Starosta Richter: U nás venkov nestárne, Knovíz je velmi dobré místo pro život

Knovíz je jednou z nejstarších obcí ve Středočeském kraji, první písemná zmínka o ní pochází z roku 1088, kdy vlastnila pozemky ve vsi vyšehradská kapitula. Letos oslaví obyvatelé 930 let od jejího založení. Podle Knovíze je dokonce pojmenováno jedno historické období, konkrétně knovízská kultura mladší doby bronzové. Zeptali jsme se starosty Vítězslava Richtra, jak se žije v obci s tak mimořádně dlouhým rodokmenem.

Knovíz připravuje k výročí obce rozsáhlý program. Co považujete za jeho nejlepší část, respektive na co byste pozval i lidi z okolí?

Oslavy obce jsou oslavou 930. výročí založení obce Knovíz a je to oslava pro Knovízáky. Samozřejmě rádi přivítáme i přátele a známé z okolí, ale oslavy nejsou určeny pro širokou veřejnost. Na to nemáme dost místa. Program bude zajímavý a hlavně každý den je program naprosto odlišný. Možná bude velmi zajímavý páteční večer na fotbalovém hřišti, kde čeká na naše občany dost zajímavé překvapení, o kterém nemá NIKDO ani tušení, a pak promítání dokumentu o Knovízi a film Hmyz.

Co se vám podařilo v obci vylepšit a máte z toho největší radost?

Je to mnoho věcí, mnoho akcí, které se nepodařilo vyřešit minulým starostům. Našemu zastupitelstvu se to podařilo, jsou to převážně projekty – příprava revitalizace rybníka v Osevě, oprava ulice Ke Skále, příprava k opravám dalších ulic, oprava pomníku padlých v parku, nasvícení kostela Všech svatých a nyní příprava oslav 930 let obce – oslavy, které v Knovízi v takovém rozsahu ještě nebyly. Připomínám, že na oslavy jsme dostali tolik sponzorských darů, že nám to zaplatí veškeré výdaje. Za to děkuji všem sponzorům včetně příspěvku z Fondu hejtmana Středočeského kraje. Děkuji tímto paní hejtmance.

Obec je jednou z nejstarších ve Středočeském kraji, je to pro správu obce spíše přítěž (archeologové, památkáři…), nebo výhoda?

Nedokážu posoudit, zatím jsme s tímto neměli žádné problémy.

Bylo v poslední době objeveno něco zajímavého z dávné či nedávné minulosti obce?

U nás se v poslední době do země moc nekopalo, při malých akcích a stavbách archeologové nic nenašli.

Ve vedení obce nejste zdaleka poprvé. Jaký cíl jste si vytyčil do budoucnosti?

Jsem starostou první volební období, předtím dva roky místostarostou a zastupitelem od roku 1990. Pokud budu i dále zvolen starostou, rád bych z naší obce udělal vzorovou obec Středočeského kraje, protože máme krásnou náves, pěkné domy, o které se majitelé vzorně starají, v okolí obce máme lesy, kam je možno chodit na procházky. Kromě důležitých oprav ulic, budování nových chodníků a cyklotras je mým cílem postavit rozhlednu na nejvyšším bodě katastru obce.

Slaný chystá kompletní revitalizaci Masarykova náměstí. Podívejte se

Jak při své práci zvládáte úřadování, zřejmě je pro vás vedení obce i koníčkem?

Já jsem starosta neuvolněný a věnuji této práci mnoho hodin týdně (o mnoho více než rodině a manželce). V této práci mi hodně pomáhala pracovnice obecního úřadu paní Alena Lovišková, která byla jako zástup za paní Kafkovou, která byla na mateřské dovolené. Nyní se paní Karolína Kafková po mateřské vrátila a velmi dobře vykonává svoji funkci účetní a samozřejmě pomáhá i mně při výkonu starosty.

Co na vaši pracovní vytíženost říkají vaši nejbližší?

Věnuji úřadu mnoho hodin, pracuji i po nocích z domova – vyřizování e-mailů, dopisů apod. Jak jsem řekl, jsem starosta neuvolněný, tedy mám i svoji práci na letišti v Praze a svoje podnikání.  Vše musím skloubit a vše musím stihnout. Je to náročné, ale práce mě opravdu baví a práce je za mnou vidět. Mnozí občané to dokážou i ocenit a tu moji práci a její výsledky vidí. Někdo ne, ale asi to vidět nechce. Nemohu se zavděčit všem. Zvláště nyní, kdy jsou před námi oslavy obce (30. srpna až 2. září) je práce velmi mnoho. Rodina mi v tom pomáhá, protože mě osobně to baví a máme radost z toho, že můžeme našim občanům nabídnout profesionální programy při oslavách.

Venkov dnes obecně stárne. Jaký je podle vás přínos života mimo velké město?

Tak to nemáte pravdu. U nás venkov nestárne. K nám se stále stěhují mladé rodiny, rodinné domy kupují mladí lidé a chtějí u nás založit rodinu a být řádnými občany obce. Naše obec je velmi dobré místo pro život, máme blízko jak do Slaného, tak do Kladna, na dálnici to máme 400 metrů, všude blízko. To, co nám chybí, je obchod, který se u nás zrušil kvůli zavedení EET, „Děkuji“ tímto naší vládě, že se snaží z vesnic vyhnat všechny služby! Ano, velcí šéfové bydlí ve městech a je jim jedno, že my vesničané musíme pro každý rohlík zajet do města. Ale autobusové spojení do všech okolních měst máme velmi dobré, jsme součástí ROPIDu, tedy integrované dopravy.

FOTO: Knovíz

Knovíz - knoviz2Knovíz - knoviz1Knovíz - knovizKnovíz - knoviz mikulas
24.1.2020
V první třetině roku 1943 pracovala Olga Ivanovna Kamínková nejprve s partyzány jako průzkumnice a...
22.1.2020
Zaměstnanci Památníku Lidice dnes protestovali proti odchodu ředitelky Martiny Lehmannové. Lehmannová rezignovala v úterý v...
22.1.2020
Tříkrálová sbírka na pomoc potřebným začala v pondělí 6. ledna odpoledne slavnostním průvodem tří králů,...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Kvůli opravě vodovodu může v Kladně a okolí od února do května místy klesat tlak...
Reklama