Středočeští policisté usilují o bezpečnost na vodě

V rámci bezpečnostního opatření Voda 2019 představili středočeští policisté preventivní projekt Policie ČR Bezpečně na vodě.

Na akci spolupracovali také vodní záchranáři, Zdravotní pojišťovna MVČR, pojišťovna i zapsaný spolek Centrum péče o děti a rodinu, Sportovní policejní spolek prezidium Praha a Hiko sport, s.r.o.

Středočeští policisté, z Poříčního oddělení Labe ve spolupráci s oddělením tisku a prevence, představili osvětový projekt Policie České republiky Bezpečně na vodě koncem července. Projekt je unikátní tím, že se jedná se o historicky první preventivní projekt zaměřený právě na bezpečnost na vodních tocích a plochách. Tento projekt je součástí bezpečnostního opatření Voda 2019, v rámci kterého policisté kontrolují způsobilost vůdců plavidel, technický stav jejich plavidel i přístavů.

Preventivní projekt Bezpečně na vodě je zaměřený na dvě cílové skupiny. Jednak na osoby, které se pohybují na vodních plochách na různých lodích, to znamená na vůdce plavidel a dále na rekreanty a návštěvníky kempů nebo rekreačních zařízení. Při aktuální víkendové osvětové akce se například návštěvníci kempu u Proboštských jezer dozvěděli, jak zachránit tonoucí dítě či dospělou osobu. Kromě toho se také mohli seznámit i s praktickou ukázkou záchrany na figurínách a pod vedením instruktora Vodní záchranné služby.

Účastníci preventivní akce rekreanti i vůdci plavidel dostali od policistů také informační brožury, které obsahují informace o bezpečném pobytu u vody i na ní, o povinnostech vůdců plavidel.

Policisté představili i bezpečnostní pomůcku, kterou disponují všichni policisté vykonávající službu v místech vodních ploch. Je to házecí pytlík PROOF, který umožní policistům rychlou a bezpečnou záchranu tonoucích osob. V současné době je touto pomůckou vybavena bezmála padesátka policejních vozidel.

„Od začátku opatření, které bylo zahájeno začátkem června, policisté z Poříčního oddělení Labe a Slapy zkontrolovali do současné doby 154 plavidel, na dvě desítky přístavišť, bezmála desítku půjčoven lodí a sedm plavebních komor. Kontrolou prošlo také sto čtyřicet vůdců plavidel. Výsledky kontrol jsou doposud příznivé. Pouze sedmnáct kontrolovaných, což je asi dvanáct procent, zaplatilo v příkazním řízení pokutu za přestupkové jednání, a to v celkové částce přes dvanáct tisíc korun. Nikdo z vůdců plavidel ale nebyl nijak sankcionován za to, že by řídil loď pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Veškeré dechové zkoušky byly prozatím negativní,“ doplňuje mjr. Mgr. Vlasta Suchánková, Oddělení tisku a prevence KŘP Středočeského kraje.
Bezpečnostního opatření VODA bude pokračovat až do konce září.

Včera, 16:12
Finančí dotaci kraje využijí i na údržbu značení pěších a cyklistických tras ve Středočeském kraji.
Včera, 09:01
Vedení Kladna jedná o podobě obnovy železničních stanic ve městě a jejich okolí. Pokračují úpravy...
20.2.2020
O funkci ředitele Památníku Lidice se uchází pět zájemců, jejich jména ministerstvo kultury nezveřejnilo. Výsledek...
20.2.2020
Muzeum věžáků zahájí provoz 14. března. Zájemci si můžou rezervovat prohlídku už nyní. Autorem expozice...
19.2.2020
Asociace dobrovolných záchranářů České republiky pořádala zdravotnický kurz pro vybrané členy středočeské pořádkové jednotky už...
19.2.2020
Na střeše kladenské továrny firmy Lego vznikla solární elektrárna, dokončena byla letos v lednu. Má...
18.2.2020
Expozice přibližuje návštěvníkům krásu zvířat a chce přispět k pochopení nezbytnosti ochrany životního prostředí u...
17.2.2020
Únor patří masopustu, tradičnímu lidovému svátku, jehož oslava se v posledních letech vrací i do...
17.2.2020
Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nevěří informacím o rozkrádání v krajské správě a údržbě...
17.2.2020
Letos jsou otázky zaměřené na téma příroda a životní prostředí ve všech regionech takzvané Čtyřdohody.
Reklama