-2℃
Dnes je 23. leden , svátek má Zdeněk

Soukromí populárního komika Miroslava Horníčka. Co měl společného s Karlem Čapkem?

V letošní roce uplyne přesně 100 let od narození velikána českého humoru Miroslava Horníčka. Kulaté výročí připomene Památník Karla Čapka na Strži u Dobříše poutavou výstavou Miroslav Horníček – aristokrat humoru.

Reklama

Výstava otevřená od 29. dubna do 31. srpna ukáže tuto všestrannou osobnost české kultury v celé její šíři. Návštěvníci si tak Horníčka vybaví nejen jako nezapomenutelného vypravěče, herce, spisovatele nebo dramatika, ale také jako scénáristu, režiséra či talentovaného výtvarníka.

„Důvodem, proč pořádáme výstavu právě o Miroslavu Horníčkovi je jednak nepominutelné, stoleté výročí jeho narození a také to, že cítíme jeho vnitřní spřízněnost s Karlem Čapkem právě pokud jde o esprit, moudrost a inteligentní, laskavý humor. Lidí jako Karel Čapek nebo Miroslav Horníček, kteří svou tvorbou uměli v lidech probouzet to dobré, bude vždy jako šafránu, a i proto tato výstava do Památníku patří“, říká ředitelka Památníku Karla Čapka Kristina Váňová.

Předčasná smrt „zachránila“ v roce 1938 Karla Čapka před nacisty. Jeho manželka se zhroutila. Co se mu stalo?

Klobouk, křeslo, dokumenty

Výstava Miroslav Horníček – aristokrat humoru otevírá umělcův soukromý archiv. Kromě publikací, scénářů, plakátů, LP desek a originálů koláží uvidí návštěvníci třeba i Horníčkův klobouk, jeho pověstné křeslo se stolkem, psací stroj, fotoaparát a další unikáty v podobě kreseb od Jiřího Šlitra, knihy s věnováním od Jana Wericha, Františka Hrubína, Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala a Františka Nepila. A nechybí ani dopis Jiřího Suchého, v němž na Miroslava Horníčka vzpomíná jako na dlouholetého tvůrčího partnera a přítele. Návštěvníci se můžou těšit i na dokumentární filmy z umělcova archivu, jako například Bytost mého bytu, v němž lze nahlédnout do Horníčkova příbytku. Ten byl zároveň jeho soukromým útočištěm, místem vzpomínek a příběhů i bohatou uměleckou galerií.

Jediný český držitel Nobelovy ceny za literaturu Jaroslav Seifert žil v Praze. Víte ale kde má hrob?

Pašerák smích

„Smích je jediný způsob, jak propašovat mládí do pozdního věku,“ říkával Miroslav Horníček. Nejenže měl pravdu, ale především on sám se toho hesla držel po celý život. Hlavně ve chvílích, kdy čelil těžké životní tragédii. Velkou životní ztrátu – nešťastné úmrtí jediného syna – překonal zejména prací a usilovnou snahou rozdávat smích ostatním. Díky jeho činorodosti tak měli autoři výstavy, Vladimíra Šplíchalová a Milan Svoboda, z čeho vybírat.

FOTO: Miroslav Horníček

Miroslav Horníček - 4_Miroslav-Horníček-ve-svém-populárním-televizním-pořadu-Hovory-H_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 3_Miroslav-Horníček-ve-hře-Byli-jednou-dva_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 5_Miroslav-Horníček-na-autogramiádě-v-roce-1992_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 1_Miroslav-Horníček-v-ateliéru-na-chalupě-v-Kytlici_foto-Památník-KČ_repro-zdarmaMiroslav Horníček - 2_Letošní-jaro-v-Památníku-Karla-Čapka-na-Strži-přináší-novou-výstavu-věnovanou-Miroslavu-Horníčkovi_foto-Památník-KČ_repro-zdarma

Návštěvníky už v zahradě okolo domu přivítají volně vlající potisky z Horníčkových vtipných citátů. Hlavní poklady a relikvie z jeho života jsou pak k vidění v přízemí budovy, kde budou život a dílo nevšedního umělce připomínat až do 31. srpna. Výstava se poté přesune do Středočeské vědecké knihovny v Kladně, kde bude přístupná od 5. září do 5. října.

 

Včera, 17:00
Mezi Kladnem a obcí Pchery zemřel při nehodě řidič auta, které narazilo do stromu. Příčinu...
Včera, 14:33
Největší investiční akcí v kladenské nemocnici bude letos rekonstrukce kuchyně a jídelny. Celkové náklady jsou...
20.1.2019
Na vlakovém nádraží ve Slaném na Kladensku skončila rekonstrukce výpravní budovy téměř za čtyři miliony...
20.1.2019
Navštívili jsme v části obce Lány, kde skvěle funguje dobrovolný, demokratický, nezávislý a nepolitický spolek.
18.1.2019
Kladenská Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací...
18.1.2019
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
18.1.2019
Kladenská huť Poldi má jít dnes znovu do dražby. Je to už popáté, z toho...
18.1.2019
Stalo se hned začátkem nového roku v ulici Antonína Kymličky v Kladně. Hasili profesionální hasiči...
17.1.2019
V Kladně by mohla vzniknout přírodní dráha pro cyklisty s překážkami. Podle projektu by měla...
17.1.2019
Olympijský medailista Sergej Baranov se stal novou posilou volejbalistů Kladna pro zbytek sezony. Sedmatřicetiletý člen...
Reklama