Výstava v kladenské knihovně: Svět podle Miroslava Šaška

Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich nejvýznamnějších ilustrátorů.

Expozice návštěvníky baví, protože je koncipována jako jedna velká interaktivní hra, která děti, ale i dospělé diváky hravě seznamuje s Šaškovým dílem. Instalaci tvoří jednotlivé informační a hrací moduly, které představují v zábavné formě autorovy ilustrace se základními městskými prvky, které se objevují ve všech jeho publikacích od Paříže až po Hong Kong.

Prostřednictvím realistických, vtipných i naučných ilustrací Miroslava Šaška se tak diváci neseznamují pouze s jeho výtvarným dílem, ale i urbanismem, historií, architekturou a obyvateli světových metropolích.

Miroslav Šašek byl český malíř, ilustrátor a spisovatel, který prožil většinu života v emigraci, v Paříži, Mnichově, kde byl několik let zaměstnancem rádia Svobodná Evropa, a na cestách po celém světě. Z jeho díla jsou nejznámější ilustrované průvodce po světových metropolích a státech „pro děti od osmi do osmnácti let“.

Kniha This is Paris se Šaškovými ilustracemi i textem vyšla už v roce 1959 v nakladatelství Allen v Londýně, brzy poté i v nakladatelství McMillan v New Yorku. Následovaly například knihy o Londýně, Římě, New Yorku, Mnichově, Benátkách, Ssa Francisku, Izraeli, Hong Kongu i Texasu. OSN, Washingtonu.

Knihy z řady This is byly přeloženy do mnoha jazyků, vycházely ve Francii, Itálii, Německu, Španělsku, jižní Americe, Japonsku i ve Skandinávii v desetitsícových nákladech. Svému autorovi přinesly i několik ocenění a podle čtyř z nich, o New Yorku, Izraeli,  Benátkách a Irsku byly natočeny filmy, motivy z Šaškových ilustrací se objevily i na pohlednicích, plakátech a užitkových předmětech.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

 

18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci na čtvrtek personál, pracovník ochranky jej postřelil do...
18.1.2020
„Sedmdesátka na krku, to jsou již požehnaná léta! Ale pražského primátora opravdu netíží, zvláště když...
16.1.2020
Kladno postupně upravuje zeleň v místě zvaném Bukovka poblíž centra, počítá i s obnovou sadu....
15.1.2020
Středočeští záchranáři dostanou nové pracovní oblečení, nákup schválila krajská rada. Hejtmanství vyhlásí veřejnou zakázku, její...
15.1.2020
Český klub turistů obnoví turistické značky i cykloznačky ve Středočeském kraji. Hejtmanství přispěje 600.000 korun...
14.1.2020
Kvůli opravě vodovodu může v Kladně a okolí od února do května místy klesat tlak...
14.1.2020
Předsedou středočeské ČSSD byl na sobotní  krajské konferenci v Kladně zvolen Robin Povšík, obhájil tak...
13.1.2020
Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) prodala minulý rok energie téměř za sedm miliard korun, což...
10.1.2020
Požár ve slánské firmě, která vyrábí přívěsy a návěsy, ve čtvrtek večer způsobil škodu téměř...
Reklama