Klementov, Nový Gottwaldov, Zápotockýgrad, Bezručov nebo Fučíkov. Víte, které město se mělo takto jmenovat?

4.12.2022
Jaroslav Svoboda

Nejmladší město v České republice dnes slaví své 67. narozeniny. Ačkoliv má přes 71 tisíc obyvatel, není a nikdy nebyl ani okresním městem. Má však i další prvenství a skrývá mnoho zajímavostí.

Havířov leží v Moravskoslezském kraji pouhých 11 km od Ostravy a o jeho výstavbě bylo rozhodnuto po druhé světové válce. Vystavěn byl na tehdejších katastrech obcí Dolní Bludovice, Šumbark a částečně Šenov, jako satelitní město Ostravy. Svou polohu nezískal náhodou, leží totiž na historické silniční t rase Opava–Ostrava–Český Těšín i na trase železniční. Zde stojí za zmínku havířovské nádraží, jehož budova se stala velmi známou po roce 2012, kdy vyšel najevo úmysl Českých drah a města toto nádraží zdemolovat. Toto však narazilo na silný odpor občanských sdružení i části veřejnosti, jelikož se jedná o jednu z nejkvalitněji dochovaných ukázek tzv. bruselského stylu 60. let 20. století.

Český unikát. Ostravští traumatologové kontrolují zlomeninu elektronicky

Architektonicky nejcennějším a nejzajímavějším prvkem města je jeho jádro. Postaveno bylo v 50. a 60. letech minulého století ve stylu socialistického realismu. V roce 1992 bylo celé jádro i okolí vyhlášeno chráněnou památkovou zónou.

Jaké byly návrhy na název města?

Když došlo k výstavbě nového města, byla vyhlášena i veřejná soutěž o jeho název. Na Krajský národní výbor v Ostravě tehdy dorazilo 625 dopisů s více jak dvěma tisíci návrhy názvů. Z nich byly do velkého finále vybrány tři: Šachtín, Havířov a Cingrov, názvy, které jsou dobře vyslovitelné a vystihují hornický charakter města. Vítězem se nakonec stal Šachtín. Poslední slovo měl však ministr vnitra a tomu se Šachtín příliš nelíbil. Vybral tedy Havířov a tak mohlo být nově pojmenované město 4. prosince 1955 konečně otevřeno novým obyvatelům.

Rodačka z Havířova vyrazila pěšky do Istanbulu. Zašla i k Čechům žijícím v rumunském Banátu a v Srbsku ji chtěli provdat

Návrhy na název města byly ale různé a některé jsou skutečnými skvosty. Zde nabízíme několik variant, které tehdejší lid navrhoval: Klementov, Gottwaldův Horníkov, Nový Gottwaldov, Zápotockýgrad, Bezručov, Fučíkov, Baník, Stokomínů, Slezský Donbas nebo Melsgottwald.

Další zajímavost

Jednou z dalších zajímavostí města je fakt, že i přes svou lidnatost, 71 tisíc obyvatel, město nebylo nikdy okresním ani krajským a spolu s Krnovem, Českou Třebovou a Turnovem je jedno ze čtyř měst v ČR, které je větší než jeho okresní město.


Témata:

Nepřehlédněte