13℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Pozor na stalking. Je dost častou odezvou na rozchod

Dvaatřicetiletá žena z Kladna si na policejní služebně stěžovala, že je od února letošního roku soustavně pronásledována svým šestadvacetiletým bývalým přítelem. Denně jí telefonuje a posílá sms zprávy.

Reklama

Napočítala téměř o sto esmesek a více než sto padesát telefonních hovorů denně. Nejprve se v nich její bývalý přítel vyznává ze svých citů, které k ní chová, a když poškozená žena nereaguje, začíná vyhrožovat a je vulgární. Vyhledává ji i v místě jejího bydliště, v jejím zaměstnání, nebo na ní čeká před školou, kterou navštěvuje její dcera a to i přes skutečnost, že mu již několikrát sdělila, aby tak nečinil a nechal ji na pokoji.
Policisté prošetřují oznámení jako přečin nebezpečného pronásledování, za což muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

A co je tedy stalking?
Stalking nebo nebezpečné pronásledování má řadu definic. Podle forenzní psycholožky jde o umanuté upnutí se nějaké známé nebo neznámé osoby na vás a ta osoba vás obtěžuje nějakými nevyžádanými projevy pozornosti. Pozornost může mít zdánlivě milou podobu, mohou to být např. láskyplné esemsky nebo dárečky, ale může mít také velmi nebezpečnou podobu výhružek nebo různých symbolů, které avizují něco nepříjemného. Pro oběť stalkingu je přitom nejhorší to, že s tím vlastně nemůže nic moc udělat.
Pronásledování má nejčastěji dvě podoby. Může být reakcí na krach vztahu, který jsme s někým opravdu měli, anebo může být neohrabaným způsobem, jak se s někým seznámit. Jenže nic se nemá přehánět. Podle odborníků je zátěž, kterou pronásledovaní prožívají, v některých případech srovnatelná s přežitím havárie letadla.

A kdo jsou ti, kteeří pronásledují?
O blázny ani psychopaty nejde. Podle psychologů je osob s nějakou závažnou psychiatrickou diagnózou mezi stalkery minimum. Častěji jde o normální lidi, potíž je v tom, že se jim nedaří ve vztazích nebo jim chybí důležité komunikační dovednosti. Svou roli v tom hraje mimojiné i internet, který stalking trochu změnil.
„Stalking dostal nový kabát. To je i jeden z důvodů, proč dochází k jeho kriminalizaci. Stalking je totiž v současné době poměrně snadnou záležitostí. Dnes díky různým telekomunikačním prostředkům je to naprosto jednoduché a zřejmě i tato okolnost hraje roli, že do stalkingu spadá stále více a více těch jinak nenápadných jedinců,“ dodává policejní psycholožka.

A jak se můžeme stalkingu bránit?
Pokud jde o formu, kdy je pronásledování nešťastnou reakcí na rozpad nějakého reálného vztahu, který jsme s někým měli, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli jsme se rozešli skutečně a srozumitelně. Rozhodně bychom se neměli nechat pronásledovat nebo vydírat.

Oprava tramvajové trati ve Vinohradské skončí o dva týdny dříve

 

Dnes, 13:24
Cestujícím kladenské hromadné dopravy poslouží 27 nových autobusů s pohonem na stlačený zemní plyn. Jedná...
Dnes, 08:26
Dvě přípravná utkání s extraligovými soupeři - dvě drtivé porážky. Na konci letní přípravy se...
20.8.2019
Doprava na Slánsku, městská i meziměstská, se příští týden propojí s pražskou dopravou. Změní se...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Kladno od příštího roku zvýší ceny nájemného v městských bytech, sazebník zohlední životní situaci nájemníků,...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Zaměstnanci kladenského městského divadla, herci i další personál, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují návrat odvolaného...
Reklama