• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kočovná a jiná zapomenutá řemesla se připomenou na zámku Kačina

  22.7.2023
  Doris Drienová

  Práce kočovného dráteníka, brusiče nožů, hrnčíře, semínkáře či provazníka představí akce Kočovná a jiná zapomenutá řemesla, která se uskuteční 29. července na zámku Kačina na Kutnohorsku. Návštěvníci zhlédnou ukázky řemesel a předení nebo výstavu Řemesla našich předků.

  Připraveny budou i dílničky pro děti, řemeslný trh nebo povídání o bylinkách se zámeckým zahradníkem, informovala v pátek Jitka Taussiková z Národního zemědělského muzea, které má na zámku pobočku.

  Počtvrté se v areálu zámku Kačina setkají také přadleny z různých koutů republiky, jejichž vášní se stalo zpracování ovčí vlny. Na řemeslném trhu bude možné nakoupit přímo od výrobců. V nabídce budou produkty z vlny, šperky, kabelky, tkané výrobky, keramika, ručně šité oblečení, výrobky ze dřeva a kůže nebo také koření a bylinné sirupy. K ochutnání budou bramborové placky pečené na peci či staročeský trdelník.

  Součástí akce budou tematické dílničky, zájemci si budou moci vyzkoušet například výrobu vitráží technikou tiffany. Pro děti bude připravena tovaryšská zkouška. Nebude chybět povídání se zámeckým zahradníkem o bylinkách a bylinkové zahrádce, u níž jsou v nové voliéře k vidění noví kačinští obyvatelé – bažanti zlatí a smaragdoví. V zámeckých prostorách budou moci zájemci zhlédnout výstavu Řemesla našich předků, kterou zapůjčilo Muzeum romské kultury.

  Jan Rudolf Chotek nechal Kačinu postavit jako své reprezentační sídlo v letech 1806 až 1824. Stavba je zasazena do rozsáhlého parku založeného roku 1789. Chotkové žili na Kačině a v nedalekých Nových Dvorech až do roku 1911, kdy jejich zdejší větev vymřela. Za druhé světové války zámek okupovali příslušníci Hitlerovy mládeže, v posledním roce války pak jednotky nacistických SS. V roce 1950 byl zámek předán do užívání zemědělskému muzeu, které v něm nabízí několik prohlídkových tras.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte