2℃
Dnes je 15. listopad , svátek má Leopold

Velvarský sbor hasičů je nestarším českým dobrovolným sborem

Velvarský sbor hasičů je nestarším českým dobrovolným sborem. Letos slaví 155 let existence. Zásadně se podílí i na společenském životě ve městě. Mezi tradiční akce, které velvarští hasiči pořádají, patří hasičský ples a soutěž v požárním sportu, zapojují se často i do různých akcí sborů po republice, řekl starosta sboru František Saifrt.

Velvarský dobrovolný hasičský sbor byl založen 22. května 1864 velvarským místním občanem Karlem Krohnem a ustavující valnou hromadou.

Jako spolek mají velvarští hasiči asi 90 členů, z toho 20 dětí. Podle Saifrta je třeba děti aktivně vyhledávat a zaujmout například při různých ukázkách, dnech otevřených dveří a dalších akcích.

„Co se týká výjezdové jednotky, tak máme 25 členů,“ uvedl Saifrt. Jednotka má k dispozici dva cisternové vozy na podvozku Tatra a dopravní automobil, který je využíván nejen při zásazích, ale také například při výjezdech na soutěže. Roční počet zásahů je v posledních letech zhruba 30 až 50. „Mění se jejich struktura od požárů do technických zásahů, nehod a podobně,“ dodal starosta sboru.

Podle něj je třeba průběžně věnovat úsilí do obnovy techniky i zázemí pro hasiče, ale velmi náročné je i vyhradit značnou část svého volného času. Hlavní motivací je podle něj vědomí, že hasič někomu pomáhá. Sboru by podle Saifrta pomohla větší podpora samosprávy i na regionální úrovni a větší zájem lidí.

Sbory dobrovolných hasičů doplňují činnost profesionálních hasičských sborů. V tuzemsku zasahují v rámci Integrovaného záchranného systému (IZS), což je systém záchranných a bezpečnostních složek, státní správy a samosprávy, fyzických a právnických osob při společném provádění záchranných a likvidačních prací a přípravě na mimořádné události. V ČR je podle Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska přibližně 7660 sborů dobrovolných hasičů, které se člení do několika kategorií podle akceschopnosti. Celkem mají téměř 360.000 členů.

Zdroj: čtk

28 zabitých pruských granátníků už má zase svůj kříž vojenském hřbitově na Hládkově

Včera, 07:27
Po reprezentační pauze si los nachystal po fanoušky domácí hokejové extraligy velice atraktivní souboj. Duel...
12.11.2019
Velvary na Kladensku získaly dotaci na opravu kulturního sálu v bývalém hotelu Záložna. Předpokládané náklady...
12.11.2019
Městys Zlonice, při soutoku Zlonického a Dřínovského potoka nedaleko Slaného, může svým návštěvníkům nabídnut cestu...
11.11.2019
Zlatá plaketa profesora Jánského se uděluje dobrovolným dárcům za čtyřicet bezplatných odběrů.
10.11.2019
V průběhu celého dne probíhaly tradiční akce věnované vzpomínce na prvního československého prezidenta Tomáše Garigue...
10.11.2019
S podzimem přichází respirační onemocnění a chřipky. Sebe i svoje děti můžeme chránit očkováním, hygienici...
10.11.2019
Paní se dostala do složité životní situace a své problémy chtěla vyřešit odchodem z tohoto...
9.11.2019
Otvovice v údolí Zákolanského potoka se původně jemenovaly Otvojice nebo Utvojice.
9.11.2019
Cílem říjnových aktivit je upozornit na prevenci onemocnění rakovinou prsu a podpora žen, které se...
8.11.2019
Ministryně pro místní rozvoj při své návštěvě Královského města Slaný řešila s představiteli města nejpalčivější...
Reklama