Památník tří odbojů vzniká v rodném domě Josefa Mašína. Otevře se příští rok

V Lošanech na Kolínsku vzniká v rodném domě Josefa Mašína památník tří odbojů. Věnovaný bude odboji a protinacistickému odbojáři, generálmajorovi Josefu Mašínovi. Na rodném domě Mašína se zbourala střecha, část domu zůstane otevřená, zbyly pouze obvodové zdi. Mezi nimi byl při příležitosti 124. výročí narození Josefa Mašína slavnostně zasazen morušovník. Oficiálními majiteli statku se rodina stala na konci roku 2017. Místo by mělo být veřejnosti zpřístupněno v příštím roce.

Oprava Mašínova rodného domu začala letos, v loňském roce vyhlásil spolek Mašínův statek – památník tří odbojů veřejnou sbírku, ve které se zatím podařilo vybrat zhruba 2,5 milionu korun. Peníze slouží právě k vybudování památníku. Sbírka pokračuje.

Druhá část Mašínova rodného domu zůstane zakrytá, v jedné z místností bude umístěný dopis, který se našel po Mašínové smrti v jeho cele. „Je to jeho testament, ve kterém svým dětem říká, aby se zachovali stejně jako on, bojovali za svobodu, pokud bude ohrožena,“ řekl místopředseda spolku Petr Blažek. V další zastřešené části bude podle něj pomocí světlovodů ve střeše vytvořena trikolóra, která se bude po místnosti pohybovat s ohledem na pohyb slunce.

V druhém domě, který Mašínová získala zpět a dříve sloužil jako stodola, má do budoucna vzniknout vzdělávací centrum zejména pro mládež, vznikne tady i malé muzeum s informacemi o třech československých odbojích a o místě, kde se lidé právě nacházejí. Dokončení této části památníku ale bude záležet na financích.

Moruše byly na nedaleké návsi, Josef Mašín po nich jako dítě velmi rád lezl. „Jedna z historek popisuje, jak zachraňoval botky jedné dívence tady v Lošanech,“ řekl Blažek. „Můj otec měl rád přírodu a stromy. Když se vrátil z legií ve 20. roce sem na rodný statek, tak zasadil část stromů na návsi a tradovalo se, že měl on ten vztah k tomuto stromu,“ řekla Mašínova dcera Zdena Mašínová, které nyní rodný dům patří.

Spolková činnost v českých obcích byla velice živá. Třeboradický spolek Slavibor by letos oslavil 137 let

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová a zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili ze Spojených států.

Mašínová u soudu od roku 2012 zpochybňovala smlouvu, kterou Josef Mašín postoupil statek svým dětem. Uvádí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem byl i v době úmrtí on. Okresní soud v Kolíně ale žalobu z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová, tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud.

Až Ústavní soud v roce 2015 vrátil rozhodování kolínskému soudu, který podle soudců původně postupoval příliš formalisticky, když Mašínovou nepoučil o povinnosti jednat koordinovaně s ostatními dědici. K žalobě Mašínové se poté připojil její bratr Josef, který v minulosti odmítal mít s českou justicí cokoliv společného. Se žalobou souhlasili také dědicové po Ctiradovi Mašínovi, který zemřel v roce 2011. Kolínský soud nakonec na jaře 2017 rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Díky tomu mohla Mašínová požádat o nové dědické řízení. Oficiálními majiteli statku se rodina stala na konci roku 2017.

vera/čtk

Kolín obnovil lesk své pomyslné koruny, chrámu sv. Bartoloměje

22.9.2020
Fanoušci klavírních melodií se mohou těšit na koncert teprve 22letého klavíristy Pavla Vondráčka s názvem...
22.9.2020
Stavba středočeských přístavišť pro rekreační plavidla v Mělníku a Poděbradech má začít v listopadu a...
17.9.2020
Inspektoři se zaměřují zejména na kontroly v cukrárnách a provozovnách společného stravování na dodržování bezpečnostních...
7.9.2020
Radnice v pražských Běchovicích vypracuje studii a nutnou dokumentaci rozšíření železniční zastávky Praha-Běchovice střed. Běchovice...
3.9.2020
Kurz je zdarma a uskutečňuje se v rámci projektu Bezpečný Kolín už po deváté.
26.8.2020
V neděli 20. září 2020 bude v Kolíně slavnostně otevřen zrekonstruovaný areál jedné z nejvýznamnějších...
24.8.2020
Do senátních voleb na Kolínsku se chce zapojit 11 kandidátů, o čtyři více než před šesti lety....
17.8.2020
Kolín bude mít do konce letošního roku zpracovanou projektovou dokumentaci na opravu Masarykova mostu přes...
14.8.2020
Filip dostal kontakt na terapii v rámci projektu Jak na konflikty ve vztazích od manželky,...
13.8.2020
Více než 20 nakažených na 100 000 obyvatel přibylo za uplynulý týden v okresech Praha-východ,...
Reklama