Pozor na stalking. Je dost častou odezvou na rozchod

Dvaatřicetiletá žena z Kladna si na policejní služebně stěžovala, že je od února letošního roku soustavně pronásledována svým šestadvacetiletým bývalým přítelem. Denně jí telefonuje a posílá sms zprávy.

Napočítala téměř o sto esmesek a více než sto padesát telefonních hovorů denně. Nejprve se v nich její bývalý přítel vyznává ze svých citů, které k ní chová, a když poškozená žena nereaguje, začíná vyhrožovat a je vulgární. Vyhledává ji i v místě jejího bydliště, v jejím zaměstnání, nebo na ní čeká před školou, kterou navštěvuje její dcera a to i přes skutečnost, že mu již několikrát sdělila, aby tak nečinil a nechal ji na pokoji.
Policisté prošetřují oznámení jako přečin nebezpečného pronásledování, za což muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

A co je tedy stalking?
Stalking nebo nebezpečné pronásledování má řadu definic. Podle forenzní psycholožky jde o umanuté upnutí se nějaké známé nebo neznámé osoby na vás a ta osoba vás obtěžuje nějakými nevyžádanými projevy pozornosti. Pozornost může mít zdánlivě milou podobu, mohou to být např. láskyplné esemsky nebo dárečky, ale může mít také velmi nebezpečnou podobu výhružek nebo různých symbolů, které avizují něco nepříjemného. Pro oběť stalkingu je přitom nejhorší to, že s tím vlastně nemůže nic moc udělat.
Pronásledování má nejčastěji dvě podoby. Může být reakcí na krach vztahu, který jsme s někým opravdu měli, anebo může být neohrabaným způsobem, jak se s někým seznámit. Jenže nic se nemá přehánět. Podle odborníků je zátěž, kterou pronásledovaní prožívají, v některých případech srovnatelná s přežitím havárie letadla.

A kdo jsou ti, kteeří pronásledují?
O blázny ani psychopaty nejde. Podle psychologů je osob s nějakou závažnou psychiatrickou diagnózou mezi stalkery minimum. Častěji jde o normální lidi, potíž je v tom, že se jim nedaří ve vztazích nebo jim chybí důležité komunikační dovednosti. Svou roli v tom hraje mimojiné i internet, který stalking trochu změnil.
„Stalking dostal nový kabát. To je i jeden z důvodů, proč dochází k jeho kriminalizaci. Stalking je totiž v současné době poměrně snadnou záležitostí. Dnes díky různým telekomunikačním prostředkům je to naprosto jednoduché a zřejmě i tato okolnost hraje roli, že do stalkingu spadá stále více a více těch jinak nenápadných jedinců,“ dodává policejní psycholožka.

A jak se můžeme stalkingu bránit?
Pokud jde o formu, kdy je pronásledování nešťastnou reakcí na rozpad nějakého reálného vztahu, který jsme s někým měli, měli bychom se zamyslet nad tím, jestli jsme se rozešli skutečně a srozumitelně. Rozhodně bychom se neměli nechat pronásledovat nebo vydírat.

Oprava tramvajové trati ve Vinohradské skončí o dva týdny dříve

 

Dnes, 12:06
Kontrola se skládá z vizuálního posouzení vody přímo na vlastní lokalitě a následně je odbornými...
Dnes, 10:29
Práce na rekonstrukci silnice I/16 mezi Velvary a Chržínem běží po týdenním odkladu zahájení celé...
Včera, 12:14
Při nepříznivém počasí prý zvony šepotají, při bouřce si vyprávějí o budoucnosti, za vichřice mluví...
7.7.2020
První část silnice tvořící severní obchvat Slaného mezi napojením na silnici I/7 a Žižicemi byla...
7.7.2020
Výjimečně zajímavou expozici pro vzpomínky i poučení připravilo unhošťské Melicharovo vlastivědné muzeum.
6.7.2020
Slánská topolová alej v lesoparku Háje bude do konce prázdnin obnovená. Přibude i nové veřejné...
5.7.2020
Expozice vnímavému návštěvníkovi prozradí například to, proč jsou Velvary spjaty se vznikem dobrovolného hasičstva, a...
4.7.2020
Kontroly probíhaly na silnicích a dálnicích ve Středočeském kraji a bylo do nich nasazeno několik...
3.7.2020
Provoz na trati č. 120 z pražského Hlavního nádraží přes Bubny, Dejvice, Veleslavín, Ruzyni a...
3.7.2020
Dopravně preventivní akce se uskutečnila ve sportovním areálu Sletiště, kde cyklisté, ale i chodci běžně...
Reklama