29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Knížka o zaniklých pražských klubech byla pokřtěna kouskem fasády ze squatu Milada

Kouskem fasády ze squatu Milada byla pokřtěna knížka Karoliny Válové, Věry Šebestové a Ladislava Krtičky „Zaniklé pražské kluby“, přičemž obě ženy-autorky se seznámily na jednom z benefitů pro Autonomní sociální centrum Klinika, které bylo letos vyklizeno exekutorem za pomoci security. Aby nebyla kniha poničena, nebyla ničím polita.

Reklama

„Tato kniha je zhmotněním facebookového profilu „Zaniklé pražské kluby“ založeného v roce 2016. Píší jej Karolina s Věrou. Ty dvě se setkaly na jednom z benefitů pro Kliniku. Tehdy ještě matky na mateřské se daly do řeči o kapelách, klubech a se slzou v oku si připomínaly zašlé punkové časy. Postupně z těchto rozhovorů a messengerových diskusí začala vznikat komunitní stránka, původně zamýšlená ke sdílení osobních vzpomínek hrstky známých a spřátelených hudebníků. Zaniklé pražské kluby postupně získaly stovky čtenářů, kteří celý projekt dotváří, posílají své příhody, stejně jako naskenované plakáty a vstupenky,“ je napsáno v úvodu knížky, která potěší jak pamětníky klubů, tak ty, kteří je nikdy nenavštívili nebo o nich nevěděli. Uvidí tak Prahu z jiné perspektivy.

Matka brání žižkovskou Kliniku! Chodí tam dcera a prospělo jí to…

Hudební cesta po zaniklých klubech

Kniha je rozdělena do několika kapitol: Legendy, Nostalgie, Squaty a Kluby po roce 2000. Nechybí ani závěrečný bonus. „Kmotry se stali Renda, který projektu Zaniklé pražské kluby poskytl mnoho informací a kontaktů a zejména stěžejní fotografice z vyklízení Papírny. Druhým kmotrem byl Kuláč, zpěvák ze skupiny V. T. Marvin, která na křtu hrála jako hlavní hvězda. Udělali zvláštní repertoár, jejich cestu po zaniklých klubech,“ uvedla pro Náš REGION Karolina Válová. V rámci koncertu zahrála také kapela USKS band. „Kniha Zaniklé pražské kluby vyšla u samizdatového nakladatelství Nájezd. Je celá dělaná na koleně, stejně jako ona stránka. Formát A5, 120 stran, obálka kartonová, vazba do hřbetu,“ bylo uvedeno na pozvánce na křest.

Záhada pražského Václaváku. Jak mohli geometři císaře Karla IV. vyměřit tak obrovské náměstí?

Nesmrtelná hospoda U Zábranských

Mezi Legendy patří kupříkladu svého času známý Bunkr, mezi Nostalgii klub Na Petynce, mezi Squaty relativně nedávno zavřená Cibulka, mezi Kluby po roce 2000 třeba komorní Rybanaruby. Knížka obsahuje i informace o méně známých klubech. K těm známějším patří například i hospoda U Zábranských, kde se konal první punkový koncert v Praze. Hospoda se dodnes nachází v Křižíkově ulici, prošla ale změnami. Stala se symbolem. „Procházely tudy politické i kulturní dějiny a vážně se tu ´děly věci´,“ je uvedeno v knize, která přináší i střípky dějin hospody postavené roku 1988 podle návrhu Bohumila Štěrby: 15. září 1920 se tam konala historická porada důvěrníků pražského dělnictva, v letech 1956 – 1959, tam začínal hudební kariéru Jiří Suchý, 23. února 1979 se tam konal onen první punkový koncert kapely Extempore Mikoláše Chadimy…

Před 44 minutami
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1840 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama