1℃
Dnes je 18. leden , svátek má Vladislav

Středočeští záchranáři na náročné Rallye Rejvíz

Letos se uskutečnil už 22. ročník velmi náročné mezinárodní záchranářské soutěže.

Reklama

Rallye Rrejvíz, v níž se Středočeští záchranáři se umístili v první desítce, byla věnován památce jednoho ze zakladatelů soutěže a někdejšího ředitele Záchranné služby v Jeseníku, lékaře Jiřího Stani, který letos v dubnu podlehl dlouhé nemoci.

V letošním roce čekalo soutěžící deset denních a dva noční odborné úkoly z urgentní medicíny, při jejichž plnění museli postupovat jako při reálném výjezdu zdravotnické záchranné služby. Na všech těchto stanovištích museli správně na místě události vyhodnotit situaci a zvolit odpovídající pracovní postup, vyšetřit a ošetřit postižené, stanovit pracovní a diferenciální diagnózu, zahájit léčbu, určit správné směrování pacienta do zdravotnického zařízení a případné další kroky a také v případě, že je nutná hospitalizace, stanovit správný způsob transportu.

Zdravotníci si museli poradit například s krizovou intervencí u rodiny po narození mrtvého dítěte, s pacienty s život ohrožujícím krvácením, poradit si s psychicky nemocným mužem, který při zásahu na nepřístupném místě vážně poraní jednoho z členů soutěžícího týmu, dále je zaměstnali pacienti otráveni oxidem uhelnatým či dva pacienti po zavalení zeminou.

Záchranáři cvičili také spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, ve které se spojila záchranářská část se soutěží hlídek Policie České republiky. Rozhodčími v této policejní části Rallye Rejvíz byli policisté a hodnotili schopnost zasahujících zorientovat se v krizové situaci, kdy je potřeba dostatečně rychle eliminovat nebezpečného útočníka a celkový postup policistů.

„Přínosem soutěže je především výměna zkušeností mezi pracovníky záchranných služeb z různých zemí a částí České republiky. Tato setkání dávají možnost sdílet pohledy na jednotlivá pracoviště záchranek a jejich spolupráci, kdy třeba dispečeři operačních středisek mohou přiblížit svou práci a její náročnost záchranářům z terénu. Jednu z takových přenášek vedla i operátorka středočeské záchranky Martina Perná, která posluchačům nastínila význam a fungování operačního střediska a promluvila o náročnosti práce operátorky, o zpracování tísňové výzvy, nebo o třídění pacientů,“ připomíná Petra Effenbergerová, tisková mluvčí  ZZS Středočeského kraje.

Včera, 18:00
V Kladně by mohla vzniknout přírodní dráha pro cyklisty s překážkami. Podle projektu by měla...
Včera, 14:32
Olympijský medailista Sergej Baranov se stal novou posilou volejbalistů Kladna pro zbytek sezony. Sedmatřicetiletý člen...
Včera, 13:03
Rytíři v replikách historických dresů odstartovali do utkání proti Porubě nejlepším možným způsobem. V početní...
Včera, 11:34
Jste tu spokojení? Cítíte se tu bezpečně? Dejte nám to vědět v dotazníkovém šetření, žádá...
16.1.2019
Na využití budovy bývalého kina Oko vypíše Kladno v nejbližších týdnech ideovou soutěž. Bývalé vedení...
16.1.2019
Co poskytla ulice, bylo jeho. V prodejně obchodního domu v ulici Petra Bezruče v Kladně...
15.1.2019
Výjezdů k různým úrazům bylo víc než sto, bolestmi břicha trpělo sto pacientů a ke...
11.1.2019
Vedení Kladna chystá příští týden další jednání s investorem stavby hypermarketu, který má vzniknout v...
11.1.2019
Město Slaný nechá upravit okolí Slaného pramene. Podle legendy nese město podle něj jméno. Vyústění...
Reklama