Knihovnice a knihovníci upozorňují na nízké ohodnocení i nedostatečnou prestiž své práce

V minulých dnech se uskutečnila celostátní kampaň Za knihovny!, kdy zaměstnanci a zaměstnankyně knihoven upozornili na nízké ohodnocení své práce.

Prohlášení, které vzniklo u příležitosti stého výročí od přijetí knihovnického zákona a je určené zřizovatelům knihoven, podepsalo už více než šest stovek knihovnic a knihovníků z celé České republiky, podepisují se i lidé mimo knihovnickou branži. Podpořily jej kupříkladu spisovatelky Alena Mornštajnová či Klára Smolíková. Knihovníci a knihovnice si na oděv připínají nebo na pracovní stůl vystavují papírovou knížku složenou ve stylu origami.

Knihy mezi paneláky. Na Černém Mostě bude nová knihovna

„Téměř polovina všech zaměstnanců knihoven má vysokoškolské vzdělání, ovládají cizí jazyky i vyhledávání v odborných databázích. Práce v knihovně vyžaduje všestranné zaměření včetně komunikačních a často i pedagogických dovedností. Přesto ještě v roce 2016 nedosahovalo 93 procent z nich na průměrný plat,“ řekla pro Náš REGION Monika Horáková z Knihovny Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Obor spojený s technologiemi

Dodala, že lidé pracující v knihovnictví si cení následného mírného navýšení, které se ale zdaleka nedotklo všech. „Nástupní plat 17 600 Kč je nepřijatelný. Obracíme se proto na zřizovatele našich knihoven i na Vládu ČR s konkrétními požadavky, které by měly vést ke zlepšení situace,“ dodala.

„Náš obor je spojený s technologiemi a jejich využíváním, pokud chceme být dále lídry v oblasti technologií, musíme zaplatit experty a kvalitní lidi, kteří jsou ochotni se dále vzdělávat,“ uvedl vedoucí odboru vývoje v Moravské zemské knihovně v Brně Martin Krčál.

Příklady ze zahraničí

Knihovnice a knihovníci jednali o neutěšených platových podmínkách, nízké společenské prestiži a možnostech nápravy už loni. Akci zorganizovaly právě Horáková spolu s Kateřinou Nekolovou z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR, kde se tehdejší setkání konalo. Ukázány byly i příklady knihovnických protestů ze zahraničí.

FOTO: Za lepší podmínky knihovnic a knihovníků

Za lepší podmínky knihovnic a knihovníků - knihy kniha knihovnaZa lepší podmínky knihovnic a knihovníků - knihovny foto

Kupříkladu ve španělském regionu Kastilie-La Mancha je výsledkem stávky knihovnic (kvůli nedostatku personálu a tomu, že musí sloužit o sobotách) nabídka 35hodinového pracovního týdne. Předloni byly stávky také v Madridu – lidé z knihovnictví chtěli uznat víkendy jako speciální dobu. V Paříži se předloni pracující postavili proti práci v neděli. V Kanadě se zase díky stávce podařilo vyjednat každoroční nárůst platů po dobu čtyř let o dvě procenta. Jak to dopadne u nás?

Dnes, 06:00
Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu...
Dnes, 06:00
Britannic byl jedním ze tří zaoceánských parníků společnosti White Star Line, který byl zároveň sesterskou...
Včera, 06:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 06:00
Stoupenci iniciativy Chcípl PES, kteří kritizují vládní nařízení uzavřít kvůli epidemii koronaviru restaurace a hospody,...
22.1.2021
Novému století byly teprve tři týdny, když se 22. 1. 1901 uzavřel dlouhý a naplněný...
22.1.2021
Zavedení povinného nošení respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech by při jejich současných...
22.1.2021
Na seznam kulturních památek přibyla část objektu bývalé Městské elektrárny v Přerově. Podle památkářů jde...
22.1.2021
Nejšťastnějším obdobím v životě kaktusáře je chvíle, kdy jeho exotická kráska vykvete. Čekání na květ...
22.1.2021
Půl roku před zahájením olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 42 účastnických míst....
22.1.2021
Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i platnost opatření proti šíření epidemie covidu-19. S výjimkami...
Heidi Janků
22.1.2021
Přestože se zpěvačka Heidi Janků odmala musela s lecčíms poprat, což svěřila kupříkladu televizní Třinácté...
Reklama