3℃
Dnes je 13. prosinec , svátek má Lucie

Knutle na svatého Nikasia. Víte, jak přesně fungovaly roubíky proti myším?

Další fotky

Dnes poněkud nesrozumitelné doporučení vychází ze zvyklostí provázející dřívější zemědělské práce. O co tedy přesně šlo?

Tzv. rouble (roubíky) anebo také knutle byly dřevěné kolíky asi 30 – 45 cm dlouhé a sloužily k usnadnění vázání obilí do snopů. Na širším konci měly knutle vyvrtaný otvor, kam se provlékl provázek, a vzniklo tak poutko. Kdo vázal snopy, navlékl si to poutko na zápěstí, aby ho měl po ruce při podebírání posečeného obilí. Pak klasy svázal povříslem, provazem z žitné slámy, a pomocí roubíku na povřísle udělal uzel a pevně ho utáhl. Tak vznikl tak snop. Ze snopů se pak na poli stavěly tzv. panáky, aby obilí proschlo, než se odveze na mlácení. Dnes tuto činnost vykonává kombajn tak, že posečené obilí rovnou na poli vymlátí, takže vázání obilí do snopů a stavění panáků už z procesu žní vypadlo.

Barevné trendy na Vánoce 2018. Víme, čím stoprocentně zabodujete

Rolníci na den sv. Nikasia , tedy 14. prosince, si připravovali knutle k vázání snopů, proto, že dřevo přes zimu vymrzlo a do léta vyschlo. Také věřili, že obilí svázané knutlem vyrobeným tento den, nebudou myši požírat. Knutle bývaly často zdobené a různě vyřezávané. Výroba takového néstroje v zimě tey měla svojí logiku. Podobně se v zimě vyráběla i povřísla. Na jedno povříslo se použil svazek dlouhé, ručně vymlácené slámy ze žita. Protože dříve bývalo obilí vyšší, sláma z něj na zavázání snopu bohatě stačila.

3 nápoje, které neodmyslitelně patří k Vánocům. Zkusíte některý?

Toho se týká i jediná dochovaná pranostika: Na svatého Nikasia se mají dělat knutle neb jimi vázané obilí nežerou myši.

A jaký osud měl vlastně tento světec? Svatý Nikasius se narodil někdy ve 4. století ve Francii a zemřel v 5. století. Můžeme si vybrat buď rok 451, kdy by byl zabit Huny, nebo rok 407, kdy by se stal obětí Vandalů. Proslavil se tím, že v Remeši, kde působil jako desátý arcibiskup, se nacházely staré galsko-římské lázně a Nikasius nechal na tomto místě postavit kostel zasvěcený Panně Marii a roku 401 jej také vysvětil.

Když na svatého Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží. Jaké další pranostiky se vztahují na dnešní den?

Když jednou v ulicích města narazil na útočníky, chtěl zachránit životy občanů města a zabránit vydrancování chrámu. Svým tělem bránil vchod do kostela a vojáci mu usekli hlavu. Na jeho místo se postavil jáhen Florentin, lektor Jukund a jeho sestra Eutropie. Všichni tři byli zavražděni.

FOTO: Svatý Nikasius

Svatý Nikasius - Celkový pohled – Marc Haegeman PhotographySvatý Nikasius - Muka sv. Nicasia – celkový pohled – FlickriverSvatý Nikasius - Roubík na povřísla – Muzea a galerie na Vysočině on-lineSvatý Nikasius - Katedrále Notre-Dame v Remeši – wikipediaSvatý Nikasius - Muka sv Nicasia – ec-dejavu,ru
Další fotky
Svatý Nikasius - Povříslo -wikipedieSvatý Nikasius - Panáky obilí – Region VysocinaSvatý Nikasius - Scéna ze života sv. Nicasia – 1 – FlickriverSvatý Nikasius - Scéna ze života sv. Nicasia – 2 – FlickriverSvatý Nikasius - Scéna ze života sv. Nicasia – 3 – FlickriverSvatý Nikasius - Scéna ze života sv. Nicasia – 4 – FlickriverSvatý Nikasius - Detail sochy – wikipedia commons 1

I když o skutečném životu starších světců toho víme mál, dochovala se alespoň legenda o tom, jak šel již sťatý, tj. bezhlavý, Nikasius po ulici s hlavou pod paždí a stále velebil Boha.

Před 27 minutami
Oproti dvěma třem předchozím letům by se náborové plány zaměstnavatelů neměly v prvním čtvrtletí roku...
Před 17 minutami
Začal galvanickým pokovováním, objevil ideální izolaci pro kabely a doslova se vrhl na výrobu telegrafních...
Včera, 18:30
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Včera, 18:30
Přistání člověka na Měsíci se uskutečnilo před 50 lety. Tedy 20. července roku 1969. Mise...
Včera, 17:00
Jsou vzpomínky, které se nám vryjí do paměti už v dětství a vytvoří nesmazatelnou stopu....
Včera, 16:03
Jestliže se už nemůžete dočkat vánoc, můžete je slavit už tuto sobotu se zvířátky z...
Včera, 15:00
Ve své době byl jedním z nejbohatších lidí na světě, ale neomezené finanční prostředky mu...
Včera, 12:30
Veřejnost se o ní však neměla, pokud možno, dozvědět vůbec nic. I když jde o...
Včera, 11:00
Pokud pozorně pročítáte kalendář, tak zjistíte, že přetéká různými mezinárodními dny, které oslavují všechno možné....
Včera, 09:00
Naši předkové nedali na máslo dopustit. Máslo ale nebylo vždycky tak snadno dostupné jako dnes....
Včera, 08:22
Nejznámější jsou jeho grafické listy, čerpajících ze života a poetiky staré Prahy. A ilustrace, kterými...
Reklama