Kněz statečně bránil své ovečky a rudoarmějci ho na místě zastřelili

Další fotky

Statečný a hluboce věřící maďarský biskup Vilmos Apor (29. 2. 1892 – 2. 4. 1945) vyměnil svůj život za životy lidí, jimž poskytl ochranu ve své biskupské rezidenci. Přinejmenším tak před znásilněním zachránil na sto dívek a žen a považoval to za svou samozřejmou povinnost. Kněžskou i lidskou.

Jako své biskupské heslo si Vilmos Apor vybral: „Crux firmat mitem, mitigat fortem“ (Kříž posiluje slabé a mírní silné). Ve svých kázáních vystupoval jak proti komunismu, tak proti nacismu, i když to pro něj představovalo velké osobní riziko. Byl proto ve své diecézi velmi oblíbený a lidé ho považovali za téměř svatého. Za války protestoval proti pronásledování Židů a aktivně jim pomáhal se skrývat. Ve svém kázání proneseném o Velikonocích na Bílou sobotu v roce 1944 řekl:

„Kdo odmítá první příkaz křesťanství a vyhlašuje, že zde jsou lidé, skupiny a rasy, které mohou být nenáviděny a pronásledovány, kdo předpokládá, že lidé jako černoši či Židé mohou být týráni, musí být považován za pohana, byť by se sám vydával za křesťana. Každý, kdo schvaluje týrání lidí nebo se na něm podílí, páchá těžký hřích.“

Kněz Josef Plojhar se po zážitcích v koncentráku přidal ke komunistům a jako jediný dokázal upít sovětské soudruhy

V Aporově případě to nebyla prázdná slova. Pro Židy organizoval humanitární pomoc, křtil je i poté, co to přijaté protižidovské zákony zakazovaly, neboť pro pokřtěné Židy existovaly výjimky z protižidovských zákonů a schvaloval, aby jim byla vydávána falšovaná křestní osvědčení. Vystupoval též na jejich obranu ve svých kázáních a organizoval pro ně mezinárodní pomoc, mimo jiné ve spolupráci s von Balthasarem, švýcarským katolickým teologem.

Uchránila si panenství, ale přišla o život. Tragický osud Pieriny Morosini

Když se koncem války přiblížily boje k Győru, biskup uprchlíkům nabídl jako úkryt svoji rezidenci a také tam ukryl ženy z okolí, které se obávaly znásilnění. Když na Velký pátek 30. března Rudá armáda ovládla město, opilí sovětští vojáci prohledali i biskupskou rezidenci, zda se tam neskrývají nějací Němci. Později týž den se tam čtyři nebo pět vojáků vrátilo a chtěli odvést 100 žen do kasáren, které by pomohly s „přípravou jídla a loupáním brambor“. Tuto frázi ovšem používali, ať už chtěli ženy k čemukoliv.

U nás nepříliš známý příběh o zoufalství, naději a záchraně. Japonský vicekonzul zachránil tisíce životů

Biskup byl na tento požadavek připraven a zavedl rudoarmějce do té části rezidence, kde ubytoval jen muže a staré ženy. Tam se pro výpomoc v kuchyni nabídlo několik dobrovolníků. Děvčata a mladší ženy byly ukryty, takže cestou tam ani zpátky rudoarmějci žádnou nezahlédli. Později se však několik důstojníků, notně opilých, vrátilo. Vrazili do rezidence a narazili na jedno mladé děvče, které v domnění, že nebezpečí už pominulo, opustilo skryté prostory. Vojáci se pokusili dívku chytit, ta utíkala a křičela: „Strýčku Vilmosi! Pomozte!“. Biskup přiběhl, postavil se mezi ni a vojáky, ukázal na dveře a rozkřikl se na ně, že „sem nesmí, ať okamžitě odejdou“. Zmatení Rusové se před statným a energickým mužem v sutaně skutečně dali na ústup, ale jeden z nich se na odchodu otočil a vypálil po biskupovi dávku ze samopalu. Poté vojáci odešli.

Mučedník dobročinnosti pečoval na Havaji o nemocné leprou tak dlouho, až jí sám podlehl

Biskupa zasáhly tři kulky, z toho jedna mu způsobila závažné zranění v oblasti břicha, kde uvízla. Těžce raněný kněz byl převezen do nemocnice, ale cesta trvala příliš dlouho, protože museli projet kontrolními body. Rusové vždy sanitku zastavili a zkontrolovali, včetně lehátka raněného, zda se ve voze nevezou nějaké cennosti.

