29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Zákolany nechají udělat památník, který připomene oběti neštěstí

Zákolany na Kladensku nechají udělat u železničního nádraží památník připomínající oběti železničního neštěstí, při kterém v roce 1964 zahynulo 14 lidí. Hotový by měl být příští rok na 56. výročí tragédie, které připadá na 25. ledna. V nejbližších týdnech zastupitelé vyberou jeden ze čtyř návrhů, které autoři představili na pondělním veřejném jednání zastupitelstva.

Reklama

Autory návrhů jsou sochařka Dagmar Šubrtová, architekt Jan Červený, grafik a designér Jano Zajíc a malíř Martin Frind, který je zároveň příbuzným jedné z obětí. K návrhům se může vyjádřit i veřejnost, obec je zveřejní na www.zakolany.cz.
Vedení obce chce také dohledat co nejvíce pozůstalých, které pozve na slavnostní odhalení pomníku. Podle starostky Lucie Wittlichové se pravděpodobně obrátí i na matriky, protože některé oběti nebyly místní, a obec tak nemá kontakty na jejich příbuzné. „Jména obětí známe,“ uvedla starostka.
Při vlakovém neštěstí v Zákolanech neovladatelný nákladní vlak narazil do osobní soupravy stojící v zákolanské stanici. Zemřelo 14 lidí, 18 bylo zraněných. Po nehodě zůstalo na místě 36 zdemolovaných vagonů. Příčinou nehody byla špatně provedená kontrola vlaku, podíl mělo i mrazivé počasí.
Ze stanice Kladno-Dubí před odjezdem kontrolovali nákladní vlak pracovníci bez potřebných zkoušek. Prověření tlaku v brzdách a odmrazení neudělali správně.
Po cestě do Zákolan, kde se měla souprava křižovat s osobním vlakem, se ukázalo, že je nákladní vlak neovladatelný a nabírá rychlost. Chybějící zkoušky i zkušenosti měly za následek, že železničáři nepoužili všechny způsoby, jak nákladní vlak zastavit. „Záchrannou brzdu, jelikož byla zaplombovaná, nepoužili,“ píše se v policejním protokolu. Vlaky se střetly v Zákolanech na nádraží. Šlo o jednu z nejtragičtějších železničních nehod, která se stala v českých zemích.
Zdroj: čtk

Prvními tatéry byli Staří Egypťané. Jaké používali materiály a jaké chemikálie se užívají dnes?

18.6.2019
Kladenskému závodu výrobce stavebnic Lego loni meziročně vzrostl zisk ze 191 milionů korun na 228...
17.6.2019
Zastupitelé Pcher na Kladensku se neshodují v tom, kde má obec postavit školku. Část zastupitelů...
16.6.2019
Na Kladensku začala v těchto dnech sklizeň česneku, vyvrcholí v červenci. Letošní sklizeň by podle...
16.6.2019
Už v roce 2006 vybudovala Lesní správa Lány, příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky zajímavou naučnou...
15.6.2019
Interaktivní výstava v kladenské vědecké knihovně představuje životní cesty a kreslířskou tvorbu jednoho z našich...
14.6.2019
Výstava, která je věnovaná životu a dílu známého spisovatele, novináře a sportovního redaktora Oty Pavla,...
14.6.2019
Konto Bariéry slavnostně ocenilo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.
14.6.2019
Do začátku hokejové extraligy zbývají ještě necelé tři měsíce. Kladno už ale pomalu dává dohromadu...
13.6.2019
Pro letošní ročník bylo ve spolupráci s Českou komisí pro UNESCO vybráno téma chemie s...
13.6.2019
Všichni noví policisté složili 17. května služební slib do rukou ředitele Krajského ředitelství policie Středočeského...
Reklama