
30.7.2020
Několik desítek členů oblastní organizace Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Lidice, včetně přeživších lidických...
24.7.2020
Vědci z buštěhradského Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT vyvíjejí bytové větrací jednotky, které...
23.7.2020
Ukulele – to j pohoda. Nástroj trochu legrační, dobře naladění hudebníci, kteří sebou nemusí tahat...
22.7.2020
Vodárny obnovují čerpací stanici pitné vody Mělnická Vrutice. Jde o zásadní opravu po zhruba 50...
22.7.2020
Kladno nechá opravit silniční podjezd v části Kročehlavy, práce na obnově mají začít letos. Opěrné...
21.7.2020
Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů ke zraněným cyklistům, část úrazů je velmi...
18.7.2020
Již v loňském roce knihovna rozšířila otevírací dobu o jeden den v týdnu, aby vyšla vstříc zájmu...
Reklama