Kniha o nemoci, které se obává snad každá žena. I o ní jde ale vyprávět s humorem

Příběh o životě s rakovinou prsu, vyprávění syrově upřímné, přímočaré, bez patosu, ale i sarkastické a humorné. Taková je kniha publicistky Andrey Kábelové s názvem Veselá svině s račicí a depkou.

S nadhledem a často i černým humorem v ní popisuje svůj osobní příběh. Jak reagovali její blízcí, když jim sdělila svou diagnózu? Jak o tom mluvit, nebo radši nemluvit s těmi ostatními? Co může nemocný očekávat od lékařů a také sám od sebe? A hlavně: jak žít během i po této zkušenosti „normální“ život?

Čtivá kniha zachycuje autorčiny zásadní poznatky a zážitky, které mohou pomoci všem ženám, jimž vážná nemoc obrátí život naruby. S nimi i s jejich nejbližšími se Andrea Kábelová nyní – bez příkras a beze strachu – dělí o svůj tehdejší prožitek, obavy a naděje. Kniha vyjde 7. dubna, kdy si připomínáme Světový den zdraví. Vydává ji Nakladatelství ZEĎ novinářů Jana Perglera a Jana Dražana.

Mexické matky pojmenovávaly své dcery po krásné herečce z Prahy, vnučce ministra financí Miroslavě

„Impulz k vydání mi dodala dobrovolnice Linda, která pomáhá onkologickým pacientům a zdravotně handicapovaným lidem. Řekla mi: Tohle by si měli přečíst ti, kteří jsou stejně nemocní nebo mají někoho nemocného v rodině, protože by jim to mohlo pomoct,“ říká Andrea Kábelová, původní profesí novinářka. „A tak doufám, že opravdu pomůže. I kdybych je jen rozesmála,“ dodává autorka, která s vědomím diagnózy rakoviny prsu žije od roku 2015.
O své zkušenosti vypráví Andrea Kábelová zpříma a vtipně. Nic neskrývá a nešetří detaily. A dokáže být někdy pěkně ironická a ostrá. Tak, jak si její situace – a také její smrtelně nebezpečná souputnice a soupeřka „račice“ – právě zaslouží.

„Knihu jsem začala psát pro svoji osobní potřebu jako svou bytostně intimní zpověď. Potřebovala jsem ze sebe dostat všechno, co se mi přihodilo. Byla to moje terapie i očista,“ vysvětluje Andrea Kábelová, jejíž prvotina nezapře dlouholetou zkušenost s psaním, které musí čtenáře nejen pravdivě informovat, ale i okamžitě zaujmout.

Blanka Bohdanová oslaví devadesátku výstavou obrazů

Svůj osobní příběh tak prolnula s pohledem do zákulisí komunální politiky, kde tehdy působila, a dostala do něj i atmosféru 90. let, kdy bylo možné zažít opravdu leccos: třeba posezení v hospodě U tygra se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Svižně napsaná kniha si všímá i vážných diagnóz slavných lidí, jako byla Angelina Jolie nebo Karel Gott, se kterým autorku váže krásná osobní vzpomínka.

Jak říká Andrea Kábelová, jediným pozitivem vážné nemoci je, že pročistí vztahy a proseje lidi kolem nemocného. „Jen ti opravdoví přátelé zůstanou a pomáhají, seč můžou. Pomocnou ruku a opravdový zájem mi poskytli i lidé, o kterých jsem si nikdy nemyslela, že by mě měli bůhvíjak rádi. Jsem jim za to neskonale vděčná. A doufám, že jim to nikdy nebudu muset oplácet a že mou pomoc nebudou potřebovat. Že nás všechny čeká už jenom „Olé, ruka hore!“. To si přeji ze všeho nejvíc,“ uzavírá autorka.

Svět je složitý, život je těžký, ale se SORRY je to veselejší. Ukázka z únorového čísla

Andrea Kábelová (* 1970 v Bratislavě) vystudovala filozofii na Univerzitě Komenského v Bratislavě, kde studovala i sociologii. Po dramatických volbách v červnu 1992 se ale vrhla na dráhu zpravodajky ČTK, kde se věnovala zejména referování o průběhu jednání Mečiara a Klause o rozdělení společné republiky Čechů a Slováků. Po přestěhování do Prahy působila jako parlamentní zpravodajka z Poslanecké sněmovny ČR pro MF Dnes. Po mateřské dovolené pracovala jako copywriter pro různé PR agentury, na šest let pak zakotvila jako šéfredaktorka časopisu pražské hospodářské komory. Nyní pracuje v odboru vnějších vztahů České advokátní komory.
Jak sama říká, „Veselá svině“ je její literární premiérou a doufá, že i derniérou.

FOTO: Veselá svině s račicí a depkou

Veselá svině s račicí a depkou - 01_Veselá svině s račicí a depkou_obálka knihy (2)Veselá svině s račicí a depkou - 2_Veselá svině s račicí a depkou_obálka knihyVeselá svině s račicí a depkou - 3_Andrea Kábelová nad Prahou a nad věcí_foto archiv autorky_repro zdarma
Dnes, 23:13
Policie odložila trestní oznámení kvůli zprávám o nedostatku ochranných pomůcek proti koronaviru u středočeských záchranářů....
Dnes, 16:30
Pozůstatky slovenského kláštera Mariánská Čeľaď, které jsou ukryté v lese nedaleko obce Veľké Lovce, jsou...
Dnes, 14:33
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:33
Intenzivně voní, skvěle vypadá i chutná. Můžeme ji pěstovat na zahradě i v květináči.
Dnes, 11:30
Zámek Horní Libchava nacházející se nedaleko České Lípy sice patří mezi méně známé zámky, zcela...
Dnes, 10:00
Kokedama neboli mechová koule, je japonský způsob pěstování rostlin v mechovém balu. V mechové kouli...
Dnes, 07:47
Víra má, to je most, stavěnej z pavučin, a i když je do pláče, tak...
Včera, 18:22
Letošní dvousté jubileum první dámy naší literatury nás nenechává na pochybách, kým Božena Němcová byla...
Včera, 14:41
Jihočeské Holašovice jsou ideálním místem pro výlet v době, kdy se stále ještě obáváme koronaviru....
Včera, 14:00
Oběťmi se v tomto případě stali tři mladí lidé a vrah, který projevil značnou brutalitu, nebyl...
Včera, 12:12
Se začátkem června již šestým rokem přichází do Prahy i dalších měst v republice sochařský...
Reklama