Středočeští policisté usilují o bezpečnost na vodě

V rámci bezpečnostního opatření Voda 2019 představili středočeští policisté preventivní projekt Policie ČR Bezpečně na vodě.

Na akci spolupracovali také vodní záchranáři, Zdravotní pojišťovna MVČR, pojišťovna i zapsaný spolek Centrum péče o děti a rodinu, Sportovní policejní spolek prezidium Praha a Hiko sport, s.r.o.

Středočeští policisté, z Poříčního oddělení Labe ve spolupráci s oddělením tisku a prevence, představili osvětový projekt Policie České republiky Bezpečně na vodě koncem července. Projekt je unikátní tím, že se jedná se o historicky první preventivní projekt zaměřený právě na bezpečnost na vodních tocích a plochách. Tento projekt je součástí bezpečnostního opatření Voda 2019, v rámci kterého policisté kontrolují způsobilost vůdců plavidel, technický stav jejich plavidel i přístavů.

Preventivní projekt Bezpečně na vodě je zaměřený na dvě cílové skupiny. Jednak na osoby, které se pohybují na vodních plochách na různých lodích, to znamená na vůdce plavidel a dále na rekreanty a návštěvníky kempů nebo rekreačních zařízení. Při aktuální víkendové osvětové akce se například návštěvníci kempu u Proboštských jezer dozvěděli, jak zachránit tonoucí dítě či dospělou osobu. Kromě toho se také mohli seznámit i s praktickou ukázkou záchrany na figurínách a pod vedením instruktora Vodní záchranné služby.

Účastníci preventivní akce rekreanti i vůdci plavidel dostali od policistů také informační brožury, které obsahují informace o bezpečném pobytu u vody i na ní, o povinnostech vůdců plavidel.

Policisté představili i bezpečnostní pomůcku, kterou disponují všichni policisté vykonávající službu v místech vodních ploch. Je to házecí pytlík PROOF, který umožní policistům rychlou a bezpečnou záchranu tonoucích osob. V současné době je touto pomůckou vybavena bezmála padesátka policejních vozidel.

„Od začátku opatření, které bylo zahájeno začátkem června, policisté z Poříčního oddělení Labe a Slapy zkontrolovali do současné doby 154 plavidel, na dvě desítky přístavišť, bezmála desítku půjčoven lodí a sedm plavebních komor. Kontrolou prošlo také sto čtyřicet vůdců plavidel. Výsledky kontrol jsou doposud příznivé. Pouze sedmnáct kontrolovaných, což je asi dvanáct procent, zaplatilo v příkazním řízení pokutu za přestupkové jednání, a to v celkové částce přes dvanáct tisíc korun. Nikdo z vůdců plavidel ale nebyl nijak sankcionován za to, že by řídil loď pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Veškeré dechové zkoušky byly prozatím negativní,“ doplňuje mjr. Mgr. Vlasta Suchánková, Oddělení tisku a prevence KŘP Středočeského kraje.
Bezpečnostního opatření VODA bude pokračovat až do konce září.

18.9.2020
Příznivci volejbalu se už těší na zápasy všech domácích soutěží mužů i žen, těch nejvyšších...
16.9.2020
Vedení Stochova se rozhodlo zapojit do celostátní soutěže o kamerový systém v hodnotě 150 tisíc...
9.9.2020
Architekt Josef Pleskot předal Kladnu návrh nového Sítenského mostu. Jeho ocelová konstrukce má připomínat industriální...
6.9.2020
Program bude poprvé obohacen o nevšední prohlídku slánského podzemí a koncertem renesanční hudby v kostele...
5.9.2020
Statutární město Kladno ve spolupráci s Policií ČR Územním odborem Kladno za finanční podpory Ministerstva...
5.9.2020
Několik měsíců rozpracované akce přinesly své pozitivní výsledky. Vyšetřovatel služby kriminální policie obvinil sedm osob...
4.9.2020
Škola se modernizuje postupně. Už v loňském roce získala bezbariérové přístupy a děti se učí...
4.9.2020
Kompletní renovace parkovací plochy vyjde na 7,5 milionů korun. Asfalt nahradí vsakovací povrch, dojde k...
4.9.2020
Před 78 lety zažily Lidice tu největší válečnou tragédii. Jeden z občanů, Josef Podzemský, místní...
1.9.2020
Historický Negrelliho viadukt, který prošel největší rekonstrukcí za dobu své 170 leté existence a kam...
Reklama