-5℃
Dnes je 19. leden , svátek má Doubravka

U národní kulturní památky Budeč stojí včelí boží muka

U národní kulturní památky Budeč poblíž Zákolan na Kladensku ode dneška stojí včelí boží muka. Autorem je urbanista Jan Trejbal. Jejich součástí je úl a útočiště v nich najde i další hmyz. V září jim má požehnat kardinál Dominik Duka. Připomínají svatého Václava, který na Budči pobýval. Jde o první objekt z plánované série.

Reklama

Úl poslouží divokým včelám, které by jej během jedné sezony měly osídlit. Umístění dalších muk je podle Trejbala rozjednáno a přihlásit se mohou i noví zájemci. „Díky tomu, že máme na muka laminátovou formu, je možné vytvářet další objekty,“ uvedl Trejbal.

První skici díla vznikly v roce 2015, postupně se návrh přizpůsoboval tak, aby vyhovoval i včelám a broukům. Objekt vysoký přes dva metry a vážící více než jednu tunu dal Trejbal odlít v Kloknerově ústavu ČVUT v Praze ze speciálního betonu, který má být oproti běžnému patnáctkrát pevnější.

Narostl počet Středočechů, kteří mají problémy s dýchacími cestami

Při dnešním usazení muk byla částečně využita maketa, objekt je třeba ještě mírně upravit a doplnit. Na instalaci se podílela obec Zákolany i místní základní škola. Zajímavostí je, že kříž na objektu slouží jako průhled, kterým lze za dobré viditelnosti vidět nejvyšší horu Českého středohoří Milešovku.

Záměrem projektu je podle Trejbala navázat na barokní tradice propojení drobných sakrálních zastavení s živoucí kulturní krajinou v podobě ochrany včel a čmeláků.

Na Budči je nejstarší stojící stavba v republice, románská rotunda sv. Petra a Pavla založená kolem roku 905. Bylo zde i slovanské hradiště, osídlení území je doloženo už od pravěku.

Včera, 15:00
Kladenská Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací...
Včera, 12:32
A za 7 dní vznikne vztah na dalších 5 let nebo do konce života, alespoň...
Včera, 11:00
Kladenská huť Poldi má jít dnes znovu do dražby. Je to už popáté, z toho...
Včera, 10:38
Stalo se hned začátkem nového roku v ulici Antonína Kymličky v Kladně. Hasili profesionální hasiči...
17.1.2019
V Kladně by mohla vzniknout přírodní dráha pro cyklisty s překážkami. Podle projektu by měla...
17.1.2019
Olympijský medailista Sergej Baranov se stal novou posilou volejbalistů Kladna pro zbytek sezony. Sedmatřicetiletý člen...
17.1.2019
Rytíři v replikách historických dresů odstartovali do utkání proti Porubě nejlepším možným způsobem. V početní...
17.1.2019
Jste tu spokojení? Cítíte se tu bezpečně? Dejte nám to vědět v dotazníkovém šetření, žádá...
16.1.2019
Na využití budovy bývalého kina Oko vypíše Kladno v nejbližších týdnech ideovou soutěž. Bývalé vedení...
Reklama