11℃
Dnes je 26. květen , svátek má Filip

Kluby vojenské historie připomněly konec války v Evropě

Památník Vítězství na Slivici u Milína opět zažil výstřely poslední bitvy druhé světové války v Evropě. V sobotu 11. května se zde střetli vojáci při její rekonstrukci. Ta skutečná se udála u Milína ve dnech 11. a 12. května 1945.

Reklama

V sobotu 11. května 2019 se odehrála každoročně pořádaná populární akce v areálu Památníku Vítězství na Slivici u Milína, který byl před 74 lety dějištěm poslední bitvy 2. světové války v Evropě. Právě zde 11. a 12. května 1945 padly poslední výstřely.

„Do příprav připomínky této bitvy a dalšího programu se zapojila Armáda ČR, obec Milín, město Příbram, Hornické muzeum Příbram, kluby vojenské historie, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje a Český svaz bojovníků za svobodu,“ uvedl autor ukázky a ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Od 10 hodin čekala všechny zájemce o válečnou historii a vojenství výstava techniky a výzbroje Armády ČR, klubů vojenské historie a ukázka techniky a vybavení Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje a Policie ČR.

Ve 12 hodin následoval pietní akt zahájený fanfárami Souboru svatohorských trubačů, při němž zástupci organizátorů spolu s dosud žijícími veterány války vzdali hold padlým.

Pomyslným zlatým hřebem programu byla připomínka bitvy. Její součástí a nepochybně velkým lákadlem budou ukázky bojů, které se odehrály v tomto regionu z 11. na 12. května 1945 a zapsaly se do dějin vojenství jako poslední bitva 2. světové války v Evropě.

Mezi prezentovanou technikou na straně někdejšího nepřítele, hitlerovského Německa, se objevily například samohybné dělo SdKfz 11, obrněná vozidla SdKfz 247 a 221, terénní vozidla KdF či motocykly BMW a DKW podporované palbou z minometů.

Na straně vítězů byly sovětské samohybné dělo SU-85, obrněná vozidla BA-64, terénní automobily, řada vojenských motocyklů K-750, M-72, BMW, R-71, u americké armády nákladní vozy GMC, Dodge a samozřejmě plejáda Jeepů.

Následovaly dynamické ukázky činnosti 13. dělostřeleckého pluku Jince s prezentací samohybné kanónové houfnice ShKH vz. 77 Dana, lehkého obrněného průzkumného vozidla LOV–Pz a bojového umění Musado.

Nejohroženější památka Středočeského kraje dostala druhou šanci. Zámečku Žáky se ujali dva nadšenci

 

Včera, 17:30
Došlo k tomu 25. května 1742, necelý rok po nástupu Marie Terezie na rakouský trůn....
Včera, 16:00
Ženy versus muži. Téma věčné a vděčné. Co jen vtipů a různých výroků bylo již...
Včera, 14:51
Komerční článek
Katetry vyvinuté na konstrukční platformě  RIOCATH představují další přicházející revoluční český vynález v oblasti medicíny, který proniká na světovou scénu. Patentuje...
Včera, 14:51
Za čtrnáct dní se centrum Prahy promění v barmanskou show. V sobotu 8. června propukne...
Včera, 14:00
Jedna z největších válečných tragédií se tam odehrála 25. května 1917 a vzhledem k několika...
Včera, 11:30
Pohádkové bytosti máme rádi. Vracíme se s nimi do dětství. Známe je dobře, víme o...
Včera, 11:00
Byl součástí tzv. „Generace českého Národního divadla“, do níž patřili i Mikoláš Aleš, Josef Václav...
Včera, 10:00
Jste to, co jíte, říkává se. Jídlo má opravdu obrovský vliv na naše zdraví, ať...
Včera, 08:00
Svatý Hostýn je kopec v Hostýnských vrších. Je známý jako jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst...
24.5.2019
Některá středočeská města zvažují omezení sekání trávy kvůli přírodě a zvýšení zadržování vody v krajině....
24.5.2019
Poznali se v roce 1959, kdy Elvis Presley sloužil na americké vojenské základně v Západním...
Reklama