V nemocnici, kde byl biskup operován, přijal svátosti. Lékaři přesto doufali, že by mohl přežít, protože ten den biskup vzhledem k velikonočnímu půstu nejedl nic a den předtím jen velmi málo, takže do dutiny břišní nemohl z trávícího traktu uniknout téměř žádný obsah. Ale o dva dny později se objevily rychle sílící příznaky vážné infekce, proti níž byli lékaři bezmocní a 2. dubna, na Velikonoční pondělí, krátce po poledni, biskup Apor svým zraněním podlehl. Odměnou mu před smrtí byla zpráva, že rudoarmějci se do jeho rezidence už nevrátili, čili že lidem, kteří se tam ukrývali, nebylo nijak ublíženo. Na tuto zprávu biskup reagoval větou: „Děkuji Bohu, že přijal moji oběť.“

Zažil hrůzy koncentráku, pak ho komunisti vyštvali do Říma. Kardinál Beran se nyní vrací do Česka posmrtně

Tělo biskupa Apora bylo provizorně uloženo a v poválečné situaci pohřbeno až týden po smrti v kostele karmelitánského kláštera. Nicméně se počítalo s tím, že až bude bazilika v Györu opravena a připraví se v ní hrobka, bude biskup pohřben tam.

To se také stalo, ovšem komunistické úřady těsně před plánovaným obřadem zakázaly veřejný pohřeb i přesun těla. Snaha potlačit biskupovu památku tímto způsobem se nesetkala s úspěchem, lidé se chodili modlit i k zatím prázdnému hrobu a nemožnost pohřbít biskupa tam, kam patřil, se postupně stávala jedním ze symbolů náboženského útlaku v Maďarsku a komunistům působila čím dál více problémů. V roce 1985 komunistický režim kapituloval a povolil přemístění biskupova těla do hrobky, byť bez veřejných obřadů.

FOTO: Blahoslavený Vilmos Apor

Blahoslavený Vilmos Apor - Blah. Vilmos Apor (1892 až 1945) . biskup a mučedník – mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporwikipedieBlahoslavený Vilmos Apor - Coat of arms (shield only) of Bl. Vilmos Apor, bishop of Győr, Hungary (1941 – 1945) -wikimedia.commons – mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporBlahoslavený Vilmos Apor - Hrobka biskupa Apora – wikipedie mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporBlahoslavený Vilmos Apor - Győr, Cathedral. Tomb of Vilmos Apor -wikimedia.commons -mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporBlahoslavený Vilmos Apor - Charity Center of the Diocese of Győr, Apor Vilmos House (Maďarsko -wikimedia.commons -mučedník biskup blahoslavený Vilmos Apor
Další fotky
Blahoslavený Vilmos Apor - Statue of Vilmos Apor bishop in Gyula, Hungary. Sculptor – Vince Bocskai. Erected in 1998. -wikimedia.commons –Blahoslavený Vilmos Apor - Pomník v Budapešti – wikipedie mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporBlahoslavený Vilmos Apor - Plaque to Vilmos Apor in Gyula -wikimedia.commons -mučedník biskup blahoslavený Vilmos AporBlahoslavený Vilmos Apor - Blahoslavený Vilmos Apor - Györ_Liebfrauendom mučedník biskup blahoslavený Vilmos Apor

Proces blahořečení tohoto mučedníka byl zahájen 5. března 1991 a papež Jan Pavel II. navštívil jeho hrobku v roce 1996. Za blahoslaveného prohlásil biskupa Vilmose Amora 9. listopadu 1997. Památku statečného biskupa také připomíná Katolická vysoká škola Vilmose Apora (Apor Vilmos Katolikus Főiskola) ve městě Vác.

 

Dnes, 16:00
Životní osudy novináře, spisovatele a politického pracovníka André Simona jsou vlastně jedním velkým paradoxem. Komunista...
Dnes, 14:00
Sinavá bledost, ostře řezaná tvář a stejně řezavá, chladná zdvořilost. Mrazivý stisk ruky, nadlidská fyzická...
Dnes, 13:38
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 13:38
V současné době se, vinou koronakrize, množí případy, kdy lidé postupně přicházejí o práci a...
Dnes, 12:58
Dnes si připomínáme výročí operace Anthropoid, která měla za cíl zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda...
Dnes, 11:45
Vědci spouští mezinárodní studii o covid-19, zapojí se 110 zemí ze šesti kontinentů včetně odborníků...
Dnes, 11:05
Přibližně v průběhu loňského roku započala kulminace již po nějakou dobu vědci zaznamenávaného tzv. slunečního...
Dnes, 10:11
Pokoušeli se desinfikovat zevnitř nebo jen rozháněli nudu v karanténě. Tak či tak, téměř 18 procent...
Dnes, 08:21
Pokud se Elišky někdo zeptal na její věk, odpovídala: "Začínám století." Zároveň také ráda dodávala,...
Včera, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Včera, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Reklama