6℃
Dnes je 20. březen , svátek má Světlana

Projektu Proměň své město se aktivně účastní i Kladno

Kladno spolu s týmy z Vimperku, Olomouce, Týna nad Vltavou, Hodonína, Žďáru nad Sázavou spojuje stejný cíl. Chtějí upoutat pozornost k dlouhodobě opomíjeným místům ve svém okolí.

Reklama

Od Nadace Proměny Karla Komárka získají pro naplnění svých plánů na letošní rok finanční a také odbornou konzultační pomoc.

„Hlavní smysl naší podpory vidíme v propojování všech, kdo se na utváření městského prostředí podílejí – zástupců radnic, architektů, obyvatel. Impuls ke zlepšení veřejného prostoru může přijít od kohokoliv z nich, v programu Proměň své město podáváme pomocnou ruku konkrétně lidem z řad místní veřejnosti a aktivních spolků,“ říká Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka.

Za Kladno se projektu zúčastňuje spolek Halda prostřednictvím konkrétního projektu Kladno 4 better living, který má blízko k sídlišti Kladno-Rozdělov, kterému dominuje šestice věžáků. Prioritním cílem je vyvolat diskusi o životě v sídlišti a jeho postupné oživování drobnými komunitními akcemi. Spolek rozvíjí v místě několik vzájemně provázaných aktivit, jejichž společným cílem je oživení sídliště po stránce architektonicko-urbanistické, kulturní, sociální i komunitní.

„Grant jsme v projektu Proměň své město získali letos podruhé. Cílem našeho spolku a účasti v programu je rozpohybovat sousedský život v rozdělovském sídlišti a propojovat jeho obyvatele. Při našich sousedských akcích se nejenom bavíme při muzice nebo jiném programu, ale chceme se také dovídat se, co se lidem ve veřejném prostoru líbí a co ne, jak by chtěli život ve městě zlepšit a co proto mohou sami udělat. Naším mottem je, že k oživení určitého místa často stačí prostě jen zápal a dobrý nápad. Zatímco v roce 2017 jsme aktivity financované Nadací Proměny soustředili výhradně na rozdělovské sídliště, v letošním roce se vedle něj posouváme i na náměstí Karla Kindla na Bresson. Nedávno prošlo úpravami, které ale příliš nepomohly využít jeho potenciál. Cílem projektu je tento potenciál ukázat,“ vysvětluje předseda spolku Halda Roman Hájek.

Lidé ze spolku Halda vědí, že oživení veřejného prostoru často není jednoduché. Řada lidí o ně nemá zájem, část v aktivním zapojení nevidí smysl, nebo se ho dokonce bojí.  Situace v Kladně se ale i díky aktivitám projektu Proměň své město začíná posouvat a akce spolku Halda jsou často dobrým impulsem, aby lidé o místě, kde žijí minimálně více přemýšleli. v rámci projektu  Proměň své město dobrým impulsem, aby o místě, kde žijí minimálně přemýšleli.

„Obyvatelé mají příležitost vyjádřit se k tomu, co by se mělo na sídlišti změnit. Sousedská akce v rámci projetu se uskuteční 19. května na náměstí Karla Kinda na Bressoně, další pak 16. června na náměstí Jana Masaryka,“ doplňuje Roman Hájek a dodává: „Velice úzce s námi město spolupracuje na přípravách Muzea věžáků Kladno, s jeho zástupci jsme v kontaktu i na dalších projektech, což je celkem přirozené, protože se pohybujeme ve veřejném prostoru. Máme pocit, že v rámci toho, co děláme, jsme pro město celkem respektovaným partnerem.“

Přízraky a vidiny přenesené na plátno. Baladický svět Jaroslava Panušky

Před 1 hodinou
Kladenské věžové domy v Rozdělově budou mít vlastní muzeum, které vznikne přímo v jednom z...
Před 3 hodinami
Knihovní fond čítá statisíce titulů, čtenáři mohou vybírat z on-line katalogů nebo si zajít na...
Včera, 12:29
Policisté vyšetřují dopravní nehodu vozidla záchranné služby a osobního vozidla na pozemní komunikaci č.1/7 nedaleko...
18.3.2019
Kladno čeká řada uzavírek silnic, jde o krajské silnice i silnice ve správě Ředitelství silnic...
18.3.2019
Kladno upraví vyhlášku, kterou se snaží bránit zneužívání dávek. Původní text krajský úřad zrušil, protože...
18.3.2019
Doberská ulice je v současné době jedno ze základních témat občanů Kladna. Krajská komunikace byla...
13.3.2019
Hasiči museli u Unhoště zlikvidovat černou skládku chemikálií. Nález jim oznámila policie, kterou o něm...
11.3.2019
Spolu s nedalekou Vinařickou horou představuje Slánská hora nejjižnější část Českého středohoří.
10.3.2019
Realisticky dokonalá, ručně malovaná vyobrazení rostlin a živočichů v kontrastu s malířsky komponovanými fotografickými zátišími....
9.3.2019
Japonská společnost Mitsubishi Electric Corporation bude ve Slaném v nové hale vyrábět součástky pro elektromobily,...
Reklama