25℃
Dnes je 23. srpen , svátek má Sandra

Výstava v kladenské knihovně: Svět podle Miroslava Šaška

Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich nejvýznamnějších ilustrátorů.

Reklama

Expozice návštěvníky baví, protože je koncipována jako jedna velká interaktivní hra, která děti, ale i dospělé diváky hravě seznamuje s Šaškovým dílem. Instalaci tvoří jednotlivé informační a hrací moduly, které představují v zábavné formě autorovy ilustrace se základními městskými prvky, které se objevují ve všech jeho publikacích od Paříže až po Hong Kong.

Prostřednictvím realistických, vtipných i naučných ilustrací Miroslava Šaška se tak diváci neseznamují pouze s jeho výtvarným dílem, ale i urbanismem, historií, architekturou a obyvateli světových metropolích.

Miroslav Šašek byl český malíř, ilustrátor a spisovatel, který prožil většinu života v emigraci, v Paříži, Mnichově, kde byl několik let zaměstnancem rádia Svobodná Evropa, a na cestách po celém světě. Z jeho díla jsou nejznámější ilustrované průvodce po světových metropolích a státech „pro děti od osmi do osmnácti let“.

Kniha This is Paris se Šaškovými ilustracemi i textem vyšla už v roce 1959 v nakladatelství Allen v Londýně, brzy poté i v nakladatelství McMillan v New Yorku. Následovaly například knihy o Londýně, Římě, New Yorku, Mnichově, Benátkách, Ssa Francisku, Izraeli, Hong Kongu i Texasu. OSN, Washingtonu.

Knihy z řady This is byly přeloženy do mnoha jazyků, vycházely ve Francii, Itálii, Německu, Španělsku, jižní Americe, Japonsku i ve Skandinávii v desetitsícových nákladech. Svému autorovi přinesly i několik ocenění a podle čtyř z nich, o New Yorku, Izraeli,  Benátkách a Irsku byly natočeny filmy, motivy z Šaškových ilustrací se objevily i na pohlednicích, plakátech a užitkových předmětech.

Skupina Mandrage: Největší ocenění je stát na pódiu a hrát pro spoustu lidí, kteří se baví

 

Před 2 hodinami
Dvě přípravná utkání s extraligovými soupeři - dvě drtivé porážky. Na konci letní přípravy se...
20.8.2019
Doprava na Slánsku, městská i meziměstská, se příští týden propojí s pražskou dopravou. Změní se...
19.8.2019
Krajští hygienici nezaznamenali žádný nový případ onemocnění spalničkami. Od začátku roku 2019 do 33. kalendářního...
18.8.2019
Ceny pohonných hmot u středočeských čerpacích stanic opět klesly. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
17.8.2019
Kladno od příštího roku zvýší ceny nájemného v městských bytech, sazebník zohlední životní situaci nájemníků,...
17.8.2019
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Zaměstnanci kladenského městského divadla, herci i další personál, dnes vyhlásili stávkovou pohotovost, požadují návrat odvolaného...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
Reklama