10℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Projektu Proměň své město se aktivně účastní i Kladno

Kladno spolu s týmy z Vimperku, Olomouce, Týna nad Vltavou, Hodonína, Žďáru nad Sázavou spojuje stejný cíl. Chtějí upoutat pozornost k dlouhodobě opomíjeným místům ve svém okolí.

Reklama

Od Nadace Proměny Karla Komárka získají pro naplnění svých plánů na letošní rok finanční a také odbornou konzultační pomoc.

„Hlavní smysl naší podpory vidíme v propojování všech, kdo se na utváření městského prostředí podílejí – zástupců radnic, architektů, obyvatel. Impuls ke zlepšení veřejného prostoru může přijít od kohokoliv z nich, v programu Proměň své město podáváme pomocnou ruku konkrétně lidem z řad místní veřejnosti a aktivních spolků,“ říká Jitka Přerovská, ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka.

Za Kladno se projektu zúčastňuje spolek Halda prostřednictvím konkrétního projektu Kladno 4 better living, který má blízko k sídlišti Kladno-Rozdělov, kterému dominuje šestice věžáků. Prioritním cílem je vyvolat diskusi o životě v sídlišti a jeho postupné oživování drobnými komunitními akcemi. Spolek rozvíjí v místě několik vzájemně provázaných aktivit, jejichž společným cílem je oživení sídliště po stránce architektonicko-urbanistické, kulturní, sociální i komunitní.

„Grant jsme v projektu Proměň své město získali letos podruhé. Cílem našeho spolku a účasti v programu je rozpohybovat sousedský život v rozdělovském sídlišti a propojovat jeho obyvatele. Při našich sousedských akcích se nejenom bavíme při muzice nebo jiném programu, ale chceme se také dovídat se, co se lidem ve veřejném prostoru líbí a co ne, jak by chtěli život ve městě zlepšit a co proto mohou sami udělat. Naším mottem je, že k oživení určitého místa často stačí prostě jen zápal a dobrý nápad. Zatímco v roce 2017 jsme aktivity financované Nadací Proměny soustředili výhradně na rozdělovské sídliště, v letošním roce se vedle něj posouváme i na náměstí Karla Kindla na Bresson. Nedávno prošlo úpravami, které ale příliš nepomohly využít jeho potenciál. Cílem projektu je tento potenciál ukázat,“ vysvětluje předseda spolku Halda Roman Hájek.

Lidé ze spolku Halda vědí, že oživení veřejného prostoru často není jednoduché. Řada lidí o ně nemá zájem, část v aktivním zapojení nevidí smysl, nebo se ho dokonce bojí.  Situace v Kladně se ale i díky aktivitám projektu Proměň své město začíná posouvat a akce spolku Halda jsou často dobrým impulsem, aby lidé o místě, kde žijí minimálně více přemýšleli. v rámci projektu  Proměň své město dobrým impulsem, aby o místě, kde žijí minimálně přemýšleli.

„Obyvatelé mají příležitost vyjádřit se k tomu, co by se mělo na sídlišti změnit. Sousedská akce v rámci projetu se uskuteční 19. května na náměstí Karla Kinda na Bressoně, další pak 16. června na náměstí Jana Masaryka,“ doplňuje Roman Hájek a dodává: „Velice úzce s námi město spolupracuje na přípravách Muzea věžáků Kladno, s jeho zástupci jsme v kontaktu i na dalších projektech, což je celkem přirozené, protože se pohybujeme ve veřejném prostoru. Máme pocit, že v rámci toho, co děláme, jsme pro město celkem respektovaným partnerem.“

Přízraky a vidiny přenesené na plátno. Baladický svět Jaroslava Panušky

Včera, 15:28
V Kladenském zámku, který patří městu, vybudují do roku 2021 expozici věnovanou Zdeňku Milerovi. Autor...
Včera, 11:00
V Tuchoměřicích u Prahy vznikne příští rok logistické centrum pro zásilkovou a nákladní přepravu americké...
Včera, 08:29
Stane se tak během posledního květnového víkendu na Masarykově náměstí. Program je vskutku velmi lákavý.
18.5.2019
Výstavu fotografií na téma Exotika s ČSA připravil Pavel Cibík, obrazy jsou od Barbory Bestové.
17.5.2019
Termín průmyslová archeologie zní určitě dost divně. Zvláštní spojení dvou slov, která jsou v přímém...
17.5.2019
Příležitostí ke Dni otevřených dveří Gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Kladno byl Mezinárodní den porodních asistentek.
16.5.2019
Slánská plovárna dostala od hygieniků výjimku, může fungovat další sezonu. Její systém čištění vody neodpovídá...
16.5.2019
V posledních letech se město soustřeďuje na rekonstrukci a revitalizaci současných i výstavbu nových parkových...
15.5.2019
Nevíte kam vyrazit o víkendu na výlet? Co takhle do železničního muzea u Rakovníka, které...
15.5.2019
Pracovnice odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice Středočeského kraje pořádají už od roku...
Reklama