Příjmy i výdaje Kladna pro rok 2020 mají činit téměř 1,7 mld. Kč

Příjmy i výdaje Kladna pro rok 2020 mají podle návrhu rozpočtu schváleného radními činit téměř 1,7 miliardy korun. Příjmy budou meziročně zhruba o 160 milionů korun nižší, než má rozpočet schválený pro letošní rok.

Zastupitelé budou návrh schvalovat 16. prosince. Po řadě let město nebude na začátku roku hospodařit podle rozpočtového provizoria. Mezi zásadními investicemi jsou například opravy škol, silnic, parkovacích míst a stavba nové školky, sdělila mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

Příjmy jsou nižší o částku, kterou by město letos mohlo čerpat z dříve přijatého úvěru. „Nechceme neodůvodněně zvyšovat zadluženost města,“ uvedl primátor Dan Jiránek (ODS). V příštích letech čekají Kladno stamilionové investice například do opravy zimního stadionu a Sítenského mostu, peníze z takzvaného úvěrového rámce budou tedy třeba v roce 2021.

Kladno ztratilo body se Spartou v samotném závěru! Utkání navíc nedohrál Jaromír Jágr

Jednou z největších investic města plánovaných na příští rok je přestavba budovy ve Vrchlického ulici na novou školku. Vyjde zhruba na 30 milionů korun. Významné jsou také rekonstrukce druhého podlaží domova pro seniory za více než sedm milionů korun nebo vznik nového sběrného dvora v Kročehlavech.

V příjmech počítá návrh rozpočtu s dotacemi víc než 200 milionů korun, město je využije například právě na školku ve Vrchlického ulici nebo na už vznikající muzeum věžových domů.

Na projekty obyvatel, takzvaný participativní rozpočet, chce město stejně jako letos vyčlenit tři miliony korun.

Cestopis Jiřího Peňáse, který vás vzdělá i rozesměje. Výpravy pro starší a pokročilé

Na opravu silnic je v rozpočtu vyčleněno 60 milionů korun a vedle toho dalších 90 milionů korun určených na obnovu chodníků a parkovacích míst například v lokalitách kolem ulic Obránců míru a Štechovy ulice, kde se chystá celková obnova veřejných prostranství. Město též počítá se stavbou nového úseku cyklostezky, který propojí ulici Sportovců s Doberskou ulicí.

Výsledek hospodaření města za letošní rok ještě není k dispozici, bude známý až po Novém roce. Peníze z případného přebytku chce město využít převážné na opravy a investice do základních a mateřských škol. Vedení radnice plánuje opravu školy v Norské ulici, několik milionů také půjde do modernizace kuchyní a sociálního zařízení ve školách a školkách, například v ZŠ Brjanská nebo ZŠ Doberská.

Vánoce ve znamení pohádek a dětí. Výtvarná soutěž pro děti i charita v pohádkovém duchu

Zadlužení města nyní činí přibližně 600 milionů korun včetně úvěrů z roku 2002 a 2006, město ročně splácí kolem 50 milionů korun. V roce 2017 zastupitelé schválili přijetí úvěru, ze kterého může město v průběhu několika let čerpat až 450 milionů korun. Další část splátek je z úvěrů na obnovu panelových domů z let 2002 a 2006.

ČTK

byt_ilustrační obrázek
Včera, 13:45
Kladno vyčlenilo několik městských bytů, mohou posloužit například zdravotníkům v karanténě kvůli onemocnění covid-19, ale...
4.4.2020
Novou podobu kladenského Sítenského mostu navrhne architekt Josef Pleskot. Most je ve špatném technickém stavu,...
3.4.2020
Kvůli koronaviru se letos neuskuteční festival Porta, jehož finále pořadatelé plánovali na 26. až 28....
2.4.2020
Při přípravě stavby nové cesty našli dělníci v Kladně starou štolu. Cesta propojí rekreační park...
2.4.2020
Na novém úseku karlovarské dálnice D6 tvořícím obchvat Řevničova na Rakovnicku už stojí klíčový most...
2.4.2020
Zápis dětí proběhne ve všech základních školách podle školských obvodů, stanovených obecně závaznou vyhláškou Statutárního...
1.4.2020
Město spustilo také bezplatnou linku psychologické pomoci. Vprovozu je v pracovní dny od 14 do...
1.4.2020
Berounské pracoviště městského úřadu na Husově náměstí, v ulici Pod Kaplankou a na třídě Politických...
25.3.2020
Slaný vytisklo městskou brožuru pro čas nouzového stavu. Shrnuje nejdůležitější informace. Obyvatelé ji tento týden...
25.3.2020
„Máme jeden respirátor na stanovišti. Zatímco civilisté jsou vyzýváni k nošení roušek i v MHD,...
Reklama