6℃
Dnes je 9. prosinec , svátek má Vratislav

Za kulisami kladenského divadla bují podivné machinace. Primátor Kladna o podezřelých objednávkách mlčí

Sezóna kladenského divadla měla začít ve středu 11. září, začátek sezóny však divadlo muselo posunout. Zaměstnanci totiž odmítli spolupracovat s jednatelkou Irenou Žantovskou dosazenou do divadla městem. Otázky také vyvolávají podivné objednávky primátora Dana Jiránka, které se objevily po odvolání jednatele divadla Jana Krafky.

Výpověď ohlásil umělecký šéf souboru Jaroslav Slánský, dramaturgyně Kristýna Čepková a Anna Smrčková. Bývalý ředitel a herec divadla Jan Krafka, nepodepsal hereckou smlouvu na tuto sezonu.

„V atmosféře nejistoty a strachu zaměstnanců se nemohu podílet na dalším rozvoji souboru a divadla. Stávající vývoj nezaručuje bezproblémový chod instituce po skončení sezony 2019/2020. Vzhledem k laickým a neopodstatněným krokům radnice nemohu být loajální ke zřizovateli a jednatelce, která vzešla z nesmyslného a amatérsky vedeného výběrového řízení. Představiteli města jsme tlačeni do pozice „ovcí“, které nemají právo na názor,“ uvedl umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský k ukončení pracovního poměru v Městském divadle Kladno.

Aby byly zřejmé důvody vedoucí k současné vyhrocené situaci v divadle, je nutné se vrátit na začátek příběhu. Ten začíná na magistrátu města Kladna, kde byly v lednu 2019 objednány práce v oblasti sociálních sítí u PR agentury PARCO Consulting v hodnotě přes 179 tisíc korun a následně v dubnu na měsíce květen a červenec za 205 tisíc korun. Město tak bez otevřeného výběrového řízení navázalo spolupráci s PR agenturou vlastněnou synem bývalého rokycanského senátora za ODS Luďkem Sefzigem.

Tato pražská PR agentura stojí mimo jiné i za vznikem webu Informační portál Centrum kyber bezpečnosti, který v červenci letošního roku podporoval dehonestační kampaň na bývalého jednatele divadla Jana Krafku. Mělo se jednat o podezřelé zakázky na správu webových stránek divadel a servis výpočetní techniky bez výběrového řízení. To a další údajné chyby Krafky pak vedly k jeho odvolání z pozice jednatele divadla, téhož divadla které znovu postavil na nohy.

Jenže už tehdy se zaměstnanci divadla za Krafku postavili. „Jakožto zaměstnanci společnosti Divadla Kladno s.r.o. (tedy Městského divadla Kladno a Divadla Lampion) považujeme odvolání Jana Krafky z pozice jednatele společnosti Divadla Kladno s.r.o. za politický tah a ostře se proti tomuto kroku vymezujeme,“ uvedlo divadlo v tiskovém prohlášení. Sám Krafka považoval odvolání za politický tah a prezentované důvody měly jeho odvolání ospravedlnit před veřejností. „Rozšíření smlouvy na IT služby, kterou jsem zdědil po bývalém vedení společnosti, bylo schváleno tehdejší městskou radou,“ bránil se Krafka.

Po odvolání Krafky se prozatímním jednatelem divadla stal kladenský primátor Dan Jiránek a začal jednat. V registru smluv se objevily dvě krajně podezřelé objednávky, jednu vystavil magistrát vedený primátorem Jiránkem, ve které si 12. července objednalo město Kladno reklamu u Divadla Kladno. Konkrétně se mělo jednat o reklamu v kulturně-sportovním zpravodaji KLADNO ŽIJE! za 150 000 korun.

Problém je v tom, že výrobu tohoto periodika si kladenské divadlo objednalo až později, a to 23. července, prostou objednávkou na 140 000 korun podepsanou samotným primátorem a jednatelem divadla Danem Jiránkem.

Redakce Našeho regionu primátora Kladna Dana Jiránka oslovila, aby vysvětlil, za jakým účelem město objednalo tuto reklamu a jakým způsobem vyčíslili cenu reklamy. Bohužel, pan primátor se k podezřelé objednávce nevyjádřil.

Investigativními metodami redakce zjistila, že cenu objednané reklamy musel magistrát sestavovat velmi obtížně, protože ceník inzerce tohoto periodika není dostupný a z emailové adresy: [email protected], kterou uvádí oficiální stránky města Kladna nikdo nekomunikuje.

Není vlastně ani zřejmé, proč by mělo divadlo vydávat časopis, na jehož naplnění nemá potřebné zaměstnance, a který by si mělo město Kladno vydávat samo. „Ne skutečně nevím, že by se zaměstnanci divadla podíleli na tvorbě,“ potvrdil umělecký šéf divadla Jaroslav Slánský s tím, že možná někdo z magistrátu. Možná také tato skutečnost souvisí s jinou zakázkou, k níž se primátor rovněž nevyjádřil.

Ve světle těchto skutečností je zřejmější, proč musel bývalý jednatel divadla Jan Krafka ustoupit do pozadí a na jeho místo byla velmi rychle instalována Irena Žantovská. Právě jméno paní Žantovské bylo známé v souvislosti s divadlem ještě před samotným Krafkovým odvoláním, což přiznala v rozhovoru zastupitelka a členka dozorčí rady divadla Petra Melčová. Už na jaře totiž měla Žantovská fungovat jako poradkyně radních, kteří s ní konzultovali situaci v divadle a otázky okolo něj.

Včera, 12:26
Sdílená kola v Kladně bude provozovat společnost Nextbike Czech Republic, která zvítězila v tendru pro...
7.12.2019
Poslední domácí duel před reprezentační pauzou se Rytířům vydařil. Po sérii proher se soupeři z...
6.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
4.12.2019
Příjmy i výdaje Kladna pro rok 2020 mají podle návrhu rozpočtu schváleného radními činit téměř...
3.12.2019
Oprava kladenského zimního stadionu má začít nejpozději v dubnu 2021, tedy ihned po konci sezony...
30.11.2019
Rytíři z Kladna před sebou měli ve 23. kole extraligy těžkou výzvu. Na domácím ledě...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
26.11.2019
Muzeum v Třebízi, které bylo založené roku 1969, tvoří původní náves s charakteristickými kamennými domy.
Reklama