8℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Sdílená kola se Kladeňákům líbí

Ještě před prázdninami spustilo město nový systém sdílených kol. Už v prvním měsíci se zaregistrovalo přes tisíc uživatelů.

Reklama

Na konci prázdnin už systém registroval přes tři tisíce uživatelů a počet denních výpůjček překročil i hranici dvou set padesáti výpůjček..

„V průměru denně evidujeme 180 výpůjček, na počet má pochopitelně vliv počasí.  Výjimkou nejsou dny, kdy zaznamenáme i více než 260 výpůjček, a to je vzhledem k počtu kol skvělé číslo. V drtivé většině lidé využívají kola s elektronickým pohonem. Překvapením je, že Kladeňáci preferují jednorázové výpůjčky oproti sezonnímu předplatnému. Je to s podivem, protože pokud si za sezonu elektrokolo půjčí více než padesátkrát, vyplatí se využít předplatné, u kterého je prvních dvacet minut jízdy zdarma,“ říká kladenský primátor Milan Volf.

 Kladno nabízí pro své uživatele systém sdílených kol v kombinaci stanicového a bezstanicového režimu, přičemž je už nově  k dispozici osmdesát po celém území města, včetně okrajových čtvrtí.
Černožlutá kola s označením Freebike si může zapůjčit každý po jednoduché registraci na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci, aniž by potřeboval chytrý telefon. Stačí si na jedné ze dvou pevných stanic, a to na Sletišti nebo na Havlíčkově náměstí ve Švermově spárovat uživatelský účet s jakoukoliv kompatibilní kartou, například to může být karta na autobus.

„Pokud by si třeba starší lidé nevěděli s registrací rady, můžou se obrátit na pracovnice recepce hotelu Sletiště, které jim rády pomohou i vše vysvětlí. Navíc na stejném místě už v těchto dnech nabízíme zájemcům kompatibilní karty za vratnou zálohu padesát korun,“ radí Milan Volf.

Stejně tak jednoduché a rychlé je i vrácení kola, což mohou lidé udělat na zmíněných pevných stanicích na Sletišti a ve Švermově anebo na více než virtuálních stanicích ve městě, kde je možné kolo odložit. Většina z těchto míst je vyznačená nejen v mobilní aplikaci a na webových stránkách, ale také je přímo v ulicích uživatelé poznají podle zelených koulí s černými tečkami, tzv. ufonů.

Pokud cyklisté nechají kolo mimo vyznačená parkoviště, zaplatí parkovné ve výši deseti korun.

„Po zkušenostech s předchozím systémem preferujeme samozamykatelná kola, která uživatelé nemusejí poutat řetězem k pevné opoře. Pokud někdo kolo nevhodně odloží, je snadné ho přesunout na lepší místo. Rád bych ale apeloval na uživatele, aby při vracení kol mimo stanice uvažovali rozumně a parkovali tak, aby nikomu kolo nepřekáželo,“ žádá kladenský primátor a doplňuje svoji neblahou zkušenost: „Nikdy by mne nenapadlo, že když nabídneme lidem cestování po městě na kvalitních kolech s elektrickým pohonem, že si na nich bude někdo účelově vybíjet svoji agresi. Přestože se situace velmi zklidnila, bylo pro mne opravdu velkým rozčarováním, že kola někdo úmyslně ničil. Všechny případy jsme předali Policii ČR. Vandalové by si měli uvědomit, že jsou kola chráněná GPS a GSM systémem a po Kladně je navíc dost kamer, které mohou viníka odhalit. A především, že demolování kola není žádný přestupek, ale trestný čin, za který hrozí vězení.“

O systém sdílených kol, který zavedlo město Kladno, mají zájem i v dalších městech. „Měli jsme zde například delegace z Trnavy, systém si přijeli prohlédnou i zástupci Londýna. Kladně je hodnocen i mnoha spolky a kluby, které se o problematiku čisté mobility více zajímají,“ sdělil Milan Volf.

Prohlédněte si plechové hračky na klíček, či panenky z první republiky. Víte, s čím si hráli naši dědové a babičky?

 

 

Dnes, 09:29
V různých aktivitách poskytuje program a smysluplné využití volného času od nejmenších dětí až po...
Včera, 17:00
Slaný se bude stavebně rozvíjet například v lokalitě Na Hájích. Město už zahájilo projektovou přípravu...
Včera, 09:00
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
Včera, 09:00
Legendární Jaromír Jágr to stále ještě neztratil! Spolu s Plekancem v první lajně byl u...
20.2.2019
Úklid, posezení s hudbou, Anenská pouť, výstava o historii obce a knížka o domech na...
20.2.2019
Klub Nordic Walking ve Slaném vznikl z iniciativy několika nadšenců, kteří se rozhodli, že nebudou...
19.2.2019
Legendární Jaromír Jágr se konečně dostal do hry za svoje Kladno. V pondělí nastoupil proti...
19.2.2019
Starosta města Martin Hrabánek si společně s místostarostou Radkem Vondráčkem převzali cenu za 2. místo...
16.2.2019
Při této příležitosti připravili středočeští hasiči už počtvrté v kladenském obchodním domě Central stánek, který...
13.2.2019
Buštěhrad už má projekt pro další opravy zámku. V zatím neopraveném východním křídle budou pobočka...
12.2.2019
Jágrův avizovaný návrat na led se v pondělí nekonal. Jeho Kladno ale proti Prostějovu i...
Reklama