Knihovnice a knihovníci upozorňují na nízké ohodnocení i nedostatečnou prestiž své práce

V minulých dnech se uskutečnila celostátní kampaň Za knihovny!, kdy zaměstnanci a zaměstnankyně knihoven upozornili na nízké ohodnocení své práce.

Prohlášení, které vzniklo u příležitosti stého výročí od přijetí knihovnického zákona a je určené zřizovatelům knihoven, podepsalo už více než šest stovek knihovnic a knihovníků z celé České republiky, podepisují se i lidé mimo knihovnickou branži. Podpořily jej kupříkladu spisovatelky Alena Mornštajnová či Klára Smolíková. Knihovníci a knihovnice si na oděv připínají nebo na pracovní stůl vystavují papírovou knížku složenou ve stylu origami.

Knihy mezi paneláky. Na Černém Mostě bude nová knihovna

„Téměř polovina všech zaměstnanců knihoven má vysokoškolské vzdělání, ovládají cizí jazyky i vyhledávání v odborných databázích. Práce v knihovně vyžaduje všestranné zaměření včetně komunikačních a často i pedagogických dovedností. Přesto ještě v roce 2016 nedosahovalo 93 procent z nich na průměrný plat,“ řekla pro Náš REGION Monika Horáková z Knihovny Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Obor spojený s technologiemi

Dodala, že lidé pracující v knihovnictví si cení následného mírného navýšení, které se ale zdaleka nedotklo všech. „Nástupní plat 17 600 Kč je nepřijatelný. Obracíme se proto na zřizovatele našich knihoven i na Vládu ČR s konkrétními požadavky, které by měly vést ke zlepšení situace,“ dodala.

„Náš obor je spojený s technologiemi a jejich využíváním, pokud chceme být dále lídry v oblasti technologií, musíme zaplatit experty a kvalitní lidi, kteří jsou ochotni se dále vzdělávat,“ uvedl vedoucí odboru vývoje v Moravské zemské knihovně v Brně Martin Krčál.

Příklady ze zahraničí

Knihovnice a knihovníci jednali o neutěšených platových podmínkách, nízké společenské prestiži a možnostech nápravy už loni. Akci zorganizovaly právě Horáková spolu s Kateřinou Nekolovou z Knihovnického institutu Národní knihovny ČR, kde se tehdejší setkání konalo. Ukázány byly i příklady knihovnických protestů ze zahraničí.

FOTO: Za lepší podmínky knihovnic a knihovníků

Za lepší podmínky knihovnic a knihovníků - knihy kniha knihovnaZa lepší podmínky knihovnic a knihovníků - knihovny foto

Kupříkladu ve španělském regionu Kastilie-La Mancha je výsledkem stávky knihovnic (kvůli nedostatku personálu a tomu, že musí sloužit o sobotách) nabídka 35hodinového pracovního týdne. Předloni byly stávky také v Madridu – lidé z knihovnictví chtěli uznat víkendy jako speciální dobu. V Paříži se předloni pracující postavili proti práci v neděli. V Kanadě se zase díky stávce podařilo vyjednat každoroční nárůst platů po dobu čtyř let o dvě procenta. Jak to dopadne u nás?

Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama