V Lidicích vysadili růže k poctě lidických mužů

Památník Lidice se v letošním roce připojuje k projektu ministerstva kultury Společné století 1918–2018, který oslavuje 100. výročí vzniku Československa.

Při této příležitosti založili v Růžovém sadu Záhon republiky, ve kterém bude do konce letošního roku vysázeno symbolických sto růžových keřů. Dne 27. září zasadili růže přeživší lidickou tragédii, zástupce Kanceláře prezidenta republiky, Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vlády, zástupci ambasád více než 20 států, zástupci bezpečnostních složek státu, univerzit, památníků, ústavů, muzeí, měst a obcí.

Osud Lidic, které nacisté vypálili v roce 1942, se nesmazatelně zapsal do dějin světa i Československa a je jejich neoddělitelnou součástí.

Když se podařilo překonat hrůzy 2. světové války, byla obnovena obec Lidice jako symbol naděje, že Lidice a celé Československo budou žít dále a budou pokračovat v ideálech, na kterých byl samostatný stát vystavěn. Jako pomyslný most mezi zmarem původních Lidic a nadějí nových byl v roce 1954 z popudu sira Barnetta Strosse z Velké Británie založen Růžový sad a z celého světa lidé už do Lidic poslali 17 tisíc růží. V roce 1961 byla v Anglii vyšlechtěna růže jménem Lidice.

„Letos si připomínáme 100 let od vzniku Československa, státu, který ve své době patřil k nejprogresivnějším zemím na světě. Za jeho vznik i existenci v minulosti pokládali lidé život. Záhon je poctou Československu a také lidickým mužům, kteří se stejně jako tisíce dalších podíleli na budování nové republiky, a to i v řadách československých legií v Rusku i Itálii. První republika přestala existovat v roce 1938. V roce 1942 naděje lidických mužů na obnovu Československa skončily na popravišti Horákova statku v Lidicích. I tyto zmařené životy si připomeneme,“ říká Martina Lehmannová, ředitelka Památníku Lidice.

Do Záhonu republiky byly první růže vsazeny v dubnu letošního roku a věnoval je velvyslanec Spolkové republiky Německo, J. E. Christoph Israng. Další růže přibývaly v průběhu roku a zasadili je například senátoři Zuzana Baudyšová, Zdeněk Berka, Václav Homolka, Václav Chaloupek a Jaromíra Vítková, členové senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Během léta zasadila svoje růže paní Edna Gómez Ruiz, mexická propagátorka české kultury a dlouholetá přítelkyně lidických přeživších, také zástupci nizozemského města Putten, které na konci druhé světové války potkal podobný osud jako Lidice. Svou růži do Záhonu republiky zasadil i J. E. Ara Bablojan, předseda arménského Národního shromáždění, který do Lidic zavítal během své oficiální návštěvy České republiky. Na konci srpna přispěl svou růží také velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska J. E. Nick Archer.

Pozemky na území Národní kulturní památky Ležáky koupil stát

Včera, 07:49
Vlaky se na opravený Negrelliho viadukt v Praze vrátí hned v první den jeho otevření,...
25.5.2020
Zoopark Zájezd na Kladensku zpřístupnil pro návštěvníky novou expozici jihoamerických pěvců. Najdou ji v pavilonu...
22.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Smlouva s novým dodavatelem, firmou Nextbike zahrnuje dodání sta nových modelů kol s třírychlostní přehazovačkou,...
17.5.2020
Neumětely na Berounsku nemají problém s případnou výstavbou přehrady na vodním toku Chumava. Podle starosty...
16.5.2020
Kladno, Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, která ve městě působí zhruba 15 let, a Středočeské vodárny...
12.5.2020
Obyvatelé se v rámci projektu Setkání s občany vyjadřovali k pozitivům i negativům života ve...
7.5.2020
Město Slaný na Kladensku letos pokračuje v opravě ulic v centru. Fortenská ulice je téměř...
1.5.2020
Škrty v rozpočtu Slaného pozdrží zahájení některých investic - například stavbu sportovní haly, zasíťování pozemků...
1.5.2020
Kladno zjišťuje zájem o návrat do základních a mateřských škol, rodičům školská zařízení rozeslala dotazníky....
Reklama